ARTYSTA MIESIĄCA

DUA LIPA

dua_lipa
Artysta lipca 2020

Dua Lipa to brytyjska piosenkarka o kosowskich i albańskich korzeniach. Pierwsze kontakty z muzyką to piosenki Davida Bowiego i Boba Dylana, których słuchali mama i tata. Pierwszą płytą, jaką Dua Lipa kupiła sobie sama, był album kanadyjskiej gwiazdy Nelly Furtado.

Dua jako mała dziewczynka uczęszczała do szkoły teatralnej dla dzieci, Sylvia Young Theatre School. Tajniki teatru zgłębiała do 13 roku życia. Wtedy jej ojciec dostał pracę w Kosowie i zabrał tam całą rodzinę. Zasmakowawszy życia w multikulturowym Londynie, dziewczyna nie mogła się odnaleźć w nowej ojczyźnie. Dua wytrzymała w Kosowie dwa lata. Przekonała rodziców, żeby zgodzili się na jej powrót do Anglii, gdzie zapragnęła zostać piosenkarką.

Pierwsze piosenki udostępniła za pośrednictwem SoundClouda w 2012 roku i od razu zwróciły one uwagę menedżerów współpracujących z Laną Del Rey. W 2015 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music Group, później wydając swój pierwszy singel. Jest laureatką nagrody European Border Breakers Awards (2017). Jej debiutancki album został wydany 2 czerwca 2017 roku. Wydawnictwo promowały single, m.in. „Be The One”, „New Rules” i „IDGAF”, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

Dua jest pierwszą kobietą, której aż cztery piosenki odtworzono na Spotify ponad 500 mln razy. Hit "One Kiss" spędził aż osiem tygodni na pierwszym miejscu brytyjskiego notowania singli. Z kolei wideo do "New Rules" obejrzano aż 1,3 mld razy na YouTubie. Listę sukcesów Lipy uzupełniają dwie Brit Awards oraz występ przed 85 tys. Ludzi na zakończenie mistrzostw świata w piłce nożnej.

Od premiery w 2015 roku debiutancki album Dua Lipy rozszedł się w nakładzie 4 milionów egzemplarzy, a pochodzące z niego single znalazły 60 milionów nabywców.

Pod koniec marca 2020 swoją premierę miał jej drugi album "Future Nostalgia". Na płycie znalazło się 11 utworów w tym single: "Don't Start Now" oraz „Physical”.

Trwa ładowanie zdjęć