Jan Garbarek i Hilliard Ensemble w Częstochowie

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
 gaudemater.pl

W 1993 roku w klasztorze św. Gerolda w austriackich Alpach doszło do spotkania kwartetu The Hilliard Ensemble specjalizującego się w dawnej muzyce średniowiecznej i jazzowego saksofonisty Jana Garbarka. Efektem tego spotkania był wydany rok później album „Officium”, na którym znalazły się XIV i XV-wieczne pieśni sakralne. Na płycie spotkały się dwa muzyczne światy oddalone o pięć stuleci: średniowieczne wzniosłe chorały i motety wykonywane a cappella oraz swobodne XX-wieczne improwizacje na saksofonie. Pomiędzy nimi tworzy się oryginalna muzyczna harmonia, którą trudno porównać do jakichkolwiek innych muzycznych projektów. Z jednej strony koncert niesie ze sobą religijną ekstazę, z drugiej zaś wplata we frazy nieistniejący w średniowieczu saksofon tak umiejętnie, że odnosimy wrażenie, jakby tam był od zawsze. Muzykę z albumu „Officium” usłyszymy we wnętrzu Archikatedry Częstochowskiej 4 maja o godz. 20:00. Koncert Jana Garbarka i Hilliard Ensemble będzie jednym z wydarzeń 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W programie Festiwalu można znaleźć również irańskie pieśni sakralne, muzykę włoskiego baroku, chorał gregoriański, monodię rosyjskich staroobrzędowców, wielogłosową muzykę cerkiewną, utwory polskich kompozytorów i wielkie europejskie dzieła.

REKLAMA
Tool News

Festiwal nawiąże swymi koncertami do wielkich rocznic kompozytorskich: z okazji 200-lecia śmierci Józefa Haydna zabrzmi Oratorium „Stworzenie Świata”, które otworzy tegoroczny program. W koncercie finałowym usłyszymy Oratorium „Paulus” Feliksa Mendelssohna Bartholdiego w 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Stałe miejsce w programie Festiwalu mają prawykonania dzieł znakomitych polskich kompozytorów. W tym roku usłyszymy premiery Krzesimira Dębskiego, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryto, Mariana Borkowskiego, Macieja Małeckiego, Romualda Twardowskiego oraz współczesne prawykonania Józefa Elsnera, przechowywane w zbiorach jasnogórskich.

Jak co roku, do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni najlepsi artyści z 20 krajów: Morphing Vienna Chamber Orchestra, zespół Mezrab z Iranu, Żeńska Schola Gregoriańska z Włoch, rosyjski Zespół Męski Starowierów, czy Narodowy Chór Dumka z Ukrainy. Nie zabraknie również znakomitych polskich zespołów – ponownie usłyszymy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Polskiego Radia, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, chór UKSW, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej i muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie www.gaudemater.pl/gaudemater/strona,220.html

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 24.03.2009   gaudemater.pl  

Justyna Steczkowska w Fabryce Trzciny!

Już w piątek wiosenna dostawa Hitów na Czasie!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć