Rozpoczynamy z Pasją! Szalone Dni Muzyki 2015

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Rozpoczynamy z Pasją! Szalone Dni Muzyki 2015
 fot. Sussie Ahlburg sinfoniavarsovia.org

Już w piątek w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej rozpoczyna się 6. edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki, którego organizatorami są Orkiestra Sinfonia Varsovia, francuskie C.R.E.A. oraz Fundacja Ogrody Muzyczne. Od piątku do niedzieli (25-27 września 2015) doświadczyć będzie można zachwytu, radości i wzruszenia, a to za sprawą blisko 60 koncertów odbywających się na pięciu festiwalowych scenach pod wspólnym hasłem „Pasje serca i duszy”. Poniżej krótki przewodnik po festiwalowych koncertach. Ekscytująco zapowiada się koncert nr 6 w sobotę o godzinie 11.00, podczas którego świetna rosyjska wokalistka Nadezhda Karyazina, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej przybliżą słuchaczom zabawne perypetie bohaterów opery buffa Don Pasquale Gaetana Donizettiego oraz tragiczną historię Hamleta w ujęciu Dymitra Szostakowicza. Publiczność zaczarują też z pewnością dźwięki baletu Manuela de Falli Czarodziejska miłość (El amor brujo). W tej muzycznej podróży towarzyszyć będzie publiczności Malina Sarnowska, która poprowadzi koncert. Dzięki sprzyjającej porze oraz ciekawemu programowi koncert ten może stanowić doskonałą zabawę dla całej rodziny.

REKLAMA
Tool News

Szalone Dni Muzyki goszczą jak zawsze wspaniałych wirtuozów, o czym będzie można się przekonać na koncercie nr 20 w sobotę o 17.30 w sali Karmazynowej. Z Sinfonią Varsovią zagra wtedy jeden z najznakomitszych francuskich skrzypków, Olivier Charlier, który wykona Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena – dzieło stanowiące w historii muzyki niezwykle liryczną zapowiedź nadchodzącego romantyzmu.

Kto od romantycznych wzruszeń woli barokową teorię afektów, ten powinien wybrać się na koncert nr 30. W niedzielne przedpołudnie śpiewaczka Stefanie True oraz zespół Arte dei Suonatori zaprezentują cały wachlarz emocji zawartych w operach Henry’ego Purcella podczas koncertu zatytułowanego „Od miłości do nienawiści”.

Na wyciszenie wzburzonych emocji polecamy natomiast koncert nr 42 ostatniego dnia festiwalu o 18.00, na którym wystąpią norweska sopranistka Marita Solberg oraz Polska Orkiestra Radiowa. Zabrzmi wówczas przesiąknięta niewiarygodnym spokojem i przejmującym smutkiem III Symfonia op.36 Symfonia Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozycja ta podbiła serca słuchaczy na całym świecie i co niespotykane w przypadku dzieł współczesnych utworów symfonicznych, przez długi czas zajmowała pierwsze miejsca na listach przebojów muzyki popularnej. Na pewno przypadnie do gustu również festiwalowej publiczności.

Poza wielką symfoniką na festiwalu zagoszczą też bardzo ciekawe zespoły kameralne: kwartety smyczkowe Hába Quartett, Quatuor Modigliani oraz saksofonowe: Kwartet Saksofonowy Morpheus i Warszawski Kwartet Saksofonowy.

Fanów muzyki elektronicznej, a także tych którzy do tego gatunku jeszcze nie są przekonani zainteresować powinien występ Murcofa LA SANGRE DE VERSAILLES (koncert nr 26, w sobotę o 21.00). Ten pochodzący z Meksyku artysta-performer stworzy widowisko, jakiego na festiwalu prezentującego muzykę klasyczną jeszcze nie było.

Podczas Szalonych Dni Muzyki nie może oczywiście zabraknąć wydarzeń edukacyjnych. Oprócz występów młodych wykonawców – uczniów szkół muzycznych z całej Polski – które odbywać się będą w namiocie przed Teatrem Wielkim (sala Kalejdoskop), we foyer będzie okazja do „Spotkania z instrumentami” oraz rozmowy z artystami, w ramach spotkań „Mój Mistrz”. Warto zwrócić też uwagę na koncert nr 28, w niedzielę o godzinie 11.00 w sali Karmazynowej. Wraz Sinfonią Varsovią i Mariuszem Gradowskim w roli narratora wybierzemy się na wyprawę do wnętrza orkiestry, a przewodnikiem będzie sam Benjamin Britten i jego Wariacje i fuga na temat Purcella. Bardzo taneczny nastrój wprowadzą natomiast Antonin Dvořák, Johannes Brahms oraz Arturo Marquez i ich tańce z różnych zakątków świata, do których choreografię zaprezentują Joanna Lichorowicz i Sławomir Gres. Będzie to zatem koncert nie tylko do posłuchania!

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 24.09.2015   sinfoniavarsovia.org   fot. Sussie Ahlburg

Podwójny jubileusz Piotra Banacha w Trójce

Polski Dzień Muzyki Country – fani muzyki i artyści inaugurują nowe święto

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć