Niezapomniane lato z Warner Classics & Erato!

Ten tekst przeczytasz w ok. 4 minuty
Niezapomniane lato z Warner Classics & Erato!
 fot. mat. prasowe warnermusic.pl

Legendy muzyki klasycznej w kolejnej kolekcjonerskiej edycji! Warner Classics & Erato w okresie letnim proponują melomanom szereg wspaniałych albumów z serii New Budget Boxes, a wśród nich m.in. takie perełki, jak komplet Kwartetów Smyczkowych Józefa Haydna w wykonaniu sławnego Pro Arte Quartet czy wszystkie dzieła Johanna Sebastiana Bacha w historycznym już wykonaniu Helmuta Walchy. Jeden z najwspanialszych interpretatorów Bacha! ("New York Times") Helmut Walcha (1907-1991) to prawdziwa legenda muzyki organowej i klawesynowej. Mimo iż był niewidomy, słynął ze swoich interpretacji – zwłaszcza muzyki Johanna Sebastiana Bacha, bowiem to właśnie Bachowski repertuar został przez niego nagrany w całości. Po dziś dzień wykonanie Walchy stanowi niezwykłe świadectwo i wzorzec dla kolejnych pokoleń instrumentalistów sięgających po dzieła króla Baroku.

REKLAMA
Tool News

Bardzo długo czekałem, aby nagrać symfonie Beethovena –wyznał Daniel Barenboim, gdy wreszcie w 2000 roku odbyła się upragniona premiera albumu – Czekałem aż ta muzyka dojrzeje we mnie lub ja w niej…czekałem również na orkiestrę, która każdy aspekt tej muzyki będzie wraz ze mną współodczuwać.

Stephen Kovacevich to amerykański pianista i dyrygent, pochodzący z Kalifornii. Jego ojciec był Chorwatem a matka Amerykanką. Jako solista i dyrygent najbardziej znany jest właśnie dzięki swoim interpretacjom repertuaru klasycznego, w tym Mozarta, Beethovena, Schuberta, Brahmsa i Bartóka. Poza działalnością solową, Stephen Kovacevich posiada dobre relacje z orkiestrami jako dyrygent i dyrygujący od fortepianu pianista (m.in. występując z: Royal Liverpool Philharmonic oraz Vancouver Symphony Orchestra).

Amerykański pianista, Nicholas Angelich (ur. 1970) rozpoczął naukę gry na fortepianie w 1983 roku w Konserwatorium Paryskim w Paryżu. Jako 17-latek rozpoczął karierę pianisty solowego, uczestnicząc w wielu konkursach i festiwalach. Jest laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Giny Bachauer w Salt Lake City (1994) oraz II nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. R. Casadesusa w Cleveland (1989). Jego płyta z nagraniami Triów Brahmsa dla Virgin Classics otrzymała nagrodę Schallplatten Prize. Koncertuje na całym świecie, tu prezentujemy jego interpretacje dzieł Johannesa Brahmsa.

Podziwiany francuski pianista Samson Pascal François urodził się we Frankfurcie w rodzinie francuskiego dyplomaty. Grę na fortepianie François rozpoczął już w wieku dwóch lat. Swoje pierwsze studia zaczął we Włoszech u Pietro Mascagniego. Ze względu na pracę ojca rodzina prowadziła wędrowny tryb życia przenosząc się z kraju do kraju. W Belgradzie studiował u Cyryla Licara. Tam też zdobył za jeden ze swoich występów pierwszą nagrodę. W latach 1932-1935 studiował w Konserwatorium w Nicei, w 1938 przeniósł się do Konserwatorium Paryskiego. Zdobywał liczne wyróżnienia, po zakończeniu II Wojny Światowej jego kariera nadal się rozwijała. Koncertował na całym świecie, w 1964 roku wystąpił w komunistycznych Chinach. Skomponował muzykę dla legendarnego piosenkarza jazzowego i artysty kabaretowego - Peggy Lee. Jednakże jego ekstrawagancki styl życia, dobra aparycja i pasjonujące, choć wysoce zdyscyplinowane interpretacje, nadały mu status pianisty kultowego. Niestety zamiłowanie do nocnego życia, nadmierne picie alkoholu i narkotyki doprowadziły go do zawału serca podczas koncertu w 1968 roku. Zmarł po drugim zawale dwa lata później.

Walter Gieseking - urodzony w Lyonie niemiecki lekarz i badacz motyli – naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku 4 lat. W ciągu swego życia spotkał się z falą krytyki w związku z oskarżeniem go o kolaborowanie z nazistami, niemniej wciąż pozostawał aktywny artystycznie i próbował swoich sił również w kompozycji. Prezentujemy jego interpretacje dzieł Claude’a Debussy’ego.

Pro Arte Quartet to zespół o wyjątkowych tradycjach. Został założony w 1912 roku w Brukseli, a dokonał tego Alphonse Onnou. Ponadto 1941 roku zespół był związany z University of Wisconsin-Madison. W albumie znajdziemy zremasterowane nagrania 29 kwartetów smyczkowych wiedeńskiego klasyka, Józefa Haydna.

Sir Simon Rattle to jeden z najwybitniejszych dyrygentów ostatnich dekad. Wielka, charyzmatyczna osobowość, wyjątkowy interpretator dzieł Gustawa Mahlera – tu w wykonaniu dwóch cudownych orkiestr - City of Birmingham Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker.

Jean Sibelius (1865-1957) to jeden z najbardziej znanych kompozytorów fińskich, uznawany za twórcę fińskiego stylu narodowego. Początkowo studiował prawo, jednak ostatecznie swoje serce oddał kompozycji i grze na skrzypcach. Dużo podróżował, w swojej twórczości nawiązywał do fińskiego folkloru, czerpał inspiracje także z poezji i literatury narodowej. Jego pierwsze i zarazem od razu docenione przez krytykę i publiczność dzieła to: Kullervo (1892) i 4 legendy z Kalevali (1895). Po roku 1926 Sibelius przestał komponować i osiadł w swoim domku (który nazwał imieniem swojej żony – Ainola), w pobliżu którego został też pochowany. W albumie usłyszymy dzieła, które stanowią kwintesencje jego stylu kompozytorskie.

I na koniec spektrum muzyki renesansu i baroku w wyśmienitym wykonaniu zespołu The Hilliard Ensemble. Zdecydowanie dla melomanów wszelkiej maści!

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 21.08.2017   warnermusic.pl   fot. mat. prasowe

K.A.S.A. prezentuje nowy singiel - "Życiem się cieszę"

Jurek Porębski – legenda piosenki żeglarskiej w Starym Klasztorze!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć