Film, muzyka, sztuka - znamy już pełen program Festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009!

Ten tekst przeczytasz w ok. 6 minut
 enh.pl

1 lipca o godzinie 12.00, tuż po konfrencji prasowej pojawił się pełen program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Znani są już wszyscy twórcy, a także daty i godziny projekcji. Festiwal otworzy austriacki film Michaela Haneke Biała wstążka, nagrodzony w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Wrocławski pokaz będzie polską premierą filmu.Pierwszego dnia pojawi się także film Nimfa, prezentowany w sekcji Inne spojrzenie tegorocznego Cannes, w reżyserii Pen-ek Ratanaruanga, jednego z czołowych przedstawicieli nowej fali kina tajskiego. W programie Festiwalu pojawił się także najnowszy obraz Pedro Almodovara Przerwane objęcia.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

KONKURSY

Jak co rok unajważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu są konkursy. Pierwszy z nich to Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. francuski film Jezioro (Un lac) – mroczna archetypiczna opowieśd Phillipe’a Grandrieux, twórcy znanych nowohoryzontowej publiczności Sombre i La vie nouvelle oraz Helen – błyskotliwy pełnometrażowy debiut brytyjskiego teamu Joe Lawlor / Christine Molly. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs FILMÓW O SZTUCE. To 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. W programie m.in. autobiograficzny kolaż Agnès Vardy Plaże Agnès (Les plages d’Agnès) oraz Rembrandt: oskarżam...! (Rembrandt’s J’accuse) Petera Greenawaya.W Konkursie NOWE FILMY POLSKIE pokazanych zostanie 13 powstałych w ostatnim roku filmów fabularnych. Handlarz cudów zrealizowany przez Bolesława Pawicę i Jarosława Szodę, Hel Kingi Dębskiej oraz Las Piotra Dumały będą miały na festiwalu światowe premiery.

SEKCJE

W programie znajdą się ponadto stałe, lubiane festiwalowe sekcje, wśród nich panorama współczesnego kina – filmy uznanych mistrzów i ciekawe debiuty, nagradzane na międzynarodowych festiwalach i pomijane przez festiwalowe jury, m.in. amerykaoski film Rachel wychodzi za mąż Jonathana Demme, Shirin irańskiego mistrza Abbasa Kiarostamiego, Spotkanie w Palermo Wima Wendersa, 12 Lotus – malowniczy flirt z popkulturą jednego z najważniejszych twórców azjatyckich ostatnich lat, Roystona Tana oraz Pólnocna kraina – wyrafinowana szkatułkowa opowieśd portugalskiego mistrza, João Botelho.

KINO KANADYJSKIE SZWEDZKIE I WĘGIERSKIE

Tegoroczna edycja festiwalu upłynie pod znakiem kinematografii Szwedzkiej, Kanadyjskiej i Węgierskiej. Pokazy kina szwedzkiego skupią się wokół klasyka - Jana Troella (m.in.: dwuczęściowa saga filmowa Emigranci i Osadnicy), twórcy totalnego - reżysera, scenarzysty, autora zdjęd i montażysty. Uzupełnieniem tej sekcji będą wydarzenia specjalne związane z innym szwedzkim mistrzem – Ingmarem Bergmanem. Drugim narodowym odkryciem festiwalu będzie kino kanadyjskie, obejrzymy kilkanaście najnowszych, zrealizowanych po 2000 roku produkcji z tego kraju. Swoją retrospektywę będzie miał znany kanadyjski ekscentryk i surrealista Guy Maddin. Zobaczymy też ułożony przez węgierskich krytyków filmowych program, pokazujący osiągnięcia węgierskiej nowej fali z kooca lat 60. i początku 70., w tym mini-retrospektywę Miklósa Jancsó. RETROSPEKTYWY

Odbędzie się także retrospektywa jednego z najczęściej nagradzanych na świecie reżyserów autorskiego kina, kontrowersyjnego Tsai Ming-Lianga z Tajwanu. We Wrocławiu będzie można zobaczyd filmy nowojorskiej eksperymentatorki, ręcznie malującej swoje filmy - Jennifer Reeves.Bohaterami tegorocznych polskich retrospektyw będą: mentor wielu pokoleo młodych filmowców, klasyk Krzysztof Zanussi oraz wynalazca unikalnej nastrojowej techniki animacji, twórca głęboko egzystencjalnych, inspirowanych europejską literaturą animacji – Piotr Dumała. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z reżyserami, krytykami, artystami, instalacje i wystawy oraz wydawnictwa książkowe (w tym roku zostanie wydanych 9 książek).

OPERA WROCŁAWSKA

W operze zostaną zaprezentowane jak co roku filmy nieme z muzyką na żywo. Rozpocznie film Guya Maddina Piętno na umyśle (Kanada, 2006), który zostanie pokazany z dźwiękami tworzonymi na żywo przez amerykaoskich imitatorów dźwięków (foley artists), narratorką (w tej roli Gosia Dobrowolska) i kilkunastoosobową orkiestrą. Odbędzie się pokaz specjalny Filmoteki Narodowej w stulecie polskiego kina: Film Ryszarda Ordyoskiego Mogiła nieznanego żołnierza (1927), który jest najstarszym pełnometrażowym w pełni zachowanym zabytkiem polskiej kinematografii. A wielokrotny gość festiwalu - brytyjski kompozytor i multiinstrumentalista - Geoff Smith zagra na cymbałach młotkowych do najstarszej w historii kina pełnometrażowej (zachowanej) animacji Przygody księcia Achmeda (Niemcy, 1926) w reżyserii Lotte Reiniger. Pokazy w operze zakończy projekcja filmu Skarb rodu Arne (Szwecja, 1919) Mauritza Stillera będzie towarzyszyd muzyka skomponowana przez Leszka Możdżera w wykonaniu polsko – szwedzkiego Trio Leszka Możdżera.

SCENA MUZYCZNA FESTIWALU

Klub festiwalowy po raz drugi zagości w Arsenale. W tym roku w ciągu 11 dni wystąpi aż 25 . Klub festiwalowy zdominują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszenia (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich DJ-ów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów.

W Arsenale będzie można także posłuchać reprezentantów amerykańskiej i angielskiej niezależnej sceny muzycznej. Artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, do rockowych i akustycznych. Do najciekawszych muzyków występujących na tegoroczny festiwalu będą: Venetian Snares, kanadyjski artysta tworzący muzykę elektroniczną w jednej z najbardziej ekstremalnych postaci. I'm from Barcelona to 20-osobowy indiepopowy projekt szwedzki. W lipcu po raz pierwszy zawitają do Polski. Junior Boys - to słynny kanadyjski duet. Dzięki znakomitym, inteligentnym, a zarazem przebojowym kompozycjom, dorobili się statusu byd może najważniejszej electropopowej grupy ostatnich lat. Lydia Lunch to jedna z najbardziej wpływowych postaci niezależnej amerykaoskiej sceny muzycznej. Nie tylko tworzy muzykę, ale również pisze, fotografuje, występuje w awangardowych filmach. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce znakomity brytyjski artysta Mark Stewart and the Mafia. Niemiecki kolektyw Jazzanova gra świeżą i nieprzewidywalną muzykę, która jest mieszanką elektronicznych brzmieo i klasycznych dźwięków. Oryginalne brzmienie szybko pozwoliło im zdobyd uznanie poza granicami Niemiec. Na festiwalu zagrają w pełnym, koncertowym zestawieniu - w składzie zespołu znalazła się m.in. kultowa wokalistka Clara Hill.

NOWOŚCI NA FESTIWALU

Specjalnie na czas festiwalu, pod hasłem Filmoopieka dziecięca czyli rodzice w kinie, a dzieci na planie bajkowym, zostanie otwarte przedszkole dla dzieci rodziców-kinomanów w Bajkowym biurze podróży przy ulicy Kiełbaśniczej 6 we Wrocławiu. Dzieci w wieku od 3 - 10 lat będą mogły przebywad w nim od 24 lipca do 2 sierpnia w godz. 9 - 21 pod okiem doświadczonych animatorów. Liczba miejsc jest ograniczona i wymagane są wcześniejsze zapisy dzieci, zgłoszenia od 23 lipca pod numerem 071 346 10 94 czynnym w godz. 8.30 – 20.30.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 02.07.2009   enh.pl  

Nowy singiel Ziyo

Holden Avenue nie zwalnia tempa

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć