Kolejne Letnie Koncerty na Grochowskiej już 25 i 26 maja!

Ten tekst przeczytasz w ok. 5 minut
Kolejne Letnie Koncerty na Grochowskiej już 25 i 26 maja!
 fot. mat. prasowe sinfoniavarsovia.org

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na Letnie Koncerty na Grochowskiej, które odbywają się w każdą sobotę i niedzielę o godz. 16:00 aż do końca sierpnia, w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. W najbliższą sobotę (25 maja) wystąpią Jakub Urbańczyk (tuba) i Mirella Malorny (fortepian). W niedzielę (26 maja) zapraszamy na koncert saksofonisty - Wojciecha Psiuka i akordeonisty - Pawła Janasa. W programach koncertów nie zabraknie kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia urodzin. Letnie Koncerty na Grochowskiej prowadzone są przez znanych muzykologów i krytyków muzycznych. Sobotni koncert poprowadzi Jan Topolski, a niedzielny – Agata Kwiecińska.

REKLAMA
Tool News

Jakub Urbańczyk
Solo - tubista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem). W latach 2003-2004 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające się osiągnięcia w nauce.

W trakcie swojej edukacji zdobył wiele nagród, najważniejsze z nich to: II nagroda na Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych o stypendium Yamaha (2003), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Warszawie (2001, 2003). Swoją edukację kontynuował na kursach muzycznych, m.in. na: Internationale Junge Orchester Akademie w Bayreuth (Niemcy), Idyllwild Arts Summer Program (USA). Doskonalił się pod kierunkiem wybitnych osobowości, m.in.: A. Marderosiana, G. Moncha, D. Tornquista, M. Moore’a, S. Meada, Z. Stolarczyka, Z. Piernika.

W wieku 17 lat zdał egzamin do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a od 2002 roku jest solo - tubistą tej orkiestry. Występował wielokrotnie w kraju i zagranicą, m.in.: w Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Współpracuje również z innymi znanymi polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Aukso czy Orkiestra Muzyki Nowej. Jest również członkiem Cracow Brass Quintet.

Mirella Malorny
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz w klasie kameralistyki prof. Reginy Strokosz-Michalak (2008). Współpracuje z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami.

Brała udział w wielu konkursach, jest laureatką wyróżnień za akompaniament m. in. na II Międzynarodowym Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku, na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej , na Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. Występowała podczas licznych kursów i festiwali w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Belgii, na Słowacji .

Jako solistka występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną. Występowała pod batuta Sławomira Chrzanowskiego, Mirosława Jacka Blaszczyka, Andrzeja Affeltowicza. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wojciech Psiuk
Naukę gry na saksofonie rozpoczął w wieku dziewięciu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie mgr Krzysztofa Biskupa. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie saksofonu wykł. Pawła Gusnara. W roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Socrates – Erasmus studiował w Konservatorium Wien Privatunversitat, w klasie Larsa Mlekusch’a, a w latach 2012-2013 kontynuował naukę w Hochschule für Musik und Tanz Köln, w klasie Daniela Gauthier. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Sacrum Profanum, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina”. Dokonywał wielu prawykonań oraz nagrań dla Polskiego Radia.

Występował jako solista z Filharmonią Śląską i Orkiestrą Symfoniczną UMFC, a także współpracował z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Orkiestra Kameralna Aukso, Sinfonia Iuventus, Filharmonia Śląska, Płocka Orkiestra Symfoniczna oraz Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Zabrzańska.

Otrzymał szereg nagród zarówno jako solista (II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Etiuda 2009” – Szczecin, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Miniatura 2005” – Bydgoszcz, wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym – Przeworsk), jak i kameralista (III miejsce na Felix Mendelssohn-Bartholdy Hochschulwettbewerb w Berlinie, I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej i Popularnej – Giżycko, I miejsce na Mławskim Festiwalu Akordeonowym, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, II miejsce na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rozrywkowej – Sanok, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie).

W 2012 roku został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Paweł Janas
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka oraz prof. Klaudiusza Barana. W ramach programu Socrates-Erasmus studiował przez rok w klasie prof. Grzegorza Stopy w Konservatorium Wien Privatunversität.

Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich pedagogów, jak Włodzimierz Lech Puchnowski, Aleksandr Selivanow, Alfred Melichar, Jurij Szyszkin, Claudio Jacomucci, Matti Raantanen, Owen Murray, Inaaki Alberdi, Stefan Hussong. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in. I nagroda w Val Tidone (Włochy), I nagroda w Varazdin (Chorwacja), I nagroda w Szczecinie, I nagroda w Przemyślu (2009), I nagroda w Montrond les Bains (Francja), II nagroda w Klingenthal (Niemcy). Był półfinalistą na 64. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Szanghaju (2011). Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej.

Występował m.in. jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej, Auditorium Parco Della Musica w Rzymie, Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim w Warszawie, Studiach Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach oraz za granicą (Chorwacja, Włochy, Litwa, Francja, Hiszpania, Chiny, Austria, Niemcy, Ukraina). Brał udział w trasie koncertowej OFAM organizowanej przez fundację J&S Pro Bono Poloniae. Ważnym elementem w jego działalności artystycznej jest współpraca z gronem kompozytorów młodego pokolenia, takich jak: Zbigniew Bagioski, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Tomasz Jakub Opałka, Ignacy Zalewski, Mikołaj Majkusiak. Brał udział w wielu festiwalach, m.in. Alkagran, Wawer Music Festival, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych „Muzyka Dawna – Muzyka Nowa”, Mistrzowskich Wieczorach w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki czy w festiwalu Warszawska Jesień.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w tym stypendium „Młoda Polska”), m.st. Warszawy, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae („Agrafka Muzyczna”), Fundacji Dongsan Research Foundation oraz Pro Polonia Society oraz banku Societe Generale.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 21.05.2013   sinfoniavarsovia.org   fot. mat. prasowe

Serj Tankian z najnowszym solowym projektem w Polsce!

Nowy album Myslovitz bije rekordy popularności!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć