FOTORELACJA

Joanna Słowińska w Strefie - Wczoraj wolność mi dali - fotorelacja

Krakowski klub Strefa położony w piwnicach kamienicy przy ul. Św. Tomasza jest niewątpliwie jednym z najbardziej aktywnych miejsc koncertowych w Krakowie. Od chwili powstania odbywa się w nim kilkadziesiąt imprez miesięcznie - cykliczne warsztaty muzyczne, potańcówki, ale przede wszystkim koncerty z żywą muzyką. Od dominującego folku i etno przez piosenkę autorską, poetycką po jazz, blues i fusion. Nie jest to dziwne - lokal jest prowadzony przez muzyczne małżeństwo Joanny i Jana Słowińskich.

6 marca 2020 na klubowej scenie pojawiła się gospodyni i właścicielka lokalu - Joanna Słowińska z programem "Wczoraj wolność mi dali". Koncert był wyprzedany, a przed tłumną publicznością artystce akompaniował kwartet jej syna, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, Stanisława Słowińskiego. Na pianinie zagrał Jan Kłusek, najniższe pasmo obsługiwał świetny kontrabasista Szymon Frankowski, a sekcję rytmiczną współtworzył z nim perkusista Adam Stępniowski.

"Wczoraj wolność mi dali" to wybór ważnych dla artystki i lubianych przez nią pieśni. Na recital składają się utwory między innymi Wysockiego, Młynarskiego, Mandelsztama, Kaczmarskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Wyspiańskiego, Komedy, Mordechaja Gebirtiga, Aleksandra Galicza, Zygmunta Koniecznego. Polskie tłumaczenia obcojęzycznych tekstów to dzieło Jana Słowińskiego. Aranżacją i instrumentacją zajął się skrzypek Stanisław Słowiński, zapraszając do współpracy wybitnych instrumentalistów. Oczywiście najważniejszym składnikiem tego programu jest słowo i śpiew Joanny Słowińskiej, ale znakomite aranżacje pomnikowych niejednokrotnie pieśni, jakie przygotował Stanisław, to świetna robota. I choć jest to koncert piosenek, to wszyscy panowie z zespołu Stanisława mieli okazję popisać się instrumentalnymi umiejętnościami, dając chwilę wytchnienia Słowińskiej.

Ten program to jedna z wielu propozycji, jaką rodzina Słowińskich ma w zanadrzu, warto zapoznać się z innymi programami, jakie firmuje swoim nazwiskiem Joanna Słowińska. A jak będą państwo wybierali się do Krakowa, to warto sprawdzić wcześniej, co ciekawego dzieje się w Strefie na św. Tomasza i zaplanować wieczór w tym wypełnionym piękną muzyką klubie, popijając pyszną herbatkę (bądź coś mocniejszego).

Przedstawiamy krótką fotorelację z koncertu "Wczoraj wolność mi dali".

Trwa ładowanie zdjęć