KROKE & URNA – magiczny głos z Mongolii i polska gwiazda world music

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
KROKE & URNA – magiczny głos z Mongolii i polska gwiazda world music
 fot. boom-group.pl boom-group.pl

Już niebawem w ramach Ethno Jazz Festival odbędzie się niezwykłe muzyczne spotkanie jednej z najwybitniejszych wokalistek Azji, Urny Chahar-Tugchi, i znanego na całym świecie polskiego zespołu Kroke. Koncert odbędzie się 26 lutego 2013 we Wrocławiu w ramach cyklu Muzyka Świata w Synagodze Pod Białym Bocianem. Zespół Kroke przez 20 lat istnienia otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę Niemieckiej Krytyki Muzycznej), ich płyty znalazły się w czołówce World Music Charts, a oni sami występowali na największych europejskich festiwalach. Współpracowali z takimi sławami jak: Steven Spielberg, Peter Gabriel, Nigel Kennedy, URNA, a także z Krzysztofem Herdzinem, Edytą Geppert, Anna Marią Jopek i Mają Sikorowską. Najnowszy album Feelharmony został wydany z okazji 20-lecia grupy w 2012 r. W nagraniach nowego materiału uczestniczyła Sinfonietta Cracovia oraz goście: Anna Maria Jopek i Sławomir Berny. Na nowy krążek składają się znane już utwory zespołu, które specjalnie na dużą orkiestrę zaaranżował Krzysztof Herdzin, wybitny kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista jazzowy.

REKLAMA
Tool News

Śpiew Urny Chahar-Tugchi znawcy muzyki porównują do doświadczenia ceremonii religijnej. Ona sama o swojej muzyce mówi: "Interpretuję moje piosenki ze wszystkich moich sił, z różnorodnością doświadczeń życiowych, dlatego czuję się jak odrodzona po każdym swoim występie."

Urna Chahar-Tugchi urodziła się w rodzinie hodowców z pastwisk Ordos w Mongolii Wewnętrznej. Dziś jest uważana za jedną z najwybitniejszych wokalistek Azji. Artystka pielęgnuje w swej muzyce tradycję i ducha swej ojczyzny, które przekazuje publiczności podczas występów na całym świecie. Talent muzyczny i techniki rozwinęła podczas nauki gry na cymbałach „yangqin”. Po studiach, w wieku osiemnastu lat postanowiła opuścić Mongolię i studiować w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju.

Dzięki temu życie i kariera Urny uległa zmianie. Zdecydowała się na karierę wokalną, pozostawiając cymbały i koncentrując się na zadziwiającej mnogości barw swojego głosu, który ma zakres czterech oktaw. Urna posiada także zdolność komunikowania się z publicznością poprzez swoją muzykę – swoim dynamicznym, strzelistym głosem przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe.

Jej najnowsze kompozycje kładą nacisk na improwizacje w stylu wolnym, którymi została zainspirowana podczas swoich ostatnich doświadczeń z innymi kulturami, muzykami oraz życiem poza Mongolią.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 06.01.2013   boom-group.pl   fot. boom-group.pl

Konkursy NetFan.pl: Wyniki

Tone Raw w klubie Od Nowa już 9 stycznia!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć