Grand Festival RÓBREGE im. Roberta Brylewskiego – 25 września

Ten tekst przeczytasz w ok. 4 minuty
Grand Festival RÓBREGE im. Roberta Brylewskiego – 25 września
 fot. mat. prasowe Inf.prasowa

Grand Festival Róbrege jest najstarszym festiwalem muzyki alternatywnej w stolicy.
Od 2019 r. dedykowany zmarłemu Robertowi Brylewskiemu – wielkiej postaci polskiej sceny undegroundowej. Impreza wywodzi się z okresu stanu wojennego, kiedy to młodzi muzycy aktywnie działali przeciwko cenzurze. Wydarzenie w latach 1983-1990 organizował uniwersytecki Klub Hybrydy. Ideą festiwalu od początku było wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, którzy nie liczą na komercyjny sukces, a ich muzyka ma pozytywny i autentyczny przekaz. Na przekór nazwie oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim grupy grające punk czy nową falę. Róbrege to wiele konwencji i inspiracji, m.in. postpukowych czy etnicznych.

Artyści związani z imprezą należą dziś do polskiej muzycznej ekstraklasy. Są to między innymi: Kayah, Muniek Staszczyk, Robert Brylewski, Tomek Budzyński czy Maleo. Część z nich debiutowała właśnie na Festiwalu Róbrege! Rangę międzynarodową zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd.

Róbrege wraz z festiwalami w Jarocinie oraz Famą odegrał kluczową rolę w rozwoju alternatywnej muzyki. Festiwal wspiera i promuje młodych polskich twórców oraz pokazuje artystów znanych w obrębie muzyki rock i reggae. 
Założycielami Festiwalu byli Robert Brylewski, Paweł Kelner Rozwadowski oraz Sławomir Rogowski, ówczesny szef Klubu Hybrydy. Nieżyjący już Brylewski z Rozwadowskim to bez wątpienia kultowe postaci sceny niezależnej. Współtworzyli Izrael, Max i Kelner oraz Kabaret Starszych Punków. 

Robert Brylewski , legenda polskiej sceny alternatywnej, był muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów, producentem muzycznym, a także twórcą projektów artystycznych, malarzem i aktorem. Znany jest również z takich zespołów jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Armia, Falarek Band czy 52UM.

Paweł Kelner Rozwadowski należał również do czołówki twórców polskiej sceny niezależnej. 
Był wokalistą i autorem tekstów takich zespołów jak Fornit czy Deuter. 
W 2012 roku napisał książkę „To zupełnie nieprawdopodobne”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2013 roku współpracował z Polskim Radiem RDC, gdzie przygotowywał audycje muzyczne. 

Są dwie gwiazdy tegorocznej edycji: Brinsley Forde & Aswad Experience oraz Lech Janerka. 
Z młodych projektów będzie można zobaczyć: The Beat Rootz oraz Seven Rivers & Kapitan Kivi.

BRINSLEY FORDE &ASWAD EXPERIENCE (UK/PL)
Solowy projekt wokalisty grupy Aswad, grupy założonej w 1974r. w Londynie. W 1994 r. nominowani do Grammy  z albumem „Rise & Shine”. W 2000 r. otrzymali Mobo Awards. Brinsley to kompozytor i muzyk, ale też aktor i prezenter brytyjskiego radia i TV; Vibrations VJ/VH-1 , BBC Ebony. BBC, 6 Music. Na Róbrege wystąpi z big bandem, składem muzyków z zespołów: Shashamane, Paprika Korps, Bakshish, Maleo Reggae Rockers, Świetliki.


LECH JANERKA
Ikona polskiego rocka, kompozytor, basista i autor tekstów. W polskiej muzyce rockowej od końca lat 70-tych. 
W 1979 r. założył grupę Klaus Mitffoch. W 1986r,  po odejściu z zespołu wydał „Historię podwodną” . W 2002 ukazała się płyta „Fiu fiu…”, co owocowało Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i autor roku. W 2005 r. muzyk wydał płytę „Plagiaty”, za utwór „Rower” otrzymał Fryderyka w kategorii "piosenka roku". Oprócz tego został uhonorowany Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i kompozytor roku. W 2011 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wspaniały gość, długo oczekiwany na naszym Festiwalu.

SEVEN RIVERS & KAPITAN KIVI 
Nowopowstała wrocławska formacja. Nazwa nawiązuje do siedmiu rzek przepływających przez miasto. Zespół to połączenie dwóch pokoleń oraz wybuchowa mieszanka stylów i energii. Jego trzon stanowią wyjadacze polskiej sceny reggae, grający wcześniej w takich składach jak Tumbao, Stage of Unity, Bednarek czy Jamal - Piotrek Stanclik “Zwierz” i Wojtek “Woo” Łuczkiewicz. Połączyli oni siły młodą krwią Łukaszem Kieblem i Marcinem Witulskim, grającymi wcześniej min. w takich zespołach jak Green Roots i Dubrising. Na voval zaprosili Kajetana Pochronia a.k.a. Kapitana Kivi, mikrofonowego specjalistę, znanego ze składów Young Pistols i Propaganda Sound System. Tak powstał jeden z najbardziej oryginalnych składów na polskiej scenie, który zechce po raz pierwszy pokazać swoje oblicze podczas Róbrege 2021.

THE BEAT ROOTZ powstali w Warszawie w 2018 z miłości do reggae. Charyzmatyczny wokalista Stefano Auguste „Rasta Nation” z Mauritiusa, połączył siły z muzykami z wieloletnim doświadczeniem w graniu w zespołach reggae, takich jak: Transmisja, Galago Band, Rocka’s Delight, Stage of Unity, Vibes’n’Power oraz The Bartenders. Zespół w tym roku odwiedził najważniejsze festiwale reggae w kraju, przyszedł więc czas na stolicę! 

MALEO LIVE DUB ACT 
Dariusz Malejonek to polski kompozytor i muzyk znany z takich kultowych zespołów jak IZRAEL czy HOUK. W 1997 roku założył formację Maleo Reggae Rockers z którą zagrał setki koncertów w całej Polsce i nagrał kilka płyt studyjnych, w tym „Rzekę dzieciństwa”, „Reggaemovę” oraz „Addis Abeba”. Na Róbrege wystąpi w odsłonie dubowej wybranych utworów MRR. To będzie chill’owe zakończenie Festivalu 

 

REKLAMA
Tool News

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 22.09.2021   Inf.prasowa   fot. mat. prasowe

Oliwka Brazil na szczycie międzynarodowej playlisty!

Carlos Santana prezentuje “Whiter Shade of Pale” Feat. Steve Winwood

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć