FOTORELACJA

VIII Festiwal Piosenki o Wolności - fotorelacja

20 kwietnia 2024r., odbył się Finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności. Organizatorami wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W tym roku partnerem zostało Polskie Radio Katowice, a finał konkursu odbył się  w jego Studiu Koncertowym. Uczestników festiwalu powitali: dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Robert Ciupa - dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Bartek Gruchlik z Radia Katowice.

Festiwal piosenki „O wolności” organizowany jest od 2017 r. Skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo obejmując preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). 

Do udziału w ósmej edycji festiwalu  zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – ponad 210, pochodzących z całej Polski. Jury w pierwszym etapie przesłuchań tzw. preeliminacji, wyłoniło piętnastu uczestników w kategorii młodszej (10-15 lat) oraz piętnastu w kategorii starszej (16-24 lat).

Wykonali oni utwory z listy zaproponowanej przez organizatorów, opowiadające o pragnieniu wolności. Co roku jest to zestaw piosenek artystów z polskiej sceny muzycznej, których treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej. Wykonywane utwory pochodziły zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też wykonawców z lat 80. i pocz. 90. XX w.

Wśród piosenek, które zaśpiewali na radiowej scenie były m.in. te najbardziej znane: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Powrót” Przemysława Gintrowskiego, „Wolność” Marka Grechuty, „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Matuszkiewicza, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Krakowski spleen” Maanamu, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. czy „Szklana pogoda” Lombardu.

Swoje umiejętności w kolejności zaprezentowali: Zofia Berger "Wolność", Oliwia Glanc "Powrócisz tu", Jaromir Janicki "Mury", Konrad Jastrzębski "Róbmy swoje", Staś Karoń "Mury", Michał Kowalczyk "Wieża radości, wieża samotności", Adrianna Morawska "Jeszcze w zielone gramy", Martyna Nowakowska "Jeszcze w zielone gramy", Zuzanna Podolak "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos", Nikola Podstawka "Jeszcze w zielone gramy", Milena Skrzyńska "Jeszcze w zielone gramy", Milena Skrzyńska "Taki kraj", Amelia Starzyńska "Psalm stojących w kolejce", Bruno Suchabłowicz "Świecie nasz", Zuzanna Talkowska "Nim wstanie dzień", Kornelia Czewiec "Jaskółka uwięziona", Nina Jezierska "Jeszcze w zielone gramy", Nina Kasprzyk "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos", Marta Konarzewska "Mury", Paulina Kostka "Nim wstanie dzień", Klaudia Kutyba "Wolność", Maria Lasota - "Krakowski spleen", Patrycja Pągowska "Taki kraj", Wiktoria Rozalia Piątkowska "Biały krzyż", Kacper Przybylski "Powrót", Natalia Staroń "Wieża radości, wieża samotności", Oliwia Stefanowska "Nim wstanie dzień", Klaudia Tomala "Dziwny jest ten świat", Amelia Wajszczyk "Szklana pogoda", Dobrosława Wielgosz "Dziwny jest ten świat" oraz Daria Zając "Nie pytaj o Polskę"

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednim roku, jury festiwalu przyznało miejsca pierwsze, drugie i trzecie oraz po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii wiekowej.

Wyniki grupy młodszej:
1 miejsce: Kornelia Czerwiec - „Jaskółka Uwięziona”
2 miejsce: Michał Kowalczyk - "Wieża radości, wieża samotności" 
3 miejsce: Jaromir Janicki - "Mury"

Wyróżnienia:
Konrad Jastrzemski - "Róbmy swoje"
Martyna Nowakowska - "Jeszcze w zielone gramy"

Wyniki grupy starszej:
1 miejsce: Dobrusia Wielgosz - „Dziwny jest ten świat”
2 miejsce: Kacper Przybylski - "Powrót"
3 miejsce: Kinga Kasprzyk - "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" 

Wyróżnienia:
Oliwia Stefanowska - "Nim wstanie dzień"
Paulina Kostka - "Nim wstanie dzień" 

W tym roku wykonawców festiwalu oceniało trzyosobowe jury w składzie:

Martyna Kubiak – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz edukacji muzycznej Uniwersytetu Śląskiego

Sebastian Płatek – przewodniczący komisji konkursowej Festiwalu. Dziennikarz muzyczny, menager, songwriter, promotor twórczości dziecięcej, redaktor naczelny portali netfan.pl i netfankids.pl, założyciel labelu wydawniczego Kids & Teens Records

Bartłomiej Gruchlik – dziennikarz muzyczny i prezenter Radia Katowice. Odpowiada za programowanie muzyki, prowadzi poranny program oraz Listę Przebojów

Z roku na rok poziom muzyczny uczestników festiwalu jest wyższy a co za tym idzie trudniejszy wybór zwycięzców przez jurorów. Cieszy również fakt, ze na Śląsk przyjeżdża coraz większa liczba wykonawców spoza granic województwa śląskiego. Oby tak dalej!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, TVP 3 Katowice oraz netfan.pl – Internetowy Serwis Muzyczny.

 

Trwa ładowanie zdjęć