PATRONAT MEDIALNY

Aqua - Greatest Hits

aqua__greatest_hits
Zespół Aqua powstał w 1994 roku i szybko zyskał popularność. Wydali 2 albumy: "Aquarium" w 1997 i "Aquarius" w 2000 roku. Grupa rozpadła się w 2001 roku, a reaktywacja nastąpiła w zeszłym roku, kiedy zagrali 8 koncertów w rodzinnej Danii. Znów dobrze im się razem pracowało i postanowili nagrać wspólnie nowe piosenki po zakończeniu trasy. Powstały 3 nowe utwory, które znalazły się na krążku "Greatest Hits". Utwór "Back To The 80's" jest pierwszym singlem, który zespół wydaje po 9 latach przerwy.

1989-1996: Początki

Mimo, że Aqua powstała w 1994 roku, początkowo przyjmując nazwę Joyspeed, początek ich wspólnej historii sięga 1989 roku, kiedy nagrali muzykę do mało znanego filmu " Freda And The Fearless Spies". W tym czasie Renee pracował jako DJ w Holandii, a Soren i Claus byli początkującymi producentami. Ponieważ dobrze im się pracowało nad ścieżką dźwiękową postanowili stworzyć wspólnie nowy projekt. Trzon formacji Joyspeed stanowili Claus i Soren oraz Rene, który rapował i Lene jako wokalistka. W 1994 roku podpisali kontrakt z małą szwedzką wytwórnią płytową i wydali pierwszy singiel "Itzy Bitzy Spider". Niestety utwór nie zyskał popularności, mimo, że oparty był na popularnej piosence dla dzieci. Zawiedzeni porażką, zerwali współpracę z labelem. Z nowym managerem i bez kontraktu, zaczęli pracować nad nowym brzemieniem, które przypominało nurt bubble gum popu. Cała czwórka zaczęła produkować i nagrywać, melodyjne i chwytliwe piosenki, co zwróciło uwagę duńskiego oddziału Universal Music. Zespół zmienił nazwę na Aqua - zapożyczając nazwę z plakatu, który zobaczyli w jednej z garderób. W 1996 roku podpisali kontrakt z Universal Music Denmark. Już pod nową nazwą wydali dance'owo-popowy singiel "Roses Are Red". Singiel ukazał się w Danii we wrześniu 1996 i spodziewano się, że uda mu się dotrzeć do pierwszej dziesiątki notowań. Utwór przekroczył jednak oczekiwania wytwórni, pozostając na listach przez ponad 2 miesiące oraz zyskując status platyny. Sukces piosenki został przypieczętowany nominacją "Best Danish Dance Act" dla Aquy.

1997-1998: „Czasy Aquarium”

Sukces „Roses Are Red” był dowodem na to, że nowe brzmienie spodobało się. Nowy singiel został nagrany w podobnej formule. „My Oh My”, podobnie jak poprzednia piosenka była melodyjnym kawałkiem z chwytliwym tekstem. Kiedy został wydany na początku 1997 roku pobił rekord sprzedaży w Danii, zyskując złoto w 6 dni od premiery. Z miejsca singiel trafił na pierwsze miejsca list przebojów przynosząc grupie popularność w Danii. Dwa pierwsze single pokazały wytwórni potencjał Aquy i Universal postanowił zacząć promować ich poza rodzimym rynkiem. „Barbie Girl” był trzecim singlem i zarazem ich debiutem w Wielkiej Brytanii. Utwór odniósł wielki sukces na świecie, szczególnie w Anglii i Australii, gdzie był numerem 1 przez trzy tygodnie oraz w Stanach, gdzie dotarł do 7 miejsca Hot 100 Billboardu. Zespół został pozwany do sądu przez właściciela marki Barbie, firmę Mattel która jednak przegrała proces, przynosząc grupie jeszcze większy rozgłos. Następcą „Barbie Girl” w Anglii i Kanadzie był „Doctor Jones”, w USA wydano „Lollipop (Candyman)”. O ile „Doctor Jones” odniósł sukces w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, to „Lollipop” nie był już tak popularny. Kolejnym singlem Aquy był utwór „Turn Back Time”, który został dobrze przyjęty zarówno przez fanów jak i krytyków grupy. Piosenka, w przeciwieństwie do poprzednich produkcji zespołu była typowym, wolniejszym kawałkiem pop. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Sliding Doors” i był trzecią piosenka Aquy, która stała się numer 1 na Wyspach. Przed rokiem 2005 tylko nielicznym, m.in. Westlife i Spice Girls, udało się tego dokonać. 'My Oh My”, czyli drugi singiel Aquy wznowiono w 1998 roku. Ukazał się też w kilku krajach, w których wcześniej nie został wydany. Po premierze „Good Morning Sunshine”, członkowie zespołu skoncentrowali się na pracy nad kolejną płytą.

1999-2000 Drugi Album

Aqua praktycznie zamilkła w 1999 roku, koncentrując się na nagraniu albumu „Aquarius”. Powstało ponad 30 piosenek, z których ostatecznie 12 znalazło się na płycie. „Aquarius” ukazał się w lutym 2000 roku. Płyta spotkała się z uznaniem fanów, mimo zmian w brzmieniu zespołu. „Aquarius”, w przeciwieństwie do poprzedniej płyty nie był stworzony według jednego pomysłu, ale można tam było znaleźć różne style. Kawałki takie jak „Cartoon Heroes” i „Bumble Bees” nawiązują do brzmienia poprzedniej płyty. Singiel „Cartoon Heroes” został wydany wraz z albumem. Utwór był nieco patetyczny, ale miał w sobie wszystko to, co przyczyniło się do sukcesu „Aquarium”. Piosenka dotarła do siódmego miejsca w Wielkiej Brytanii, co było niewielkim rozczarowaniem i dobrze sprzedawała się w Europie i Australii. Singiel został zapamiętany głównie dzięki fantastycznemu podwodnemu teledyskowi. Album dotarł do dziesiątego miejsca w Anglii. Aqua wydała na Wyspach jeszcze „Around The Word” w czerwcu 2000 roku, ale singiel dotarł tylko do 26 miejsca listy przebojów. Choć nie planowano tego wówczas, okazało się później, że „Around The Word” było ich ostatnim singlem wydanym w UK. Grupa wydała jeszcze dwa single z tej płyty: „Bumble Bees” i „We Belong To The Sea”, ale ukazały się one w Europie kontynentalnej i Australii, osiągając umiarkowany sukces. Grupa planowała jeszcze wydanie „Freaky Friday”, ale ostatecznie zrezygnowano z niego z nieznanych powodów. Zespół rozpoczął wtedy prace nad kolejną płytą.

2001: Trzeci album i rozpad zespołu

Pierwsze miesiące 2001 roku upłynęły na koncertowaniu i pracy nad nowym materiałem. Aqua, wspólnie z Safri Duo wystąpiła również podczas konkursu Eurowizji. Podczas mniejszych koncertów w Danii zespół zaprezentował koncertowe wersje nowych utworów „Couch Potato” i „Shakin’ Stevens (Is A Superstar)”. Piosenki miały wnieść rockowe brzmienie do muzyki zespołu. Latem 2001 roku pojawiły się nieporozumienia i różnice wizji artystycznych członków grupy. Rozpad Aqua odbił się echem w Europie, a media spekulowały na temat przyczyn rozstania. Zespół podjął podobno decyzję podczas wspólnego obiadu, jako „najlepszą, rzecz, którą mogą zrobić w tym momencie”. Album podsumowujący ich karierę Cartoon Heroes: The Best of Aqua ukazał ukazał się w 2002, a w Japonii i USA dopiero w 2006 roku.

2003-2006 Po rozstaniu

Po rozwiązaniu zespołu wszyscy jego członkowie pozostali w biznesie muzycznym, troje z nich z sukcesem rozpoczęło kariery solowe. Rene Dif jako pierwszy wydał w 2003 roku singiel „Let It All Out (Push It)”. Piosenka dobrze sobie radziła, planowano wydanie albumu, ale porażka kolejnych singli doprowadziła do zaprzestania prac nad płytą. W 2004 roku Rene rozpoczął karierę gracza rugby i wystąpił w duńskich filmach: Den Gode Strømer, Inkasso i Pistoleros . W 2007 roku wydał swoją solową płytę. W połowie 2003 roku Lene wydała swój solowy debiut – „Play With Me”. Już pierwszy singiel z tej płyty „It’s Your Duty” pokazał zmianę artystycznego kierunku, rezygnację z bubblegum popu na rzecz brzmień inspirowanych rockiem i r&b. Singiel odniósł sukces, docierając do trzeciego miejsca w Danii, ale album nie powtórzył już jego sukcesu, zajmując zaledwie 74 miejsce w jej rodzimej Norwegii. Mimo, że wydano kolejne single z tej pyty żaden z nich nie stał się hitem. Søren do 2004 roku zajmował się produkowaniem dla innych artystów, potem rozpoczął pracę nad projektem Layzyboy TV. Pierwsza płyta została wydana pod koniec 2004 otrzymując dobre recenzje, a pierwszy singiel „Underwear Goes Inside The Pants” trafił do finałowej piętnastki w Australii i był grany w Europie, Stanach i Kanadzie. Claus Norreen był „najcichszym” członkiem Aquy, po rozpadzie zespołu, pod pseudonimem Danny Red zajmował się miksowaniem dla innych artystów.

2007- teraz: Reaktywacja i Greatest Hits

W 2005 roku duński reżyser postanowił nakręcić dokument o zespole zatytułowany 'Turn Back Time”. Kręcono go w letnim domu, gdzie zespół siedział zamknięty przez blisko dwanaście godzin i odpowiadał na pytania wybierane losowo przez komputer, włącznie z tymi o małżeństwo Lene i Sorena oraz książkę Rene. Ten wywiad rzeka został zmontowany później z klipami i fragmentami koncertów. 26 października 2006 roku Aqua reaktywowała się i zapowiedziała, że latem 2008 roku rozpocznie tournee. Zespół oświadczył, że nie wyda trzeciego albumu z nowym materiałem, ale będzie to Greatest Hits z trzema nowymi piosenkami „Mamma Said”, „Live Fast-Die Young” i ich pierwszy singiel od dziewięciu lat „Back To The 80’s”.

Teledyski

Aqua jest znana ze swoich wideoklipów, które w większości opowiadają jakąś historyjkę. Dzięki temu, że Aqua była jednym z najbardziej dochodowych grup wydających w Universalu, budżety ich klipów były dość wysokie. Widać to było w ich teledyskach, które mogły wydawać się nieco tandetne, ale idealnie pasowały do stylu ich muzyki. Klipy do “Barbie Girl”, “Doctor Jones”, “My Oh My”, “Around the World” and “Bumble Bees” wyreżyserował Peder Pedersen. Wideo nakręcone do “Barbie Girl” jest bez wątpienia ich najbardziej znanym teledyskiem, ukrywającym w sobie wiele parodii. W klipie występuje Lene jako Barbie i Rene jako Ken. Rene zaprasza Lene „na imprezę”, a ona informuje go, że może „dotykać” i „bawić się”. Wywołało to nieco kontrowersji, czyniąc dwuznaczny tekst piosenki bardziej dosłownym. „Doctor Jones” to z kolei historyjka o Indiana Jonesie (w tej roli Rene), który ratuje resztę zespołu z rąk kanibala. Wczesne klipy Aquy zawierają pewne charakterystyczne elementy, które powtarzają się w innych, np. część z nich kończy się pocałunkiem Rene i Lene. Późniejsze teledyski stopniowo zaczynały pokazywać zespół w nieco poważniejszym świetle.

Muzyka

Inspiracją muzyczną dla Aquy był Eurodance, popularny głównie w Europie latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Była to muzyka dance’owa, z żeńskim wokalem i raperem, gdzie teksty pozbawione były często większego sensu. Tworząc pod wpływem nurtu zapoczątkowanego przez Spice Girls, ich piosenki miały bardziej typową konstrukcję zwrotka-refren. Zwrotkę kończyła i zaczynała Lene, a Rene śpiewał w środku. Refreny śpiewała zazwyczaj Lene. Większość ludzi kojarzy Aquę z typowo tanecznymi kawałkami jak „Barbie Girl”, „Doctor Jones”, „Lollipop (Candyman)” czy „My Oh My” niż z wolniejszymi kompozycjami „Turn Back Time', 'Good Morning Sunshine' i 'We Belong to the Sea”. Te utwory nie pasują do bubblegum popu. To stanowi również różnicę pomiędzy pierwszą a drugą płytą. 'Aquarium” była bardziej jednorodna, podczas gdy na „Aquarius” można dostrzec nawet inspiracje county i muzyką latynoską. Długość utworów była od razu dostosowywana do grania w radio. Średnia długość utworu na płycie „Aquarius” to 3:43. To typowe dla muzyki pop.
Trwa ładowanie zdjęć