PATRONAT MEDIALNY

V edycja Katowice Music Colours Festival

v_edycja_katowice_music_colours_festival

21 października 2023 w studiu koncertowym Radia Katowice im. Jerzego Haralda odbędzie się V edycja Katowice Music Colours Festival. Wystąpią kwarter Ziemia oraz grupa Kaziógra.Katowice Music Colours Festival to pełna paleta kolorów muzyki improwizowanej na najwyższym poziomie. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest słynny śląski gitarzysta Grzegorz Kapołka. Główną ideą festiwalu jest prezentacja artystów z ogromnym dorobkiem, nowatorskich, sięgających po bezkompromisowe rozwiązania.

ZIEMIA to kolektyw założony w 2019 roku przez gitarzystę Oskara Tomalę. Plany koncertowe i wydawnicze przerwał zespołowi COVID, jednak na podstawie swobodnie wysyłanych do siebie podczas pandemii improwizacji, powstał mini album „Catastropha”. W lipcu 2022 premierę miał debiutancki album kwartetu pt. „Ziemia Dniem” zrealizowany we współpracy z Albertem Karch. Znalazło się na nim 7 autorskich kompozycji, a koncert premierowy odbył się podczas festiwalu Jazz Jantar. Niedługo po tym odbyła się pierwsza oficjalna trasa koncertowa zespołu, podczas której muzycy odwiedzili Austrię, Chorwację, Czechy i Węgry. Zebrane doświadczenia doprowadziły zespół do finału konkursu Jazz Juniors w 2022 roku, w którym zdobyli Grand Prix. Obecnie grupa pracuje nad kolejny albumem, z gościnnym udziałem saksofonisty Ireneusza Wojtczaka.

KaZióGra, najnowszy projekt gitarzysty Grzegorza Kapołki we współpracy z basistą Dariuszem Ziółkiem i trębaczem Antonim Gralakiem, wspieranymi perkusją Alana Kapołki – syna Grzegorza, to eklektyczny dialog czterech bezkompromisowych indywidualności muzycznych i nowa jakość sonorystyczna przez połączenie elektrycznej gitary i elektrycznej trąbki jak i wykorzystanie mocnych, nieoczywistych efektów brzmieniowych. Płytę nazwali Colors bo zapraszają słuchaczy na stylistyczną podróż bez trzymanki, od jazzowej ballady, poprzez tony inspirowane rodzimą ziemią Grzegorza, Śląskiem, po jazz-rock; od barw ciepłych po zimno metalu. Klimat fusion wypełnia płytę, która pomimo stylistycznej prowokacyjności prezentuje spójną, pełną napięcia wizję. Dwa z utworów są pióra Dariusza Ziółka, reszta to kompozycje lidera.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gitara i Blues, a Współgospodarzem Miasto Katowice. Zaproszenia na festiwal będą do zdobycia na antenie Radia Katowice, a bez zaproszeń festiwal będzie do obejrzenia na żywo na www.radio.katowice.pl

 

Trwa ładowanie zdjęć