Erland Cooper ogłasza wydanie albumu zakopanego pod ziemią

Ten tekst przeczytasz w ok. 4 minuty
Erland Cooper ogłasza wydanie albumu zakopanego pod ziemią
 fot. Samuel Davies universalmusic.pl

Krążek „Carve The Runes Then Be Content With Silence”, napisany wspólnie z naturą, ukaże się 20 września 2024. Światowa prapremiera zaplanowana jest na czerwiec w Barbican w Londynie.

W marcu, w dniu równonocy wiosennej, szkocki kompozytor Erland Cooper – który łączy muzykę z sugestywnym opowiadaniem historii i sztuką konceptualną – po raz pierwszy usłyszał taśmę matkę, którą zakopał w ziemi trzy lata wcześniej. Jedyne nagranie jego nowego dzieła, „Carve the Runes Then Be Content With Silence”, zostało pozostawione pod ziemią, aby było pielęgnowane lub raczej „przekomponowywane” przez ziemię, a wszystkie kopie cyfrowe zostały trwale usunięte. Ten wyjątkowy album ukaże się 20 września (tuż przed równonocą jesienną 22 września) nakładem Mercury KX. Ogłoszono również pełną trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie.

W maju 2021 roku Erland Cooper, ogłoszony przez „The Guardian” „kompozytorem natury”, zakopał jedyne nagranie albumu (na ¼ calowej taśmie magnetycznej, z trwale usuniętymi plikami cyfrowymi), wraz z nutami na urzekającej wyspie Orkney w Szkocji, gdzie dorastał. W bezprecedensowym posunięciu wytwórnia płytowa Erlanda, Mercury KX/Decca, zgodziła się wydać album, który zamiast zostać zmiksowany, trafił pod ziemię. „The Times” stwierdził: – W akcie, który jest albo godny podziwu, albo szalony, Decca Records podpisała kontrakt z Cooperem na album, na który trzeba będzie czekać trzy lata.

Plan wydania nigdy wcześniej nie widziany w przemyśle fonograficznym. Erland Cooper wyjaśnia: – To medytacja nad wartością, procesem, cierpliwością i sztuką. Wszelkie zmiany w dźwięku i muzyce zostaną ponownie włączone do nowej partytury i wykonania na żywo, jako artykulacje orkiestrowe. Wtedy dzieło będzie kompletne.

Nagranie zawiera nową kompozycję na skrzypce solo i zespół smyczkowy. Materiał składający się z trzech części (część 1: „Carve The Runes” / część 2: „Then Be Content” / część 3: „With Silence”) celebruje setną rocznicę urodzin poety George’a Mackaya Browna.

Zakopując taśmę, Erland pozostawił na swoich platformach cyfrowych mapę ze wskazówkami publikowanymi w każdą równonoc i przesilenie dotyczącymi lokalizacji miejsca, gdzie jest zakopana, by każdy chętny mógł jej poszukać. Taśma została znaleziona we wrześniu 2022 roku i odkopana przez Victorię i Dana Rhodesa, mieszkańców wyspy Orkney. Zaplanowali oni całe wakacje wokół tej niezwykłej wyprawy, opisanej w „The Daily Telegraph” jako „tajemnica, która dręczyła fanów muzyki”.

Od tego czasu taśma – starannie umieszczona w szklano-drewnianej gablocie wraz z nutami i skrzypcami (umieszczonymi tuż nad taśmą, aby chronić nagranie) – wystawiana była w niezależnych sklepach płytowych. Podróżowała po całej Szkocji aż do jej miejsca przeznaczenia, Londynu (przed powrotem do studia), gdzie została wystawiona w centrum sztuki Barbican w całej swojej naturalnej, zabrudzonej odsłonie. W gablocie znajduje się również wyrzeźbiony kamień runiczny, który został umieszczony na szczycie ziemi w celu oznaczenia miejsca, a teraz można go zobaczyć na okładce albumu.

Taśma opuściła Barbican i udała się w ostatni etap bardzo długiej podróży, wracając do studia na delikatny proces digitalizacji, aby Cooper mógł ją usłyszeć po raz pierwszy od czasu jej zakopania 3 lata temu. Następnie ponownie nagra materiał, pozostając wiernym każdemu dźwiękowi na zdekomponowanej taśmie w myśl swojego hasła: „KOMPONUJ, DEKOMPONUJ, REKOMPONUJ”.

Oprócz zakopanych nut, Erland powierzył trzy kopie partytury trzem opiekunom: muzykowi Paulowi Wellerowi, powieściopisarzowi Ianowi Rankinowi i prezenterce radiowej Elizabeth Alker.

Czy bezprecedensowy eksperyment się powiódł? I co to oznacza? Wszystko zostanie ujawnione publiczności 8 czerwca 2024 roku, kiedy to na koncercie jakiego jeszcze nie było, sama odkopana taśma zostanie odtworzona w Barbican, a ogromny zespół muzyków wykona nowo ukończone dzieło na żywo po raz pierwszy.

Specjalna limitowana edycja LP z recyklingu, podpisana, ponumerowana od 1 do 1000 i prezentowana z fragmentem oryginalnej taśmy (po premierze w Wielkiej Brytanii), wraz z certyfikatem autentyczności, jest dostępna w przedsprzedaży.

Album został pierwotnie nagrany w Royal Conservatoire of Scotland z uznanym na całym świecie solistą skrzypcowym Danielem Pioro (Jonny Greenwood, BBC Philharmonc) i Studio Collective, specjalnie wyselekcjonowaną kameralną grupą smyczkową RCS. Wydawnictwo zmiksowała Marta Salogni (Björk, Anna Meredith, Daniel Avery), a zmasterował przez Guy Davie na ¼-calowej taśmie magnetycznej, zanim wszystkie pliki cyfrowe zostały trwale usunięte.

„Carve The Runes Then Be Content With Silence” ukaże się 20 września 2024.
 

REKLAMA
Tool News

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 17.04.2024   universalmusic.pl   fot. Samuel Davies

Andrea Bocelli podpisał kontrakt z Universal Music Publishing Group

Nduduzo Makhathini z transcendentalną suitą "uNomkhubulwane"

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć