Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2024 – gdzie oglądać?

Ten tekst przeczytasz w ok. 4 minuty
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2024 – gdzie oglądać?
 fot. mat. prasowe zpav.pl

Już 22 marca Śląskie ponownie wybrzmi dźwiękami najlepszej polskiej muzyki. Uroczystą ceremonię wręczenia najważniejszych nagród przemysłu muzycznego w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej uświetnią występy artystów nominowanych do Fryderyków.

W PreZero Arena Gliwice fani muzyki będą mogli podziwiać występ Dody i Smolastego, a także nominowanej aż w pięciu kategoriach Darii Zawiałow i zespołu Kwiat Jabłoni, który powalczy o statuetkę w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. Na fryderykowej scenie pojawi się również wyróżniony aż ośmioma nominacjami Vito Bambino, a Ralpha Kaminskiego, laureata Fryderyków w 2022 r. zobaczymy u boku Mery Spolsky, która ubiega się o Fryderyka w dwóch w kategoriach: Artystka Roku oraz Album Roku.

Równie interesująco zapowiada się duet Kasi Lins z WalusiemKraksąKryzysem, który ma szansę na statuetkę w kategorii Album Roku Rock. O Fryderyka w kategorii Artystka Roku powalczy również Kaśka Sochacka. Od dwóch lat nagradzana Fryderykami, m.in. w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku 2022 i Najlepsze Nowe Wykonanie 2023, od czasu debiutanckiego albumu jest jedną z najczęściej nagradzanych polskich wokalistek.

Wielbicieli twórczości Dawida Tyszkowskiego ucieszy fakt, że i jego występ u boku Skubasa uświetni Galę Fryderyków. Z kolei fani talentu Natalii Przybysz zobaczą ją w muzycznym trio u boku Rosalie i Tomasza Ziętka.

Oscar Cyms zaśpiewa z Carlą Fernandes, a Kathia i Paulina Przybysz pojawią się na scenie wraz z Frankiem Leenem. Podobnie jak Kathia i Frank, do nagrody w kategorii Fonograficzny Debiut Roku kandyduje Daria ze Śląska, którą również zobaczymy podczas koncertu galowego. Publiczność zgromadzona w PreZero Arena Gliwice usłyszy także muzykę L.U.C.-a z filmu Chłopi w wykonaniu Kayah oraz Dagadany, a także utwór w wykonaniu jednej z najważniejszych wokalistek jazzowych – Doroty Miśkiewicz.

Na scenie pojawi się również Margaret oraz jeden z najbardziej znanych duetów ostatnich lat: bracia Kacperczyk, nominowani do Fryderyka 2024 w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. Fani rapu będą mogli posłuchać Włodiego i Chivasa, a wielbiciele metalu grupy Carnal. Zwieńczeniem wieczoru będzie występ legendarnej kapeli KSU – najdłużej grającego zespołu punkrockowego w naszym kraju.

Przeboje ostatniego roku i te, które znamy od trzech dekad, kompilacje gatunków muzycznych i pokoleń, duety, których jeszcze na fryderykowej scenie nie widzieliśmy. Program jubileuszowej, 30. Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu obfitować będzie w atrakcje i niespodzianki. Wrażeń i emocji z pewnością nie zabraknie.

Gdzie oglądać

Transmisję z ceremonii wręczenia nagród będzie można śledzić od godziny 17:45 na stronie głównej Onetu i w Playerze, oraz na stronie Facebook Onet Kultura, Playera, RMFFM, ZPAV i kanale YouTube Onet Styl Życia i Fryderyk Festiwal. Od godziny 20:00 zapraszamy także przed telewizory – transmisję rozpocznie wtedy telewizja TVN.

YT Fryderyk Festiwal: https://www.youtube.com/@FryderykFestiwal

YT Onet Styl Życia: https://www.youtube.com/@OnetStylZyciaPL

FB ZPAV: https://www.facebook.com/zpavpl

FB Onet Kultura: https://www.facebook.com/OnetKultura

FB Player: https://www.facebook.com/playervod

FB RMF FM https://www.facebook.com/rmffm?locale=pl_PL

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 22.03.2024   zpav.pl   fot. mat. prasowe

Powiew świeżości na polskiej scenie rapowej! Singiel "Mantra" zapowiada debiutancki album Del-M!

Worms of Senses: premiera albumu "Give Up!"

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć