Niezwykły bluesowy jubileusz tylko w EMPiK Katowice Silesia

Ten tekst przeczytasz w ok. 6 minut
Niezwykły bluesowy jubileusz tylko w EMPiK Katowice Silesia
 fot. mat. prasowe empik.com

25 marca 2010 o godz.17.00 w katowickim salonie Empik, odbędzie się spotkanie z okazji dziesięciolecia ogólnopolskiego kwartalnika „Twój Blues” (pojawi się 40 numer), uznawanego za jedno z najbardziej wpływowych i opiniotwórczych polskich źródeł informacji o bluesie. Naszymi gośćmi będą: Andrzej Matysik – redaktor naczelny „Twojego Bluesa” oraz muzycy: Adam Kulisz – wokalista roku według zestawienia Blues Top 2009 (po raz trzeci, także w 2006 i w 2007 roku) i Bartek Szopiński – podwójny laureat Blues Top 2009: Pianista Roku, członek Zespołu Roku – Boggie Boys.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

„Twój Blues”, wydawany przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą „Delta „ to jedyny w Polsce magazyn, poświęcony w całości muzyce bluesowej. Pierwszy numer Kwartalnika „Twój Blues” ukazał się w maju 2000 roku. Od początku istnienia pisma jego redaktorem naczelnym jest Andrzej Matysik. Autorem logotypu oraz szaty graficznej magazynu jest Roman Kalarus. Trzon redakcji stanowią najlepsi polscy publicyści i fotograficy bluesowi: Wiesław A.Chmielewski, Piotr Gwizdała, Ryszard Gloger, Marek Karewicz, Andrzej Keyha, Ewa Jodko, Danuta Matysik, Zosia Matysik, Paweł Michaliszyn, Grzegorz Minicz, Zdzisław Pająk, Adam Pasierski, Ryszard Ryzlak, Krzysztof Szafraniec, Mariusz Szalbierz, Sławek Turkowski, Sławek Wierzcholski. Współpracownikami czasopisma są też fotograficy zarówno europejscy: Aigars Lapsa i Jindrich Oplt, jak i amerykańscy: Paul Natkin, Eric Popp, Dusty Scott, Gene Tomko, Linda Vartoogian, Jack Vartoogian i Dick Waterman oraz publicyści: Tim Holek, Ziggy Jedrzejczyk i David Whiteis. W każdym wydaniu „Twojego Bluesa” można znaleźć teksty biograficzne o artystach uznanych, znanych mniej albo wcale, a także o tych, których koncerty w najbliższym czasie będą miały miejsce w Polsce. Publikowane są też wywiady z wykonawcami polskimi, jak i ze świata. W dziale relacji koncertowych i festiwalowych dziennikarze „Twojego Bluesa” dzielą się wrażeniami z najważniejszych imprez bluesowych w Polsce, Europie i USA. Dział recenzji płyt cd, dvd oraz książek obejmuje średnio 60 pozycji (nowych i klasycznych) z całego świata. Od grudnia 2005 roku czasopismo publikowane jest również na stronach internetowych Agencji Koncertowo-Wydawniczej „Delta”. Można tam znaleźć bieżące informacje z całego świata, bogate fotoreportaże z koncertów i imprez bluesowych na całym świecie, recenzje płyt, teksty, których nie ma w wydaniu papierowym oraz informacje o tym, jak pismo zaprenumerować i zdobyć archiwalne numery.

Andrzej Matysik to dziennikarz muzyczny, pomysłodawca i redaktor naczelny pisma „Twój Blues”; miłośnik i propagator bluesa i jazzu; w latach 80. i 90. pomysłodawca i organizator cyklicznych imprez w Chorzowie: "Jazz w Kocyndrze", "Andrzejki Bluesowe", "Summer Blues", "Ciut jazziku przy stoliku"; wieloletni wykładowca historii jazzu i bluesa na Warsztatach Jazzowych Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Puławach, a także na innych imprezach tego typu w Polsce. Publikował i publikuje w licznych magazynach muzycznych w kraju i zagranicą, jak: „Jazz”, „Notes Jazzowy”, „Bluesman”, „Jazz Forum”, „Big City Blues Magazine” (USA), „Blues Beat Magazine” (USA), „ABS Magazine” (Francja), a także książce „Chicago Blues” (USA); współpracując z katowicką „Trybuną Śląską” był autorem ponad stu cotygodniowych felietonów „Jazz czyli Blues”; w pismach „Student” i „Opcje” przez kilka lat pełnił funkcje szefa działów muzycznych; od 2002 roku w Radio eM 107,6 Katowice prowadzi codzienną audycję „Historia bluesem pisana” oraz cotygodniową „Godzina nie tylko bluesem pisana”; jest autorem cotygodniowych „Historii bluesem pisanych” przygotowywanych dla Polskiego Radia Chicago. Przez ponad 10 lat prowadził cotygodniowy program „Siła Bluesa” w Radiu Katowice, a w latach 2005 – 2006 w Radiu Piekary autorski „Jazz czyli blues”. Okazjonalnie współpracuje z Polskim Radiem Kraków, Jazz Radiem i Radiem Centrum w Kaliszu. Był pomysłodawcą i prezenterem 13 – odcinkowego cyklu „Gwiazdy z prywatnej kolekcji” w Telewizji Katowice oraz ponad 50 odcinków cyklu „Podróże śladami bluesa”, realizowanych od 2000 roku dla Telewizji Proart w Ostrowie Wielkopolskim i sieci telewizji kablowych.

Adam Kulisz urodził się w roku 1966, tym samym, w którym John Lee Hooker wydał swój słynny album „The Real Folk Album”. Rozkochany w muzyce od najmłodszych lat, jako dziecko śpiewał w kościele, potem uczęszczał do szkoły muzycznej, by w końcu podjąć decyzję, że będzie grać nie z nut, ale z serca. Lider wielu formacji, które w ciągu 20 lat przewinęły się przez polską bluesową scenę: Old River Blues Band, Czarni-Czarni, Coolish Blues Session oraz wspólnego projektu z Michałem Kielakiem i Tomaszem Karkoszką pod nazwą K3. Wykonuje także autorski program bluesowo-folkowy składający się w głównej mierze z własnych utworów, paru standardów i oryginalnych starych śląskich piosenek w bluesowej aranżacji. Materiał solowy wydał na płycie pt. "Blues Korzyńca". W 2000 roku nagrał drugą płytę bluesową "Bluesidła", a w 2004 wraz z formacją Coolish Blues Session płytę „Boogieman”, a rok później powstał kolejny krążek, "Blues Navigator - Live in Harenda". Obie te płyty zostały wysoko ocenione w ankietach Blues Top. Powrócił do korzeni, nagrywając z harmonijkarzem Michałem Kielakiem płytę „100% Cotton Blues” stanowiącą połączenie śląskiej poetyki z esencją bluesa. Autobiograficzne, opiewające prawdziwe życie utwory; hipnotyczna gitara niczym z najlepszych nagrań Johna Lee Hookera i głęboki, ciepły, pełen emocji głos – to znak rozpoznawczy Adama Kulisza. Najnowsza z jego płyt nosi tytuł „Bluesletter” i nagrana została w trio z Michałem Giercuszkiewiczem na perkusji i Mariuszem Maksymowiczem na kontrabasie. W ubiegłym roku w duecie z Michałem Kielakiem reprezentowali nasz kraj na międzynarodowym konkursie Batlic Blues Challenge. Ten wszechstronny muzyk przejawia także duże zdolności organizacyjne - jest pomysłodawcą i zarazem dyrektorem festiwalu bluesowego, który pod nazwą Kobiór Blues Fest Sikora organizuje w swoim rodzinnym mieście. To już trzeci „Blues Kalarus” w jego karierze. Wcześniej Bluesowym Wokalistą Roku był w latach 2006 i 2007.

Dla Bartka Szocińskiego muzyczna edukacja to oprócz klasycznej szkoły muzycznej przede wszystkim Letnie Warsztaty Bluesowe w Zakrzewie oraz setki płyt z ... z boogie - woogie, bluesem i jazzem. Mając 12 lat (wraz z o pięć lat młodszym bratem) tworzyli trzon grupy Junior Blues Band, najmłodszego w Polsce zespołu bluesowego. Grupa zagrała na wielu festiwalach, a także dzieliła estrady z tej klasy osobowościami, jak Junior Wells, John Primer i Carlos Johnson. Poza fortepianem wielką miłością Bartka są organy hammonda. Bartek ma też w swym dorobku współpracę z czołowymi amerykańskimi wykonawcami bluesa, jak Johnny Rawls, Phil Guy, Studebaker John, Mofo Party Band. Odbył z nimi trasy koncetowe po Europie i Stanach Zjednoczonych, a także uczestniczył w nagraniach płyt. Od jesieni 2002 roku, kiedy to spotkali się dwaj młodzi pianiści, entuzjaści boogie-woogie, Bartek Szociński i Michał Cholewiński, gra zespół Boogie Boys. Tandem Cholewiński - Szopiński dał początek nowej niezwykłej przygodzie w rytmie boogie, co sprawiło, że uzupełnieni Szymonem Szopińskim na perkusji szybko stali się uznaną grupą boogie w Europie. W 2004 zostali Bluesowym Odkryciem Roku, a w roku 2009 przypadł im tytuł Bluesowego Zespołu Roku. W ubiegłym roku, jako pierwszy polski zespół, Boogie Boys zakwalifikowali się do „Złotej 10” International Blues Challenge, największego bluesowego konkursu na świecie odbywającego się dorocznie w Memphis. To zaowocowało trasami koncrtowymi po USA i Kanadzie oraz zaproszeniami na festiwale w Europie.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 16.03.2010   empik.com   fot. mat. prasowe

Speed Caravan i Jelonek w Cogitaturze

Obyczajówka ze szczyptą humoru

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć