Oddźwięki. Nowa muzyka polska

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
Oddźwięki. Nowa muzyka polska
 fot. mat. prasowe sinfoniavarsovia.org

Sinfonia Varsovia rozpoczyna swój nowy cykl koncertowy „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” od wykonania trzech zamówionych przez siebie kompozycji. 1 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia swoją premierę będą miały poemat symfoniczny Polonia Resurrecta Grzegorza Duchnowskiego oraz Time Capsule Macieja Zielińskiego. Koncert pod batutą Szymona Bywalca dopełni I Symfonia Jana Duszyńskiego. Organizatorzy zapraszają ponadto na spotkanie z kompozytorami, które poprowadzi Agata Kwiecińska, dziennikarka radiowej Dwójki. W ramach cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” prezentowane są utwory, które pokazują, jak współczesny świat rezonuje w wyobraźni kompozytorów. Prawykonania specjalnie zamówionych na tę okazję utworów przeplatane są dziełami, które ukazują muzykę współczesną w szerszym kontekście społecznym i historycznym. Pierwszy koncert cyklu to spotkanie z twórcami, którzy urodzili się w latach 70. i dziś tworzą główny nurt kultury muzycznej w Polsce.

REKLAMA
Tool News

Koncert rozpocznie utwór, którego powstanie zainspirowała 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Polonia Resurrecta Grzegorza Duchnowskiego to poemat symfoniczny, pełen licznych nawiązań do polskiej tradycji muzycznej. Usłyszeć tu można rytmy mazura, poloneza oraz znanych pieśni narodowych. Kompozytor pragnie, aby słuchacz, w zetknięciu z tą muzyką, mógł stworzyć swój własny, refleksyjny obraz Polski.

Dwaj pozostali kompozytorzy, których utwory zabrzmią 1 grudnia, związani są dość mocno ze światem teatru i filmu. Maciej Zieliński stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, które przyciągnęły do kin miliony widzów. Napisane dla Sinfonii Varsovii Time capsule to muzyczna podróż przez historię, od czasów starosłowiańskich, przez średniowiecze i renesans, aż po klasycyzm, romantyzm i czasy współczesne. Przemierzając kolejne epoki, kompozytor sięga do rozmaitych instrumentów, pokazując formowanie się pełnej orkiestry symfonicznej. Poszczególne ogniwa łączy ze sobą motyw, nazwany przez Zielińskiego „wirem czasowym”, który przenosi publiczność w czasie.

Jan Duszyński jest autorem muzyki do spektaklów m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego, Anny Smolar czy Michała Zadary. Jest też autorem ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak Pokłosie czy Jack Strong w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Doświadczenie sceniczne słychać w charakterze jego muzyki – niezwykle obrazowej i pobudzającej wyobraźnie, nawet kiedy operuje bardzo prostymi środkami. I Symfonia to utwór, który, nawiązując do klasyki amerykańskiego minimalizmu, kreuje urzekające krajobrazy harmoniczne połączone jednym, stale powracającym motywem.

Muzyków Sinfonii Varsovii poprowadzi Szymon Bywalec, jeden z najbardziej cenionych w Polsce interpretatorów nowej muzyki. Wszystkich chętnych, aby posłuchać, co o swoich utworach powiedzą sami twórcy, organizatorzy zapraszają na spotkanie, które odbędzie się Dolnym Foyer godzinę przed koncertem, o 18:00. Rozmowę z kompozytorami poprowadzi Agata Kwiecińska, dziennikarka radiowej Dwójki. Kolejne koncerty z cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” odbędą się 17 stycznia i 29 marca 2019 r.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 27.11.2018   sinfoniavarsovia.org   fot. mat. prasowe

Voo Voo wystąpi w Stodole

Premiera: Kultowe klasyki z audycji A State Of Trance

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć