Tania Maria już dziś w Warszawie

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Tania Maria już dziś w Warszawie
 fot. mat. prasowe erajazzu.pl

W historii muzyki rozrywkowej trzy brazylijskie wokalistki rozsławiły jazz , sambę i bossa - novę na całym świecie: Astrud Gilberto , Flora Purim oraz Tania Maria. Ta wybitna pianistka, dynamiczna wokalistka i znakomita artystka sceniczna będzie pierwszym gościem jesiennej edycji Ery Jazzu. Śpiewa stylem staccato łącząc go z walorami bebopu i latynoskiej muzyki tanecznej, a całość przedstawia wyjątkowo spontanicznie. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami jazzu: od wokalistki Sarah Vaughan po gitarzystę Charlie’go Byrda. Uwielbiana przez fanów na całym świecie, nagradzana prestiżowymi laurami jest Tania Maria artystką niepowtarzalną i wielką estradową osobowością. Wieczór w warszawskiej Filharmonii Narodowej jest polską premierą albumu „ Intimidate ” oraz jedynym koncertem egzotycznej, brazylijskiej pianistki i wokalistki w Polsce.

REKLAMA
Tool News

Tania Maria ( prawdziwe nazwisko Correa Reis Maria ) urodziła się (1948) w brazylijskim w So Luis .Tam właśnie w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie i choć rodzina była biedna, zapobiegliwa matka przygotowywała swe cztery córki , by w przyszłości miały konkretny zawód. Dla Tani wymarzyła karierę w stomatologii, psychologii, inżynierii lądowej lub reklamie. Jednak desperacja ojca, utalentowanego gitarzysty i wokalisty amatora, doprowadziła ,że Tania najmocniej interesowała się muzyką. Początkowe zachwyt muzyką latynoską przerodził się w fascynację jazzem. W konsekwencji Tania jako trzynastolatka zaczęła występować z własnym, jazzującym zespołem. Otoczona zewsząd przez muzykę młoda artystka chłonęła: sambę, pop, jazz, blues i brazylijskie chorinho i bossa-novę. Choć naukę rozpoczynała od klasycznych lekcji gry na pianinie, szybko jednak zainspirowały ją dokonania nagrania jazzowe. Idolami stali się Nat "King" Cole' i Oscar Peterson. Może właśnie dlatego jej indywidualny styl kształtowany był dzięki wpływom najlepszych: pianistów Oscara Petersona i Billa Evansa, wokalistki Sarah Vaughan, brazylijskich innowatorów jazzu Antonia Carlosa Jobima czy Miltona Nascimento. Poza wirtuozerską pianistyką Tania Maria coraz częściej sięgała po znane standardy jazzu i odpowiednio je aranżując łączyła rytmy brazylijskie z karaibską salsą i ekspresyjnymi aranżacjami właściwymi muzyce jazzowej.
Debiutancki album „Apresentamos Tania Maria „ ukazał się w Brazylii w 1969 roku ale dopiero autorski „Olha Quem Chenga” ( z 1971 roku) i lansował nową, lokalną gwiazdę. Międzynarodowy rozgłos zdobyła Tania Maria dopiero po przeprowadzce do Francji : w 1974 roku przeniosła się do Paryża, a zapał i energia szybko zapewniły jej trzymiesięczny kontrakt w jednym prestiżowych klubów. W Paryżu została przez następne siedem lat a albumy, jakie nagrała, niezmiennie podkreślały jej brazylijskie korzenie. Lansowały w Europie brazylijskie rytmy i modę na latynoski jazz. W 1975 roku wystąpiła na Newport Jazz Festival wraz z Sarah Vaughan. Zachęcona przez gitarzystę Charliego Byrda nagrała w 1981 roku płytę „ Piquant ” dla amerykańskiej wytwórni Concord, która poszukiwała artystki dla swego latynoskiego projektu „Concord Piccante”. Na zaproszenie wytwórni przeniosła się do USA. Tam zrealizowała swe najlepsze ( najczęściej koncertowe) albumy. W 1983 roku nagrała bestsellerowy album „ Come With Me” , z tytułowym utworem, które stał się międzynarodowym przebojem i przyniósł pianistce i wokalistce światową karierę. W latach dziewięćdziesiątych wkroczyła w wyjątkowo aktywny okres swego życia. Nagrywała z zespołami w różnych składach, najczęściej wraz ze swoim trio. Koncertowała na najważniejszych festiwalach na całym świecie, stała się „ambasadorem oraz ikoną jazzowej samby”. Od wielu lat mieszka w Paryżu oraz Nowym Jorku, skąd często wyjeżdża się w długie trasy koncertowe. W głębi serca artystka - jak sama przyznaje - pozostaje Brazylijką. 'Myślę, że muzyka bardziej niż cokolwiek innego jest kwestią wyboru. Dla mnie to zawsze była misja. Wybrałam muzykę, a muzyka wybrała mnie, bym mogła ją sławić'
Wieczór Ery Jazzu w warszawskiej Filharmonii Narodowej jest polską premierą nowego albumu „ Intimidate ” oraz jedynym koncertem egzotycznej, brazylijskiej pianistki i wokalistki w Polsce.

author

Bartosz Domagała

 28.09.2009   erajazzu.pl   fot. mat. prasowe

Eric Sardinas - prawdziwy rock’and’rollowiec, który siłę czerpie z bluesa

12. Wrocławski Festiwal Gitarowy z Al Di Meolą

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć