Zbigniew Lewandowski Quintet powraca z nowym albumem "A New Opening"

Ten tekst przeczytasz w ok. 4 minuty
Zbigniew Lewandowski Quintet powraca z nowym albumem A New Opening
 fot. Marzena Cybulka

"A New Opening" – w luźnym tłumaczeniu – „Nowe Rozdanie” to najnowsze dzieło wybitnego perkusisty jazzowego Zbigniewa „Levandka” Lewandowskiego. To album, który otwiera nowy etap artystycznej podróży muzyka po ponad pięćdziesięcioletniej pracy scenicznej. Na krążek składa się osiem autorskich utworów, skomponowanych przez Zbigniewa Lewandowskiego oraz saksofonistę kwintetu - Tomasza Pruchnickiego, opracowanych przez zespół podczas prób i koncertów przed wejściem do studia.

To muzyczne dzieło jest swoistym świadectwem doświadczeń zebranych przez kilkanaście ostatnich lat, a także wspomnień artystów, którzy mieli wpływ na twórczość „Levandka” m.in. Chick Corea, Michael Brecker, Steve Gadd, Mike Stern, Janusz Skowron. Dwie z kompozycji na płycie są dedykowane: „Góralski Quartet” – Zbigniewowi Namysłowskiemu i „Afro Cuyaviak”- Zbigniewowi Jakubkowi.

W składzie Quintetu znajdują się wyjątkowi artyści o imponującym dorobku artystycznym, w tym Jakub Olejnik (kontrabas, gitara basowa), Tomasz Pruchnicki (saksofony, flety), Kenny Carr (gitara), Robert Jarmużek (fortepian). Ich zgrana współpraca, warsztat, ogromne doświadczenie i świadomość jazzowych kontekstów historycznych sprawiają, że album jest mocno osadzony w tradycji jazzowej, jednocześnie niosąc świeże spojrzenie młodszej generacji muzyków.  

Wizja muzyczna „Levandka” na materiał płytowy ukształtowała się ostatecznie po koncercie jubileuszowym z okazji 50-lecia pracy artystycznej pt. „The Music of My Life”, który odbył się w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu w październiku 2022 r. Wkrótce po tym, z myślą o szerokim gronie słuchaczy, Zbyszek Lewandowski zdecydował się na utworzenie "Edycji Jubileuszowej" swojego akustycznego kwintetu, rozpoczynając serię koncertów z „nowymi pomysłami”.

Zbigniew Lewandowski Quintet jest obecnie stałą formacją, regularnie koncertującą, zdobywającą popularność i uznanie krytyków.


Zbigniew Lewandowski to muzyk jazzowy, perkusista, kompozytor, aranżer, band leader. Od 50 lat na polskiej scenie muzycznej.   Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego „Sami Swoi“, później w Big Bandzie Wrocław. W latach 73 – 76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup, „Spisek Sześciu“( pierwsza nagroda na  Jazzie nad Odrą w 1974 roku) oraz „Crash“ ( pierwsza nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian 1977 roku).

Zakładał i występował w pierwszym składzie super grupy lat 80 – tych „String Connection“. W 1982 roku debiutuje jako band leader prezentując swój jazzowy septet, na festiwalu „Jazz nad Odrą“. Odtąd tworzy własne projekty i zespoły od tria do septetu a stylistyka zespołów zmienia się wraz z rozwojem artystycznej orientacji leadera     (akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion, salsa ). Występował z zespołami bluesowymi i orkiestrami rozrywkowymi takimi jak: „Alex Band“ i wieloma innymi. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym 12 autorskich. Ma w swoim dorobku wiele godzin muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem licznych nagród zespołowych: Grand Prix dla najlepszej orkiestry tradycyjnej na festiwalu Jazz nad Odrą 1972 z zespołem „Sami Swoi“, Grand Prix dla najlepszego big bandu na festiwalu „Złota Tarka“ w Warszawie w 1973 roku z Big Bandem Wrocław, Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą 74“ z zespołem „Spisek Sześciu“, dwukrotnie złoty medal i tytuły ekstraklasy europejskiej na festiwalach jazzowych w Prerov i Kromeriż z zespołami „Sami Swoi“ i Big Band Wrocław.

Grand Prix na festiwalu jazzowym w San Sebastian w 1977 roku z zespołem „Crash“ i drugie Grand Prix na festiwalu w San Sebastian w roku 1984 z własnym kwartetem. Jest takze laureatem nagród indywidualnych m.in: Super Star na festiwalu jazzowym w Moenchengladbach, tytuł najlepszego perkusisty międzynarodowego festiwalu jazzowego w San Sebastian w 1978 roku. W latach 90 – tych tworzy swoje kultowe trio „Three Generations“ z Markiem Raduli i Wojtkiem Pilichowskim a także wspólnie z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem „The High Bred Jazz Trio“. Wykładowca warsztatów muzycznych „Blues nad Bobrem“ w Bolesławcu, „Jawor Rock“ w Jaworznie, „Blues Express“ w Zakrzewie, „Hanza Jazz“ w Koszalinie, Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach. Jest wykładowcą „Wrocławskiej szkoły jazzu“.

Współpracował z leaderami polskiej sceny jazzowej: T. Stańko, Z. Namysłowski, J. Muniak, J. Śmietana,  S.Kulpowicz, K.Dębski, W.Karolak, M.Urbaniak, J.P.Wróblewski, T.Szukalski, oraz gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego: E. Kroner, B. Rosengren, H. Hartmann, D. Friesen, M. Vinci, M.Stern, R. Rickert, M. Russel, Mfa Kera, K. Carr, C. Johnson . W 2007 roku odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis “ oraz medalami „Zasłużony dla Wrocławia“ w latach 2008 i 2021. W 2022 zaś roku podczas Gali 50 lecia pracy odznaczony Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis“   

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

author

Adam Dobrzyński

Dziennikarz, Recenzent
 adam.dobrzynski@polskieradio.pl

 17.04.2024   fot. Marzena Cybulka

"Iluzja dnia" nowy album Wojciecha Ciuraja już 20 kwietnia

OKI nie zwalnia tempa! "Kaucja" to trzecia odsłona albumu "ERA47"!

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć