Fortepian Buchholtza w radiowej Dwójce - koncert i specjalna audycja

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
Fortepian Buchholtza w radiowej Dwójce - koncert i specjalna audycja
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się pierwsza prezentacja kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina. Ten wyjątkowy koncert w wykonaniu Krzysztofa Książka transmitować będzie radiowa Dwójka. Wydarzenie poprzedzi specjalna audycja z udziałem m.in. Paula McNulty’ego – budowniczego fortepianu. Emisja w Programie 2 Polskiego Radia w środę 14 marca o godz. 21.30 w cyklu „Spotkania po zmroku”. Koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej nawiązuje do słynnego występu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie 17 marca 1830 r. – również na fortepianie Buchholtza – młody kompozytor prawykonał swój Koncert fortepianowy f-moll.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

To właśnie na tym instrumencie (kupionym przez jego rodziców po 1825 r.) Fryderyk komponował swoje pierwsze utwory. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie pojedyncze instrumenty tej marki – wszystkie w stanie uniemożliwiającym ich wskrzeszenie.

Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów współczesnych kompozytorowi, zamówił kopię fortepianu Buchholtza. Stworzył ją Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie. W najbliższą sobotę 17 marca, prawie dwa wieki po prawykonaniu Koncertu fortepianowego f-moll, po raz pierwszy usłyszymy współcześnie dźwięk fortepianu, który zajmował tak ważne miejsce w muzycznej wyobraźni Chopina. Będzie to jednocześnie symboliczne przywołanie wieczoru, który dla Polaków XIX-wiecznej Warszawy był czymś daleko więcej, niż jedynie wyjątkowym przeżyciem artystycznym.

W programie koncertu, transmitowanego na antenie Programu 2 Polskiego Radia (początek o godz. 20.00; zapowiedź – Marcin Majchrowski): Karol Kurpiński – Fuga i koda B-dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”); Karol Kurpiński – Bitwa pod Możajskiem („Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca”) oraz Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian historyczny; Collegium 1704 Václav Luks – dyrygent. Koncert poprzedzi film dokumentalny na temat powstania kopii fortepianu.

Ale już w środę 14 marca radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania audycji Moniki Zając na temat instrumentu Buchholtza. Wśród gości m.in. Paul McNulty – budowniczy kopii fortepianu; Stanisław Leszczyński – wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca przedsięwzięcia; prof. Beniamin Vogel – muzykolog, wybitny specjalista od dawnych fortepianów, współuczestniczący w procesie powstawania instrumentu; a wreszcie Krzysztof Książek – młody pianista, który w sobotę po raz pierwszy publicznie zagra na fortepianie podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

– Porozmawiamy m.in. o instrumencie z różnych perspektyw. O tym, skąd pojawił się pomysł na zbudowanie kopii, jak wyglądał ten proces, czym charakteryzowały się instrumenty Buchholtza stworzone w tamtym czasie, jak się gra na nich dziś i dlaczego zagrana na nich muzyka Chopina brzmi wyjątkowo – zapowiada Monika Zając. Początek audycji w środę 14 marca o godz. 21.30.

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 13.03.2018   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

Alicia Vikander walczy o życie w teledysku do "Run for Your Life"

"Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu" na Gitarowym Rekordzie Guinnessa!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć