Sinfonia Varsovia Kameralnie – septet

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
Sinfonia Varsovia Kameralnie – septet
 fot. mat. prasowe sinfoniavarsovia.org

Czy siedem instrumentów to już orkiestra? Odpowiedź na to pytanie przyniesie listopadowy koncert Sinfonia Varsovia Kameralnie. 6 listopada na Grochowskiej wystąpi siedmioosobowy zespół muzyków, który zaprezentuje rzadko wykonywaną suitę instrumentalną Historia żołnierza Igora Strawińskiego. Bohaterem listopadowej odsłony będzie skomponowana przez Igora Strawińskiego w 1918 roku Historia żołnierza. Kompozytor należał do przedstawicieli neoklasycyzmu w muzyce, łączył tradycję i nowoczesność, nie bojąc się przy tym przekraczania estetycznych granic. Do dziś krążą legendy o skandalu wywołanym podczas premiery Święta wiosny, w którym zgodnie z zamysłem twórcy, dużo ważniejszą rolę niż melodia czy harmonia, odgrywa rytm. Ten charakterystyczny dla twórczości Strawińskiego element muzyki jest wyraźny także w Historii żołnierza. Utwór łączący muzykę i teatr został napisany w konwencji baśni i mimo upływu lat, wciąż nie traci na aktualności. Wszystko za sprawą uniwersalnego tekstu autorstwa Charles’a Ferdinanda Ramuza (polski przekład Jonasza Kofty), na podstawie którego powstał utwór.

REKLAMA
Tool News

Równie aktualna pozostaje warstwa muzyczna. Na szczególną uwagę zasługuje sam dobór instrumentów. Brzmienie skrzypiec, klarnetu, fagotu, kornetu, puzonu, kontrabasu i perkusji nasuwa skojarzenie z muzyką jazzową – kompozytor jako jeden z pierwszych zaczął wplatać do muzyki klasycznej elementy jazzu. Fascynowała go nieskrępowana ekspresja, wolność i energia, które niesie ze sobą ten rodzaj sztuki dźwięku, dlatego w utworze można odnaleźć m.in. elementy ragtime’u. W Historii żołnierza wybrzmiewają także inne tańce – walc i tango, a ponadto utwór obfituje w odniesienia zaczerpnięte z muzyki rosyjskiej.

Suita instrumentalna z udziałem narratora zabrzmi w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii: Adama Siebersa (skrzypce), Radosława Soroki (klarnet), Szymona Michalika (fagot), Jana Harasimowicza (kornet), Mariusza Opalińskiego (puzon), Michała Sobusia (kontrabas), Piotra Kostrzewy (perkusja) oraz aktora Cezarego Nowaka.

Druga edycja cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie to nie tylko koncerty w siedzibie Orkiestry, przy Grochowskiej 272, ale również bliźniacze wydarzenia w różnych lokalizacjach Warszawy. Każdy, kto nie będzie mógł wziąć udziału w koncercie 6 listopada, będzie miał okazję by posłuchać tego samego programu kilkanaście dni później, 20 listopada o 19:00, na scenie Domu Kultury Świt Dzielnicy Targówek (ulica Wysockiego 11, Warszawa).

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Sinfonia Varsovia Kameralnie – septet
6 listopada 2019 r., g. 19
Orkiestra Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272, Warszawa

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 30.10.2019   sinfoniavarsovia.org   fot. mat. prasowe

Mireille Mathieu - premiera albumu "Cinéma

Łódzka grupa Już Nie Żyjesz prezentuje "Tragedię"

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć