20 lat Ery Jazzu: światowe gwiazdy, niepowtarzalne projekty i kolekcjonerskie nagrania

Ten tekst przeczytasz w ok. 5 minut
20 lat Ery Jazzu: światowe gwiazdy, niepowtarzalne projekty i kolekcjonerskie nagrania
 fot. mat. prasowe jazz.pl

Koncert Reginy Carter – światowej gwiazdy jazzu, projekt specjalny Era Jazzu All Stars oraz kolekcjonerskie albumy to tylko wybrane elementy specjalnego wydarzenia artystycznego, jakie przygotowała Era Jazzu na swój jubileusz w prestiżowej Auli UAM w sobotę 24 listopada. Koncert galowy będzie premierą nowych wydawnictw: ukaże się trzypłytowy CD-box „Era Jazzu – gramy już 20 lat!” z nagraniami największych gwiazd Ery Jazzu (od Johna Scofielda i Wayne’a Shortera po Reginę Carter i Lizz Wright), prezentacja nagrań młodego, polskiego jazzu oraz zestaw obejmujący Poznań Jazz Project – czyli koncertowe nagrania legend jazzu z poznańskimi muzykami (Jean-Luc Ponty z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra – Piotra Scholza, Tingvall Trio z Kacprem Smolińskim, Chico Freeman z kwartetem Dawida Kostki oraz Ron Carter Trio z Krzesimirem Dębskim). W limitowanej edycji ukaże się winylowy LP-album „Poznań Jazz: Young & Power” z nagraniami poznańskich formacji Weezdob Collective oraz Trio Dawida Kostki. Premierę mieć będzie CD „Star Cadillac” – Weezdob Collective oraz „Progression” – nowy krążek kwintetu Dawida Kostki.

REKLAMA
Tool News

„Dwadzieścia lat temu powstała Era Jazzu – mówi Dionizy Piątkowski – Kiedy jesienią 1998 roku startowałem z Erą Jazzu wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie dotychczasowe, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń, a co za tym idzie, na taki dobór artystów, by ich koncertami przerwać tuzinkowość innych prezentacji. Stąd też wielu artystów pojawiało się pod szyldem Ery Jazzu po raz pierwszy w Polsce. I zawsze – co jest już regułą imprezy – na jedynych koncertach w kraju. Oczywiście, Era Jazzu nie może wyzbyć się możliwości prezentowania wielkich gwiazd jazzu, ale sam projekt daje ogromne możliwości pokazywanie także tych, których kariery rozgrywają się głównie w Ameryce czy w Europie. Z jednej więc strony wielkie, komercyjne i jazzowo populistyczne nazwiska jak Diana Krall, Al Di Meola, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jan Garbarek, Cassandra Wilson, John McLaughlin, Dee Dee Bridgewater, Joe Zawinul; z drugiej strony artyści, którzy – właśnie poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli wspaniale w polskiej świadomość”.

Gwiazdą jubileuszowego koncertu jest Regina Carter – genialna i najwybitniejsza skrzypaczka jazzu. Od lat honorowana najważniejszymi laurami jazzu (od prestiżowych ankiet Down Beat, gdzie uznawana jest za Jazzową Skrzypaczkę Roku po udział w najważniejszych festiwalach i prestiżowych wydarzeniach oraz lukratywny grant McArthur Fellows Program – określany jako stypendium geniusza). Wybitna skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym talentem i ambicjami. Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka ma niekończące się zasoby energii, czym w uroczy i zabawny sposób zdobywa publiczność na całym świecie. „Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu” – pisał o genialnej artystce Time Magazine.

Regina Carter jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach a mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem słynnej Detroit Civic Symphony Orchestra. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan’s Oakland University. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej „new black music”. Przełomowym dla skrzypaczki był rok 1998, gdy zrealizowała albumy "Rhythms of the Heart” oraz "Motor City Moments”, które przedstawiły zdumionemu jazzowemu środowisku wielki talent artystki a zrealizowany w duecie z pianistą Kenny’m Barronem album „Freefall” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Award. Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów wybitnych artystów: zagrała w „Blood on the Fields” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „davisowskim” albumie „Travelling Miles”, pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J.Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a. Jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących do samego mistrza Paganiniego i nagrała album „Paganini: After A Dream". Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent Time Magazine komplementował „Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa... swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu”. Kolejna, autorska płyta Reginy Carter „I’ll Be Seeing You: A Sentimental Journey" to muzyczny hołd dla matki Reginy. Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki Dee Dee Bridgewater i Carlę Cook, klarnecistę Paquito D’Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album „Reverse Thread” skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion „mody na ludowość”. Album zyskał rekomendujące recenzje prestiżowych mediów i nominowany był Grammy Awards. W światowe obchody setnej rocznicy urodzin Elli Fitzgerald wpisała się realizując album „Ella: Accentuate the Positive” składając wspaniały hołd interpretując wielkie hity Elli Fitzgerald.

Koncert na gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat!” będzie także premierą „Star Cadillac” – nowego albumu poznańskiego zespołu Weezdob Collective – kwintetu improwizatorów, kompozytorów i... laureatów nagród Ery Jazzu (perkusista Adam Zagórski to laureat nagrodzonego w 2016 roku kwartetu Zagórski / Skowroński, gitarzysta Piotr Scholz – Nagroda Ery Jazzu w 2017, harmonijkarz Kacper Smoliński jest laureatem Era Jazzu 2018). Premierowy album „Progression” oraz nowy kwintet zaprezentuje gitarzysta Dawid Kostka, także laureat Nagrody Ery Jazzu 2015.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 02.10.2018   jazz.pl   fot. mat. prasowe

Premiera nowego singla i teledysku  RobGitarnik & Positive Virus "Jesteś ponad tym"

Varius Manx i Kasia Stankiewicz ruszają w Polskę! Jesienna trasa koncertowa już się rozpoczęła!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć