Radiowa Trójka wspomina Roberta Brylewskiego - dzień z piosenkami artysty

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Radiowa Trójka wspomina Roberta Brylewskiego - dzień z piosenkami artysty
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

Zmarł 3 czerwca w wieku 57 lat. Był wielką postacią polskiej kultury niezależnej, współzałożycielem rodzimej sceny muzyki reggae i punk. W poniedziałek 4 czerwca radiowa Trójka odda muzyczny hołd Robertowi Brylewskiemu prezentując przez cały dzień jego najbardziej znane projekty oraz albumy i piosenki, które nagrał. O byłym gitarzyście i wokaliście m.in. grup Brygada Kryzys, Izrael i Armia opowiedzą również jego koledzy-muzycy oraz dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia. Jego rodzice występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wczesne dzieciństwo spędził w Koszęcinie, gdzie zespół Śląsk miał swoją stałą siedzibę.

REKLAMA
Tool News

Dorastał i mieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał najpierw do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Mikołaja Reja. W 1978 roku, w wieku 17 lat, zaczął grać z zespołem The Boors, który – po zmianach w składzie – rok później zmienił nazwę na Kryzys. W 1981 roku założył, wraz z Tomkiem Lipińskim, grupę Brygada Kryzys. Kolejnymi projektami muzycznymi, które współtworzył były m.in.: Izrael, Armia, Max i Kelner, Falarek Band, The Users i 52um. Nagrywał również z zespołami Ziggie Piggie czy Świat Czarownic.

Program 3 Polskiego Radia prezentuje nagrania tych zespołów w poniedziałek 4 czerwca już od rana. Zabrzmią one również w „Tonacji Trójki” prowadzonej przez Piotra Stelmacha (godz. 14.05-15.00). Z kolei w popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (godz. 16.05-19.00) prowadzący audycję Marcin Pośpiech będzie na początku i przed końcem każdej godziny prezentować utwory, które napisał Robert Brylewski. W tym paśmie pojawi się również materiał wspomnieniowy Łukasza Karusty o artyście i jego wpływie na polskiego rocka lat 80. Nie zabraknie wypowiedzi muzyków-kolegów popularnego Bryla, w tym m.in. Muńka Staszczyka. A wreszcie w drugiej godzinie autorskiej audycji Anny Gacek pt. „Aksamit” (godz. 19.05-21.00) Trójka wyemituje archiwalny odcinek cyklu „Historia pewnej płyty” poświęconego tzw. „czarnej płycie” Brygady Kryzys z 1982 roku – z wypowiedziami Roberta Brylewskiego i Tomka Lipińskiego.

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 04.06.2018   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

Bemy zawiezie Was na festiwal Sziget - konkurs

RMF FM: Muzyka Najlepsza Pod Słońcem 2018 już dostępna w przedsprzedaży

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć