Koncertowa premiera płyty "MAZE" Andrzej Gondek Trio

Ten tekst przeczytasz w ok. 6 minut
Koncertowa premiera płyty MAZE Andrzej Gondek Trio
 fot. mat. prasowe Inf.prasowa

Już jutro, 21 marca Andrzej Gondek Trio zaprezentuje premierowo debiutancki album „MAZE” w warszawskim Promie Kultury Saska Kępa. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Cały ten JAZZ! LIVE!” Fundacji Popularyzcji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ. 

Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Gondka. Jest to w większości autorski materiał jazzowy z dużymi wpływami bluesa, funku, rocka i fusion ze szczególnym naciskiem na transowy groove oraz kolektywną improwizację. Album “MAZE” zawiera materiał skomponowany przez lidera. Jego siłą jest niespotykana w akustycznej odmianie jazzu energia oparta o jazzowe dźwięki i harmonie. Andrzej Gondek Trio tworzą wyjątkowi muzycy - mistrzowie swoich instrumentów, wspomniany już lider: Andrzej Gondek (gitara elektryczna) oraz Sławomir Kurkiewicz (gitara basowa) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Trio towarzyszyć będzie gość specjalny Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe), który również brał udział w nagraniu płyty „MAZE”.

Lider projektu Andrzej Gondek tak mówi o płycie: „Pomysł nagrania autorskiego materiału w trio pojawił się już jakiś czas temu, więc niektóre kompozycje dojrzewały muzycznie przez jakiś czas i teraz można je usłyszeć w tej finalnej wersji, a niektóre powstały całkiem niedawno. „MAZE” - czyli labirynt, jest pewnym zwieńczeniem mojej dotychczasowej drogi artystycznej jako muzyka - gitarzysty. Odkąd pamiętam próbowałem grać swoje kompozycje autorskie i najczęściej właśnie w formule trio, której jestem wielkim fanem. Zawsze podobały mi się tria pianistyczne czy saksofonowe i oczywiście gitarowe, tzw. power trio.

Jeżeli chodzi o skład trio, to każdy z nas porusza się w różnych stylistykach, niemniej jednak, ważne jest dla mnie to, że wszyscy mamy jazzowy background. To stwarza między nami swoistą nić porozumienia i dzięki temu możemy naturalnie i swobodnie budować kolektywne improwizacje, w których znajduje się dużo elementów transowych, a nawet free. Z pewnością ciekawym urozmaiceniem są utwory, w których gościnnie pojawia się Paweł Tomaszewski na organach Hammond, Rhodes oraz na innych instrumentach klawiszowych.

Muzycy, których zaprosiłem do współpracy  posiadają ogromne doświadczenie, elastyczność, a także doskonale rozumieją, o jaką przestrzeń muzyczną mi chodzi. Zarówno Sławek Kurkiewicz, jak i Paweł Dobrowolski mają w tych utworach duże pole do popisu, miejsce na swoją wypowiedź i każdy z nich wnosi do tej konfiguracji coś szczególnego, oryginalnego, a tym samym bardzo ciekawego. Muzykę, którą wykonujemy można w pewnym sensie nazwać fusion. W poszczególnych utworach usłyszymy elementy jazzu, bluesa, rocka, a także muzyki funk. Znajdują się w nich również transowe groovy, nieregularne metrum, a także momenty improwizowanej muzyki open. Wszystko to tworzy swoisty labirynt mojej muzycznej ścieżki, stąd też nieprzypadkowy jest również tytuł mojej płyty, którym jest słowo „MAZE”.

Andrzej Gondek – gitarzysta, kompozytor poruszający się swobodnie w różnych gatunkach muzycznych jazz, blues, rock, pop. Jego oryginalne i osobiste brzmienie cechuje duża dynamika, drapieżność, a jednocześnie wrażliwość. Wielokrotnie zapraszany do współpracy z czołówką polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, m. in. Frank Mc Comb, Karren Edwards, Eric Allen, Liz Rosa Andre Washington, Raashan Ahmad, Dana Hawkins, Josh Lawrence, Jacques Sequin, Mark Preston oraz Adam Bałdych, Anna Serafińska, Michał Urbaniak, Paweł Tomaszewski, Beata Przybytek, Kinga Głyk oraz wielu innych. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnik warsztatów i kursów mistrzowskich prowadzonych przez gwiazdy muzyki jazzowej takie jak Scott Henderson, Dean Brown, Jerry Bergonzie, Dave Libman. Koncertował na festiwalach w Polsce i w Europie m.in. Jazz Jamboree, Silesian Jazz, „Jazz na Kresach”, Alfa Jazz, Algier Jazz,Hilden, JazzTage. Jako sideman pojawia się na ponad 20 płytach studyjnych i live w towarzystwie czołowych polskich i zagranicznych muzyków.

Sławomir Kurkiewicz – polski kontrabasista najbardziej znany z ponad 23 letniej współpracy z pianistą Marcinem Wasilewskim i perkusistą Michałem Miśkiewiczem, z którymi współtworzy monolityczne Trio, uznawane za jedną z czołowych formacji europejskiego jazzu swojego pokolenia. Wieloletnia kooperacja Trio z Tomaszem Stańko oraz często podkreślane przez krytykę i publiczność telepatyczne porozumienie między muzykami pozwoliło Sławomirowi Kurkiewiczowi rozwinąć osobisty i rozpoznawalny styl, nacechowany rytmicznością, liryzmem i "przekorą". Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym czasie koncertował już i nagrywał z Tomaszem Stańko, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem i Janem "Ptaszynem" Wróblewskim. Od 2001 jest związany z monachijską wytwórnią fonograficzną ECM, dla której nagrywał między innymi z Manu Katche i Janem Garbarkiem. Występował również obok takich artystów jak Charles Lloyd, Dino Saluzzi, John Surman, Joe Lovano, David Virelles, Joey Baron, Craig Taborn, Lee Konitz, Billy Harper, Marilyn Mazur, Zohar Fresco, Anders Jormin, Marcus Miller, Adam Pierończyk i wielu innych

Paweł Dobrowolski – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi też działalność dydaktyczną wykładając na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych Puławy oraz na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych Cho-Jazz. Miał okazję występować i współpracować m.in. z takimi artystami jak: Anna Maria Jopek, Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry, Luis Ribeiro, SBB, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Laboratorium, Zbigniew Wegehaupt, Krzysztof Ścierański, Janusz Skowron, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Krzysztof Herdzin, Adam Bałdych, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Paweł Tomaszewski, Kuba Badach, Rasm Almashan i wielu innych. Wielokrotnie zajmował czołowe miejsca w kategorii Perkusista Roku w corocznej ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum. W 2017 roku zaliczony do grona 101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów" magazynu Perkusista. Był nominowany do wielu nagród Akademii Fonograficznej oraz jest laureatem m.in. Fryderyk 2006 w kategorii płyta roku - muzyka jazzowa za udział w nagraniu albumu „Assymetry" Zbigniewa Namysłowskiego, I nagrody i statuetki 'Aniołka Jazzowego' na festiwalu 'Bielska Zadymka Jazzowa' 2004 i 2005, I miejsca GRAND PRIX w kategorii zespołowej 40 Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego 'Jazz Nad Odrą 2004', I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych oraz wielu innych nagród i wyróżnień. W dotychczasowym dorobku posiada ponad 60 nagranych płyt, jak również muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich oraz zagranicznych. Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Miał okazję koncertować na wielu prestiżowych scenach np. Royal Albert Hall w Londynie, Olympia w Paryżu, Opera w Tel Avivie, filharmoniach w Europie i na świecie, scenach klubowych m.in. Ronnie Scott's w Londynie, Blue Note w Tokio i w Mediolanie, New Morning w Paryżu oraz wielu innych.

 

REKLAMA
Tool News

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 20.03.2023   Inf.prasowa   fot. mat. prasowe

"Biegnę, biegnę" - najnowszy singiel Ani Karwan

Highly Suspect - niepokorny amerykański rock jesienią w Warszawie i Krakowie

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć