1 lutego - 83 lata polskiego radia

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
 polskieradio.pl

Jutro, 1 lutego mija 83. rocznica narodzin radiofonii w Polsce. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało cykl audycji upamiętniających tamte wydarzenia oraz przypominające bogatą historię i tradycję radia w Polsce. Przez cały dzień (od godz. 6.05 do 18.05) nadawane będą przemiennie dwa cykle krótkich archiwalnych nagrań - „Ludzie listy do radia piszą” oraz „Anegdoty z życia radiowca”. Do radia „ludzie listy piszą" od zawsze i w każdej sprawie. Co z tego wynika? Czasem awantura, czasem pomoc dla kogoś potrzebującego. Czasem reportaż, a czasem kabaret. Program 1 przypomni różne listy pisane przez słuchaczy do radia.

REKLAMA
Tool News

W „Czterech porach roku” (godz. 9.05 – 11.55) radiowa kuchnia dla słuchaczy, czyli program o tym, jak powstaje audycja. Z kolei Andrzej Matul w „Rozmowach w Jedynce” (godz. 13.05 – 14.00) zaprezentuje i skomentuje fragmenty audycji będących skarbami polskiej radiofonii. Przypomni głosy nieżyjących już wielkich ludzi radia, m.in. Władysława Szpilmana, Jeremiego Przybory, Jacka Stwory, Macieja Kwiatkowskiego, Tadeusza Nowickiego, Tadeusza Bocheńskiego, Juliusza Owidzkiego, dr Jana Żabińskiego. O radiu opowie także laureatka Diamentowego Mikrofonu, spikerka lubelskiej „Pszczółki” – Stefania Grodzieńska.

W „Muzykomanii” (godz. 14.00 - 18.00) zaprezentowane zostaną fragmenty najlepszych koncertów i płyt wydanych przez Polskie Radio. Gośćmi programu będą m.in. Danuta Żelechowska i Eugeniusz Ratajczyk.

W „Wieczorze z Jedynką” (godz. 20.05 – 20.45) gośćmi Artura Wolskiego będą m.in. dr Michał Komar, publicysta i historyk kultury oraz prof. Rafał Habielski, medioznawca, historyk Instytutu Badań Literackich PAN i Instytutu Dziennikarstwa UW. Porozmawiają o edukacyjnej i integracyjnej roli radia od czasów II RP do dziś: o jego udziale w wychowaniu dzieci i młodzieży, kształtowaniu wzorców i poczucia dobrego smaku. Zastanawiać się będą także, czy radio nadal jest czynnikiem silnie spajającym społeczeństwo i państwo.

Również niedzielny „WIST”, 3 lutego br. (godz. 17.30) poświęcony będzie urodzinom radia. Gościem Krzysztofa Michalskiego będzie dyrektor Muzeum Techniki inżynier Jerzy Jasiuk. Wspólnie przypomną słuchaczom sylwetki twórców polskiej radiofonii.

Polskie Radio BIS także przygotowało kilka specjalnych audycji poświęconych 83. rocznicy narodzin radiofonii w Polsce.

W paśmie „Czwarty wymiar” (od godz. 10.00 do 12.00) Radio BIS przybliży historię Polskiego Radia w pigułce i krótko omówi przełomy technologiczne. Rozpocznie od okresu przedwojennego, poprzez powstanie Studia Eksperymentalnego (które właśnie obchodziło swoją 50. rocznicę urodzin), pierwsze audycje stereofoniczne wykorzystujące łączność satelitarną w Polskim Radiu po cyfryzację emisji i cyfrowy system przesyłania dźwięku oraz najnowsze zagadnienia – jak się robi radio w Internecie?

O godzinie 12.00 w trzygodzinnym paśmie „Bis up” – konkurs tematyczny z dźwiękami archiwalnymi. Radio BIS zaprezentuje wyjątkowe nagrania Polskiego Radia, z udziałem wybitnych postaci historii naszego kraju, a słuchacze będą mogli zgadywać, o kim mowa.

W „Popołudniku” o godzinie 17.45 BIS-ka zaprasza na reportaż poświęcony dziennikarzom Polskiego Radia mającym największe doświadczenie w bezpośrednim kontakcie antenowym ze słuchaczami. W programie będzie mowa o audycjach z udziałem słuchaczy. Są one wielkim wyzwaniem dla dziennikarzy prowadzących, którzy dyskutują, rozmawiają i radzą, potwierdzając ogromną rolę, jaką ma do spełnienia publiczne radio.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 31.01.2008   polskieradio.pl  

XXVIII Krakowski Salon Poezji w Gliwicach - Wiersze i piosenki Jana Kaczmarka

Kylie nominowana do nagród BRIT Awards

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć