RECENZJA

Tom Odell - Black Friday

black_friday

Tom Odell oddaje w ręce słuchaczy szósty studyjny album w swojej karierze – Black Friday. Wydanie płyty poprzedzają cztery single, a towarzyszyć mu będzie trasa koncertowa Black Friday Tour po Wielkiej Brytanii i Europie. Premiera wydawnictwa odbyła się 26 stycznia 2024.

Jak swoje dzieło zapowiada sam Tom Odell w wypowiedzi z 2023 r. - Nagrałem te piosenki pomiędzy ubiegłą zimą a wiosną tego roku. Starałem się pozostawić je jak najbardziej „niewyprodukowane”, mając nadzieję, że będą najprawdziwszym odzwierciedleniem tego, co czułem w tamtym czasie. Te piosenki wiele dla mnie znaczą i nie mogę się doczekać, aż je usłyszycie. Nareszcie nadszedł ten moment – Black Friday jest dostępny w całości do odsłuchu na wszystkich platformach streamingowych. Na nowo wydaną płytę składa się 13 utworów o łącznej długości 28 minut i 42 sekund, zatem album jest krótki, jak na tak liczną tracklistę.
Pierwszym singlem z nadchodzącego LP była piosenka tytułowa. To uczuciowy utwór o podziwie i miłości Toma Odella do ludzi w jego życiu, ale także o skłonności autora do bycia surowym wobec siebie samego. Kompozycja nosi tytuł Black Friday, ponieważ wokalista napisał ją w przeddzień Czarnego Piątku – w swoje urodziny. Do kawałka został wydany teledysk, który na kanale YouTube zdążył zebrać już ponad 3,5 miliona odsłon.

Na kolejny singiel wybrany został utwór Somebody Else – bardzo smutna ballada o utraconej miłości. Twórczość Odella słynie z tematyki dość przygnębiającej, jednak mam wrażenie, że z każdym nowym wydawnictwem słychać to coraz bardziej. Na pewno swój udział miały w tym problemy natury psychicznej Toma, którymi otwarcie podzielił się ze swoimi fanami. Podobnie jest w trzecim singlu - Answer Phone, które jest piosenką otwierającą album. Jest to utwór odzwierciedlający zmagania piosenkarza ze swoimi wewnętrznymi demonami, słabościami i samotnością.

Ostatni, czwarty singiel z Black Friday to The End, piosenka tematycznie zamykająca album. Analogicznie do poprzednich kompozycji, utwór opowiada o tęsknocie za drugą osobą i chęci naprawienia relacji – niestety tylko jednostronnej. W warstwie tekstowej autor nawiązuje do śmierci Taylora Hawkinsa, perkusisty Foo Fighsters. Podmiot liryczny ze wzruszeniem wspomina moment, kiedy na koncertach ku pamięci Hawkinsa (tribute) jego 16-letni syn odegrał na perkusji partię swojego ojca.
Poza singlami i regularnymi piosenkami na albumie znajdują się utwory instrumentalne, w których słyszymy rozmowy w tle zespołu. Są to The Orchestra Tunes Up, The Orchestra Takes Flight i The Orchestra is Feeling Tense. Każda z tych kompozycji ma mniej niż minutę długości, zatem można je traktować jak przerywniki w odbiorze całości Long Playa.

Jak wspomniałam muzyka Toma Odella nigdy nie tryskała optymizmem, jednak ostatnio jego twórczość to naprawdę smutne, ciężkie kompozycje. W świetle poprzednich wydawnictw Black Friday zdaje się być jeszcze bardziej mroczny. To już muzyka na pewno nie dla wszystkich i nie na każdy nastrój. Zdecydowanie wolałam Odella bardziej energetycznego, najnowsze piosenki są dla mnie zbyt jednostajne i mają za mało ekspresji. Biorąc to pod uwagę oceniam krążek na 3/5.

Tom Odell rusza w trasę z nowym albumem - Black Friday Tour zawita do wielu krajów Wielkiej Brytanii i Europy. Piosenkarz nie pominął w tym Polski i wystąpi 27 marca 2024 na warszawskim COS Torwar. Tom Odell koncerty daje pełne emocji i wzruszeń – serdecznie polecam każdemu, byłam nie raz. Aby nie przegapić żadnego z nadchodzących występów zespołu zaloguj się na TimeForGig – platformie, która zbiera wszystkie terminy koncertów, daje możliwość kupna biletów oraz obserwowania swojego ulubionego artysty! Dzięki temu już żaden koncert Ci nie umknie!

Autor: TimeForGig

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 29.01.2024  
Trwa ładowanie zdjęć