Hiszpańska inwazja na Lublin

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
Hiszpańska inwazja na Lublin
 fot. mat. prasowe kultura.lublin.eu

Koncert baskijskiego muzyka opowiadającego o Timorze Wschodnim, spotkanie z literatami i tłumaczami polskich książek czy występy kuglarzy z Burgos. To niektóre z punktów programu akcji Hiszpania w Lublinie, która potrwa do pierwszej połowy czerwca. Zbliżenie na Hiszpanię jest elementem starań Lublina o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2016 roku Europa będzie miała dwie kulturalne stolice jedną w Hiszpanii, druga w Polsce. To wiedzą wszyscy którzy interesują się wielkim wyścigiem o tytuł ESK, który trwa wciąż w obu krajach. Lublin bardzo poważnie potraktował zalecenia europejskich ekspertów by zacieśniać więzy z hiszpańskimi miastami, które także są w finale tego konkursu.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

Dlatego też Lublin zaprosił hiszpańskie miasta: Burgos, Kordobę, San Sebastian, Segowię i Saragossę do wspólnej realizacji projektów o charakterze europejskim, które narodziły się na bazie doświadczeń w procesie przygotowań miast do osiągnięcia tytułu ESK. Ta współpraca znajdzie swoje odzwierciedlenie w drugiej aplikacji o miano ESK Lublina, jak i miast hiszpańskich. Realnie zaowocuje to jednak dużo szybciej inwazją hiszpańskiej kultury na Lublin. Od 14 maja w mieście pojawiają się ze swoją sztuką artyści z półwyspu iberyjskiego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie na pewno wieczór 21 maja w Filharmonii Lubelskiej. Z koncertem pod tytułem Wspomnienia Lian Nain wystąpi Xabier Erkizia z San Sebastián. Dzieło to opiera się na nagraniach przeprowadzonych w Timorze Wschodnim w latach 2008-2009 i dotyczy postaci tradycyjnego mistrza słów - Lian Nain. Tytuł ten nadawany jest osobie odpowiedzialnej za zbiorową pamięć i wiedzę każdej ze społeczności w Timorze i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Kompozycja baskijskiego muzyka ma na celu podkreślenie olbrzymiej wartości jaką kryje w sobie siła oporu, która nawet w XXI wieku pokazuje swoją wagę w ocalaniu i budowaniu zbiorowej tożsamości. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.

27 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie odbędzie się zaś Uczta hiszpańska, czyli spotkanie z poetami i tłumaczami hiszpańskimi mieszkającymi od wielu lat w Polsce. W dyskusji wezmą udział: Abel Murcia, Gerardo Beltrán Cejudo, Xavier Farré Vidal, Yolanda Soler Onís.

4 czerwca Hiszpanie wyjdą w lubelski plener. W centrum miasta na Placu Wolności teatr Amplio Clown z Burgos opowie swoje historie dla dzieci i nie tylko. Amplio Clown w swoich przedstawieniach inspiruje się technikami szkoły rosyjskiej Slava i Vladimira Olshankich. Tego samego dnia na Starym Mieście zabrzmi tradycyjna kastylijska muzyka folkowa w wykonaniu Nuevo Mester de Juglaría. To najbardziej rozpoznawalna grupa w Hiszpanii, zajmująca się odkrywaniem starych kastylijskich pieśni i najstarszy zespół na scenie muzyki folkowej, istniejąca już od ponad 40 lat, mająca na swym koncie ponad 1500 koncertów i aż 28 płyt. Te wydarzenia odbędą się w ramach festiwalu Noc Kultury.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 17.05.2011   kultura.lublin.eu   fot. mat. prasowe

Lady Pank powracają z nową płytą "MARATON"

Elvis Costello -jedyny koncert w Polsce!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć