FOTORELACJA

Oddział Zamknięty w Hard Rock Cafe - fotorelacja

6 kwietnia 2010 w warszawskim Hard Rock Cafe wystąpił zespół Oddział Zamknięty - legenda polskiego rocka, wielka gwiazda lat 80-tych. Zespół okrzyknięty przez dziennikarzy muzycznych „polskimi Rolling Stones”, jeden z najważniejszych głosów ówczesnego młodego pokolenia.

Formacja powstała w 1979 roku w Warszawie, założona przez Krzysztofa Jaryczewskiego i Wojciecha Łuczaj - Pogorzelskiego. Na dobre debiutowali w 1981 roku i szybko zdobyli uznanie publiczności dzięki charakterystycznym riffom „Pogorzałki” oraz bezpretensjonalnym tekstom „Jarego”.

Ich pierwsza płyta „Oddział Zamkniety” (1983) rozeszła sie w ciągu paru tygodni, w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy. Do historii wówczas przeszła sytuacja, kiedy to podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim „EMPIKu” został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie powybijane. Nie obyło sie bez interwencji milicji, a zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem. Rok później ukazuje się drugi album „Reda by Night” (1984), z którym dzieje się podobnie. Prawie każdy utwór zawarty na tych płytach znalazł się na czołowych miejscach wszystkich krajowych list przebojów.

Teksty o destrukcji alkoholu, narkotykach, życiu z dnia na dzień, miłości, przyjaźni i niekończących się balangach - zjednywały sympatię publiczności. Takie przeboje jak: "Party", "Obudź się", "Andzia", "Zabijać siebie", "Twój Każdy Krok", "Ich marzenia", "Ten Wasz Świat" znała i śpiewała cała Polska. Do chwili obecnej sprzedano ponad milion licencjonowanych płyt i kaset.

Zabójcze tempo i ciężka choroba spowodowały, iż w 1985 roku zespół opuścił charyzmatyczny frontman - Krzysztof Jaryczewski. Później jako wokaliści pojawili się Robert Janowski, z którym nagrano dwa single oraz Zbyszek Bieniak, z którym formacja nagrała materiał na nową płytę, ale pojawiły się błędy realizatorskie niezależne od zespołu. W efekcie stało się to przyczyną zawieszenia działalności.

W 1990 roku zespół zagrał ponad czterogodzinny koncert z nowym wokalistą Jarkiem Wajk na otwarcie „Fugazi Music Club” w Warszawie. Gorące przyjęcie publiczności przyczyniło się do reaktywacji zespołu. W 1993 roku ukazały się kolejne dwie płyty: "Z miłości do rock and rolla" oraz "Terapia". W 1995 roku - "Bezsenność". O popularności materiału z tych płyt mówiła rekordowa ilość koncertów.

W 1996 roku pojawił się nowy wokalista Krzysztof Wałecki a wraz z nim kolejna płyta Oddziału Zamkniętego - "Parszywa 13". W 1999 roku zespół spotkał się w Operze Leśnej w Sopocie i zagrał jubileuszowy koncert z okazji 20-lecia swojej działalności wspólnie ze wszystkimi swoimi dotychczasowymi wokalistami i muzykami.

W 2000 roku pojawił się nowy wokalista Marcin Czyżewski, a rok później kolejna płyta - "Co na to ludzie". W tym czasie z zespołem grał na basie Paweł Mąciwoda, który wkrótce dzięki protekcji Wojtka dostaje się do zespołu Scorpions.

Od 2003 roku wokalistą Oddziału Zamkniętego jest Cezary Zybała - Strzelecki, z którym zespół został zaproszony w 2006 roku do występu przez Guns N Roses podczas ich jedynego koncertu w Polsce na stadionie Legii w Warszawie.

W 2007 wystąpili wraz ze Scorpions na koncercie w Gorzowie Wielkopolskim i w tym samym roku zespół wydaje swoje pierwsze DVD z koncertu w "Stodole" w Warszawie, który został również zarejestrowany na płycie CD. Nakład płyty został szybko wykupiony, a w 2009 roku ukazała się jej reedycja.

Od jesieni 2009 roku zespół obchodzi 30-sty rok swojego istnienia, który rozpoczął i uczcił koncertem na festiwalu w Węgorzewie z udziałem zaproszonych gości.

Dokonania zespołu nie zawsze zjednywały sympatię krytyków i dziennikarzy. Oddział Zamknięty pozostał jednak wierny swoim muzycznym ideałom i przekonaniom, a w jego mianowniku jest wciąż Wojtek Łuczaj - Pogorzelski. Jest to grupa, której słucha kolejne pokolenie młodszych i starszych miłośników dobrego, klasycznego rocka.

Trwa ładowanie zdjęć