FOTORELACJA

Jazz Juniors 2020 za nami - fotorelacja

Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od samego początku - a jego pierwsza edycja miała miejsce w 1976 roku -  mocno wpisywał się w historię polskiego jazzu, bo to przecież na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość.

Dzisiaj Jazz Juniors wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie ten krakowski Konkurs odkrył w ostatnim czasie takie osobowości i zespoły jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Tomasz Chyła Quintet.

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w pierwszym tygodniu października, muzyków i publiczność po raz kolejny ugościła krakowska CRICOTEKA. Ten malowniczy budynek oprócz architektonicznej urody i świetnej lokalizacji dysponuje znakomicie brzmiącą i dobrze wyposażoną salą koncertową, a przecież brzmienie muzyki w mistrzowskim wykonaniu przy takich okazjach jest fundamentalne. Od 2019 roku dyrektorem artystycznym i rezydentem Jazz Juniors jest Adam Pierończyk - wybitny saksofinista. I w tej edycji zrealizował dość odważny pomysł na line-up wieczornych koncertów festiwalowych: "W tym roku nie zaprosiłem konkretnych zespołów, lecz grupę wybranych muzyków, których rozdzieliłem na dwa dni festiwalu. Zachęciłem ich, by spotkali się w dniu koncertu, zrobili kilkugodzinne próby i od razu wieczorem wyszli na scenę. Chodzi o to, by wydarzyło się coś spontanicznego, co będzie oparte głównie na improwizacji, a więc na tym, co w muzyce jazzowej najważniejsze". Oprócz Pierończyka sala koncertowa tegorocznego Jazz Juniors wypełniła  się dźwiękami w wykonaniu m.in. Sławomira Kurkiewicza, Dominika Wani, Dawida Fortuny, DJ Eprom-a, Natalii Kordiak, Marty Wajdzik, Andrzeja Święsa, Jakuba Pakulskiego, Rafała Sarneckiego, Alana Wykpisza, Grzegorza Pałki, Mateusza Kołakowskiego, Grzegorza Nagórskiego, Kamil Drabek, Kasi Pietrzko, Marka Napiórkowskiego, Jakuba Mizerackiego, Piotra Chęckiego, Mateusza Smoczyńskiego, Kacpra Smolińskiego, Maxa Olszewskiego czy Barteka Prucnala.

Lista imponująca, choć nazwiska niektórych muzyków nie są jeszcze tak dobrze znane jak choćby dyrektora Pierończyka, czy Marka Napiórkowskiego - na scenie działy się rzeczy naprawdę piękne i świetnie brzmiące. I współbrzmiące, wszak o to w jazzie chodzi, a choć każda i każdy z wymienionych wyżej dysponuje świetnym warsztatem wykonawczym i wyobraźnią muzyczną, i nie brakowało efektownych partii solowych, to przede wszystkim współpraca muzyków, świeżość brzmienia i słuchanie się nazwzajem było czymś, co zwracało szczególną uwagę podczas festiwalowych koncertów. Co tu pisać - imprezy były nagrywane i transmitowane w sieci (obostrzenia covidowe zdopingowały organizatorów do udostępnienia muzyki w taki sposób osobom, które nie mogły osobiście uczestniczyć w koncertach - i te nagrania można wciąż znaleźć choćby na festiwalowych profilach w serwisach społecznościowych. 

Jazz Juniors to też - a może przede wszystkim - konkurs dla młodych adeptów muzyki jazzowej. W tym roku decyzją jury w składzie: Adam Pierończyk, Dominik Wania i Sławomir Kurkiewicz zdobywcą Grand Prix Jazz Juniors 2020 został zespół Ziółek Kwartet w składzie: Grzegorz Ziółek (fortepian), Marcin Elszkowski (trąbka), Piotr Narajowski (kontrabas) oraz Miłosz Berdzik (perkusja). Druga nagroda powędrowała do zespołu Kuba Banaszek Quartet w składzie: Kuba Banaszek (fortepian), Marcin Konieczkowicz (saksofon), Tymon Trąbczyński (kontrabas) i Maksymilian Olszewski (perkusja), trzecia natomiast do Semiotic Quintet w składzie: lider Paweł Mańka (gitara), Robert Wypasek (saksofon), Franciszek Raczkowski (fortepian), Mateusz Szewczyk (kontrabas) i Stefan Raczkowski (perkusja).  

Oceniający muzyków jurorzy podkreślili, że wszyscy zaprezentowali tak wysoki poziom, że nagrody i zajęte miejsca nie mają w zasadzie dużego znaczenia. Najważniejsze, by młodzi muzycy robili swoje, ufali intuicji i odważnie prezentowali autorską muzykę. 

Trzy główne nagrody to jednak nie wszystko. Jak co roku przyznano również nagrody specjalne, a w efekcie doceniony został każdy, z finałowych zespołów. Śledząca konkursowe występy Rada Partnerów Międzynarodowych Jazz Juniors po raz piąty zaprosiła wybrane zespoły do udziału w festiwalach: Josh Grossman (Toronto Downtown Jazz) oraz Enrico Moccia (Fara Music Festival) na swoje festiwale zaprosili trio Krzysztofa Baranowskiego. Ponadto Wojciech Siwek zakwalifikował trio do finału konkursu podczas festiwalu Jazz nad Odrą.

Prezentujemy galerię zdjęć z finałowego konkursu Jazz Juniors 2020 (6 października). . Zagrali tego wieczoru: 

Kamila Drabek – double bass
Kasia Pietrzko – piano
Marek Napiórkowski – guitar
Jakub Mizeracki – guitar
Joaquin Sosa – clarinete
Mateusz Smoczyński – violin
Kacper Smoliński – harmonica
Max Olszewski – drums
Bartek Prucnal – saxophone

 

Trwa ładowanie zdjęć