"DUSA" - nowy album Moniki Wierzbickiej

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
DUSA - nowy album Moniki Wierzbickiej
 fot. Katarzyna Trzaskalska Inf. prasowa

2 listopada swoją premierę miał najnowszy album Moniki Wierzbickiej zatytułowany "Dusa".

Monika Wierzbicka to dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, dwukrotna laureatka nagrody Burmistrza Giżycka w dziedzinie kultury (projekt Głos Dawnych Mazurów), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (scenariusz spektaklu Mazurska Opowieść). Od ukończenia Studium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności.

Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury. Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej). Po 2000r. kiedy to z Tomaszem Konfederakiem współtworzyła Ha-Dwa-O – zespół święcący triumfy w latach 2000/2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum. Jako twórca i wykonawczyni została przyjęta do grona członków stowarzyszenia ZAiKS, ZASP oraz STOART.

Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku. Jej muzyka rozbrzmiewała jako ilustracja radiowych  powieści  (m.in. Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza,  Rok Królika Joanny Bator) czy na antenach telewizyjnych. Obecnie koncertuje z programem Głos Dawnych Mazurów. Można ją również usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. ODO,  Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania2 oraz Zima Muminków.


Po Głosie Dawnych Mazurów (2019 rok), czyli po płycie z dawną, polskojęzyczną poezją mazurską przyszedł czas na mazurskie pieśni. Pisząc scenariusz słowno - muzycznego przedstawienia Mazurska Opowieść przez wiele dni, z taśm archiwalnych, słuchałam śpiewaczek i śpiewaków. Otworzyły się przede mną nieznane dotąd światy zapisane w mazurskich pieśniach ludowych. I zaczęłam je śpiewać. Kiedy scenariusz został już napisany, nagle, to ze mnie zaczęły wypływać pieśni. Zupełnie nowe. Pierwsza powstała Dusa. Piotr Szatkowski przetłumaczył ją na mazurski a Rafał Benedek stworzył nowoczesną aranżację. Polubiłam tę fuzję i pomyślałam czemu by nie stworzyć całej takiej płyty. Całkowicie po mazursku. Po to aby zachować w pamięci tę piękna mowę, aby uhonorować śpiewaczki i śpiewaków mazurskich oraz ludzi tu żyjących. I posłuchać, jak zabrzmią w nowoczesnych aranżacjach. I tak od pomysłu, poprzez działanie powstała płyta DUSA.

Wraz z realizatorami i partnerami płyty wierzymy, że piosenki będą cieszyć nie tylko miłośników Mazur”.
Wydawnictwo powstaje pod Patronatem Burmistrza Miasta Giżycka, Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, Urzędu Miasta Ruciane Nida, Związku Artystów Wykonawców – STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz we współpracy ze współwydawcą Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku.

REKLAMA
Tool News

author

Adam Dobrzyński

Dziennikarz, Recenzent
 adam.dobrzynski@polskieradio.pl

 10.11.2023   Inf. prasowa   fot. Katarzyna Trzaskalska

Tarja: premiera albumu "Dark Christmas"!

Andrea Bocelli wystąpi w Atlas Arenie w Łodzi w styczniu 2025 roku!

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć