PATRONAT MEDIALNY

XXI Gliwickie Spotkania Teatralne

xxi_gliwickie_spotkania_teatralne
Gliwickie Spotkania Teatralne są najstarszym festiwalem teatralnym na Śląsku, najważniejszym wydarzeniem sezonu kulturalnego w Gliwicach i jednym z najważniejszych w regionie. Od ponad dwudziestu lat stanowią tutejsze okno na teatralny świat, prezentując na dwóch scenach najważniejsze dokonania teatru polskiego. Jedną z tych scen od kilkunastu lat są Ruiny Teatru Miejskiego, unikatowa w skali europejskiej przestrzeń spalonego teatru, co roku w oryginalny sposób wykorzystywana przez poszczególne zespoły.

Od czterech lat integralną częścią GST jest nurt „Inspiracje”, związany właśnie z Ruinami. Jego zmieniająca się formuła zakładała początkowo otwarty konkurs na realizację teatralną inspirowaną tą przestrzenią. W roku ubiegłym festiwal zaprosił trzech wybitnych zawodowych reżyserów (Jacka Głomba, Piotra Tomaszuka i Andrzeja Dziuka), którzy w najbardziej twórczy sposób wykorzystywali dotąd Ruiny. Pokazali oni swoje najnowsze przedstawienia, dostosowując je do nowych teatralnych warunków. W 2010 roku organizatorzy GST w ramach „Inspiracji” zaprosili do współpracy Leszka Mądzika, twórcę i dyrektora Sceny Plastycznej KUL, jednej z najoryginalniejszych formuł artystycznych ostatnich kilkudziesięciu lat oglądanych na polskiej scenie. Leszek Mądzik stworzy w Gliwicach nowe przedstawienie – w naszym mieście odbędzie się jego światowa prapremiera – inspirowane wnętrzem Ruin Teatru. Towarzyszyć temu będzie retrospektywna wystawa scenografii jego wcześniejszych spektakli, które zostaną też wykorzystane w nowym projekcie. Od wielu lat Gliwickie Spotkania Teatralne poszerzają swoją formułę, nie ograniczając się do prezentacji dokonań teatrów instytucjonalnych, ale zapoznając też gliwickich i śląskich widzów z różnymi nurtami off, zwłaszcza z pogranicza sztuk wizualnych i muzyki alternatywnej.

W 2010 roku na festiwalu zostaną zaprezentowane widowiska uliczne (m.in. Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu), muzyczne oraz plastyczno-muzyczne. Tego typu działania interdyscyplinarne, prezentujące szerokie spektrum gatunków i technik wykonawczych, stanowiły i stanowią integralną część repertuaru GST. W programie tegorocznej edycji festiwalu planowane są prezentacje takie spektakle jak: „Diabeł w purpurze” warszawskiej Sceny Prezentacje, „Merlin – Inna Historia” Laboratorium Dramatu, „Skrawki” Teatru Malabar Hotel, „Paranoicy i pszczelarze” Teatru Ósmego Dnia, „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” Teatru Montownia i in. Nowością najnowszej edycji GST będzie pokaz telewizyjnych nagrań „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w realizacjach najwybitniejszych polskich XX-wiecznych reżyserów teatralnych i filmowych: Kazimierza Kutza, Konrada Swinarskiego i Krzysztofa Kieślowskiego.

Okazją ku temu będzie 50. rocznica wydania tego dramatu – jednego z najważniejszych w całej polskiej XX-wiecznej dramaturgii. Różewicz Kartotekę napisał w Gliwicach, dlatego miejsce prezentacji różnych jej interpretacji nie jest przypadkowe. Spektakle Kutza, Swinarskiego i Kieślowskiego zostaną pokazane na dużym ekranie gliwickiej Sceny Bajka – Kina Amok. W ramach wydarzenia odbędą się również spotkania z wybitnymi postaciami życia kulturalnego biorącymi udział w wymienionych realizacjach, m.in. z Kazimierzem Kutzem. Prezentacja wszystkich tych przedstawień ma za zadanie konfrontację tradycji polskiego teatru z najnowszymi jego dokonaniami, pokazywanymi w ramach głównego nurtu festiwalu.
Trwa ładowanie zdjęć