"Baronowa jazzu" - ciekawa biografia Pannonici Rothschild

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Baronowa jazzu - ciekawa biografia Pannonici Rothschild

W katalogu Wydawnictwa "CZARNE" pojawiła się kolejna (choćby po autobiografiach Patti Smith i Johny Cash'a) książka dotycząca postaci związanej z muzyką. Książka "Baronowa jazzu" to wciągająca opowieść o Pannonice Rothschild, opisana piórem jej ciotecznej wnuczki, Hannah Rothschild, w znakomitym polskim przekładzie Dobromiły Jankowskiej. Jest to muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna. Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.

Pannonica Rothschild urodziła się w 1913 roku w rodzinie, która w ciągu zaledwie pięciu pokoleń przebyła drogę z frankfurckiej dzielnicy żydowskiej do grona bajecznie bogatej arystokracji. Jako dziecko ubrana na biało Nica spacerowała z siostrami oraz guwernantką po parku pełnym kangurów, wielkich żółwi, emu i zebr – zwierząt z egzotycznej kolekcji wuja Waltera. Jako nastoletnia debiutantka poznała i poślubiła barona Julesa de Koenigswartera, który nauczył ją pilotować samolot i porwał do château we Francji. Po wybuchu wojny Nica z dwójką dzieci w ostatniej chwili uciekła do Anglii, ale wkrótce wróciła na front, by działać w ruchu Wolna Francja. Wydawało się, że ma wszystko: dzieci, przystojnego męża i fundusz powierniczy. Ale na początku lat 50. usłyszała ’Round Midnight Theloniousa Monka, legendy jazzu. Musiała go poznać.

Anna Maria Jopek o tej ksiązce: "Thelonious Monk napisał „Pannonicę”, bawiąc się jednym drobnym motywem, wodząc nim w górę i w dół, na granicy trybu światła i mroku. Melodia wyemancypowana z harmonii wędruje samotnie bez dominanty celu. Ani do tańca, ani do uniesień, ani do przytulania. Wyłącznie do bycia sobą. Niezwykła i ważna dla mnie książka."

Zapraszamy do odwiedzenia naszej konkursowej aplikacji w serwisie Facebook - Wydawnictwo Czarne ufundowało egzemplarz książki, który można wygrać odpowiadając na proste pytanie.

Autor: Sobass

 12.07.2014   Materiały wydawcy   fot. Wydawnictwo Czarne

Nowe atrakcje Street Marketu na The Wall Warsaw Hip-Hop Festival!

Zagrali koncert kilkanaście metrów nad ziemią w Parku Śląskim

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć