Dwa niezwykłe duety na otwarcie 6. Festiwalu Ethniesy

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
Dwa niezwykłe duety na otwarcie 6. Festiwalu Ethniesy
 fot. mat. prasowe mck-bydgoszcz.pl

Svitlana Nianio i Raphael Rogiński oraz Maniucha i Ksawery – te dwa duety otworzą w czwartek, 15 marca, szóstą edycję Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi – zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej. Polesie na dzień dobry Koncert otwarcia Ethniesów rozpocznie Maniucha i Ksawery. To duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki.

REKLAMA
Tool News

- Ich gra jest pełna niuansów, uwrażliwia. Byłem oczarowany tak piękną, autentyczną i przekonującą propozycją tego duetu – pisał o nich znakomity muzyk Olo Walicki. - Śpiew i instrument ‘rozmawiają ze sobą’. Partie Ksawerego są bardzo intuicyjnie i silnie związane z melodią śpiewu Maniuchy. Powstaje niezwykła rzecz - dodawał. Maniucha Bikont podkreśla, że to co tworzy z Ksawerym Wójcińskim to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji i własnego świata:

- Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami - szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu - opowiada.

Elik – w Bydgoszczy premiera!
Duet ЄЛІК (Elik) to najnowszy, wspólny projekt Svitlany Nianio i Raphaela Rogińskiego założony we wrześniu 2017. Na festiwalu Ethniesy będzie miała miejsce jego koncertowa premiera w Polsce. Elik balansuje pomiędzy przeszłością i przyszłością. Czerpiąc ze źródeł tworzą jakże potrzebny nowym epokom soundtrack współczesności. Svitlana Nianio śpiewa dźwięcznym, czasami onirycznym, głosem własne pieśni do własnej muzyki, inspirowanej ukraińskim folklorem. Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music.

Rafael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu. 

6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach 15 – 18 marca 2018. Podczas festiwalu wystąpią też grupy: Tęgie Chłopy, Mosaik, Księżyc, Karolina Cicha, Kapela Maliszów i Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy ukraińska grupa Dacha Bracha (Dakha Brakha). Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką Ethniesów – Dominika Kiss-Orska.

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 07.03.2018   mck-bydgoszcz.pl   fot. mat. prasowe

Calum Scott & Leona Lewis we wspólnym teledysku!

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – 53. edycja

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć