Sinfonia Varsovia Kameralnie – Od duetu do oktetu

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Sinfonia Varsovia Kameralnie – Od duetu do oktetu
 fot. mat. prasowe sinfoniavarsovia.org

Druga edycja cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie już od stycznia powraca do siedziby Orkiestry. W nowym roku hasło przewodnie to „Od duetu do oktetu”. Podczas siedmiu koncertów muzycy Sinfonii Varsovii zaprezentują się w zespołach kameralnych obejmujących od dwóch do ośmiu instrumentów. Program koncertów rozciąga się od sonat Mozarta, przez słynną Historię żołnierza Strawińskiego po aranżacje skandynawskiej muzyki ludowej na kwartet smyczkowy.

REKLAMA
Tool News

„Kameralnie”, czyli w niezbyt dużym gronie, z przyjaciółmi, dla znajomych, a tłumacząc swobodnie włoskie określenie da camera – „w zaciszu komnaty”. Muzycy Sinfonii Varsovii już po raz drugi wystąpią w ramach cyklu koncertów kameralnych, Pierwsza odsłona Sinfonia Varsovia Kameralnie skupiona była wokół muzyki polskiej ostatnich 100 lat. Tegoroczna edycja prowadzi natomiast słuchaczy przez stopniowo rosnące zespoły, zaczynając od dwóch, a kończąc na ośmiu wykonawcach. W programach poszczególnych koncertów znajdą się klasyczne pozycje repertuaru kameralnego, ale również wiele mniej znanych kompozycji i oryginalnych aranżacji.

Cykl rozpocznie się 9 stycznia od spotkania z trzema duetami utworzonymi z różnych połączeń klarnetu basowego, fagotu i fortepianu. W programie znajdzie się Sonata op. 168 Camille’a Saint-Saëns’a w transkrypcji na klarnet basowy i fortepian oraz Lied François Rasse’a na ten sam zestaw instrumentów, a także Sonata na fagot i wiolonczelę B-dur KV 292 Wolfganga Amadeusza Mozarta w opracowaniu na fagot i klarnet basowy i Concertino Marcela Bitscha na fagot i fortepian. Do muzyków Sinofnii Varsovii, Karola Sikory (klarnet basowy) i Szymona Michalika (fagot) dołączą pianistki, Wioletta Fluda i Romana Orłowska.

W lutym (6.02) wystąpi trio, ale bynajmniej nie w tradycyjnym, smyczkowym wydaniu. Na scenie pojawi się zespół złożony ze skrzypiec, trąbki i fortepianu i wykona Trio na trąbkę skrzypce i fortepian Erica Ewazena, Sonatę na trio Jamesa Stephensona oraz specjalną aranżację Oblivion Astora Piazzolli.

Marcowy koncert (6.03) będzie okazją do spotkania z tradycyjnym kwartetem smyczkowym zarówno w klasycznym jak i nieco swobodniejszym wydaniu. Obok V Kwartetu smyczkowego B-dur op. 92 Dymitra Szostakowicza, liderzy sekcji instrumentów smyczkowych Sinfonii Varsovii wykonają inspirowane tradycyjną muzyką skandynawską Wood Works: The Sønderho Bridal Trilogy w opracowaniu Danish String Quartet.

Wiosenną połowę cyklu zakończy 3 kwietnia występ kwintetu dętego. Choć w programie znajdą się wyłącznie nazwiska twórców XX wieku, nie zabraknie odniesień do przeszłości. Koncert otworzą Dawne tańce węgierskie z XVII wieku w opracowaniu Ferenca Farkasa. Następnie zabrzmi Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz i 6 Bagateli na kwintet dęty Györgya Ligetiego. Na zakończenie muzycy zagrają Trzy szanty na kwintet dęty op. 4 Malcolma Arnolda.

Sekstet rozpocznie jesienną część cyklu koncertem 3 października. Utworzą go klarnet, waltornia, skrzypce, altówka, wiolonczela i fortepian. Zabrzmi Allegro con sentimento i Finale z Sekstetu C-dur op. 37 Ernő Dohnányi’ego, a także Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian Krzysztofa Pendereckiego.

W listopadzie septet w składzie skrzypce, klarnet, fagot, trąbka, puzon, kontrabas i perkusja wykona jedno z najciekawszych dzieł kameralnych Igora Strawińskiego, Historię żołnierza. Do muzyków Sinfonii Varsovii dołączy narrator, Cezary Nowak, który opowie ilustrowaną dźwiękami rosyjską opowieść o żołnierzu i diable.

Na koniec największy z zespołów, oktet, utworzony z podwojonej obsady kwartetu smyczkowego. Muzycy, prowadzeni przez Jakuba Haufę, koncertmistrza Sinfonii Varsovii, 4 grudnia, wykonają Oktet smyczkowy Es-dur, op. 20 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11 Dymitra Szostakowicza.

Wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie rozpoczynają się o godzinie 19:00 w Sali Prób orkiestry. Wszyscy, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o wykonywanych utworach, po koncertach będą mogli spotkać się z muzykami i porozmawiać o wysłuchanej muzyce.

Wstęp wolny.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 02.01.2019   sinfoniavarsovia.org   fot. mat. prasowe

Queen na czele 25. Topu Wszech Czasów radiowej Trójki

Natalia Kukulska prezentuje Rekonstrukcję

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć