FOTORELACJA

wRock for Freedom: Legendy Rocka -

31 sierpnia we wrocławskiej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej– symbolicznym miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku tworzyła się wrocławska Solidarność odbył się wyjątkowy koncert z udziałem: grupy Big Cyc, Macieja Maleńczuka & Psychodancing oraz gwiazdy wieczoru - legendarnej grupy Scorpions. Koncert autorów przeboju „Wind Of Change”, odbył się w ramach wRock for Freedom: Legendy Rocka, będącego częścią obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

Scorpions – zespół hard rockowy założony w 1965 roku w Hanowerze przez gitarzystę Rudolfa Schenkera i wokalistę Klausa Meine , którzy do dziś stanowią trzon grupy. Debiutancka płyta Lonesome Crow wydana w 1972 roku w składzie K. Meine, R. Schenker, M. Schenker, W. Dziony, L. Heimberg, wpisywała się w nurt rocka progresywnego. Od drugiego albumu, Fly to the Rainbow (1974) współpracę z grupą rozpoczął producent Dieter Dierks, pod którego okiem zespół stopniowo ewoluował w stronę klasycznego hard rocka i heavy metalu. W międzyczasie nagrywane były także utwory psychodeliczne, czasami nawiązujące do dokonań Jimiego Hendrixa, głównie za sprawą upodobań kompozytora i gitarzysty Ulego Rotha (Hell Cat, Polar Nights, Virgin Killer).

Muzyk ten rozstał się ze Scorpions w 1977 roku. Rotha zastapił Matthias Jabs (grający z zespołem do dziś), ponownie pojawił się też Michael Schenker – obaj wzięli udział w nagraniu kolejnej studyjnej płyty Scorpions, Lovedrive (1979). Płyta ta, dość różnorodna stylistycznie została wysoko oceniona przez krytyków i publiczność. Zaliczana jest dziś do najlepszych płyt zespołu, obok nagranej później płyty Blackout (1982) z utworami Dynamite, China White, When the Smoke is Going Down, a także płyty Love at First Sting (1984) z Crossfire, Still Loving You, Bad Boys Runnning Wild i Rock You Like a Hurricane.

Po dziś dzień wiele utworów z tych trzech płyt oraz m.in. The Zoo z Animal Magnetism (1980) i We’ll Burn the Sky z Taken By Force (1977) stanowi trzon repertuaru koncertowego grupy. Ukazanie się wyżej wymienionych płyt spowodowało wzrost popularności grupy, rozpoczął się okres udanych tras koncertowych i występów na wielkich festiwalach rockowych, m.in. Rock in Rio (1985) z Ozzym Osbourne’em, AC/DC, Iron Maiden oraz na Monsters of Rock w 1986 z Metallicą i Van Halen. W 1988 roku (po czteroletniej przerwie) ukazała się kolejna studyjna płyta, Savage Amusement. Największy sukces w swojej historii grupa Scorpions osiągnęła następną płytą, Crazy World (1990), głównie dzięki melodyjnej balladzie Wind of Change z tekstem odnoszącym się do przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Utwór stał się przebojem w wielu krajach. W roku 1990 zespół wziął udział w koncercie i spektaklu Rogera Watersa na cześć historycznego wydarzenia, upadku Muru Berlińskiego.

W roku 2010 Scorpions zapowiedzieli koniec kariery, który ma mieć miejsce po zakończeniu najbliższej, mającej trwać kilka lat, trasy koncertowej, podczas której zespół planuje odwiedzić pięć kontynentów.

Trwa ładowanie zdjęć