NOWA PŁYTA

V.E.T.O. - Vetoreanimacja

v.e.t.o. - vetoreanimacja

V.E.T.O. to kielecki zespół założony na przełomie 1995-1996 roku przez Radoskóra oraz Pęka. Skład oficjalnie zadebiutował w 1997 roku na składance „Hip-Hopla” wydanej nakładem SP Records. Na tej właśnie płycie ukazał się utwór „Styl południowo-wschodni”, w którym V.E.T.O pojawiło się wraz ze Wzgórzem Ya-Pa 3. Był to bezdyskusyjnie kamień milowy nie tylko dla Wzgórza i V.E.T.O., ale i dla całej polskiej muzyki rap.

W 1998 roku V.E.T.O pojawiło się na dwóch kolejnych płytach uznawanych dziś za klasykę polskiego hip-hopu: „Hip-hip Produkcja” DJ’a 600V oraz płycie „Trzy” Wzgórza Ya-Pa-3. W rezultacie Pęku i Radoskór podpisali kontrakt z Krzysztofem Kozakiem i jego wytwórnią RRX Desant, po czym wydali swój debiutancki album „Vetomania” (1999).

Nieco ponad rok później, również nakładem RRX Desant ukazała się druga płyta V.E.T.O. zatytułowana „Drugie Życia Tchnienie” (2000). Utworami takimi jak „Co się porobiło” czy „Na to liczę” zespół ugruntował swoją pozycję na polskiej scenie rap. W roku 2001 Pęku nadal nagrywał dla RRX Desant. Rezultatem pracy w legendarnym dziś Studio Schron - w którym nagrywały wówczas wszystkie dzisiejsze gwiazdy od Tedego przez Pezeta i Paktofonikę, po Sokoła i cały ZIP skład - była płyta „Nowe Wyzwanie”. Na płycie pojawiła się cała plejada gwiazd ówczesnego RRX’u, od Wzgórza, przez Pih’a po Warszafski Deszcz.

Po zawieszeniu działalności przez wytwórnię RRX Pęku i Radoskór zaczęli współpracę z Fonografiką gdzie w 2004 roku wydali album „Do 3 razy sztuka”. Płytę promował klip do utworu „Świat na trzeźwo”, a ogólnopolskie rozgłośnie radiowe jeszcze długo po wydaniu płyty grały „Kamyk Zielony” z gościnnym udziałem Franka.

Po albumie „Do 3 razy sztuka” V.E.T.O. na blisko dekadę zawiesiło swą działalność. W trakcie muzycznej nieaktywności Radoskóra – Pęku cały czas konsekwentnie nagrywał i udzielał się m.in. na wielu kieleckich nielegalach. W 2011 roku Pęku połączył siły z Faustem, dzięki czemu pod szyldem Nielegalny Sezon powstał album p.t. „Teraz i tu”. Warto dodać, że ów nielegal doczekał się reedycji (2013) dzięki wytwórni Stojedenaście.

W 2012 roku Pęku w studio V6 rozpoczął pracę nad drugim solowym albumem. W rezultacie rok później wytwórnia Stojedenaście wydała płytę „Jak Feniks z popiołów” (2013). Pojawiło się na niej wielu znakomitych gości, takich jak: Fu, Pih, Bosski Roman, Gutek, Franek (Stereofonia), Jahbestin czy Jogas. Za warstwę muzyczną natomiast odpowiedzialni w tym projekcie byli: DJ 600V, Faust, Sakier, DNA, Webster, Vasquez oraz Fabster (WTM).

Pod koniec 2013 Pęku i Radoskór postanowili reaktywować V.E.T.O. i ponownie weszli do studia. Po blisko roku prac nad albumem „Vetoreanimacja” fani legendarnego V.E.T.O. doczekali się w końcu premiery, która będzie miała miejsce w październiku 2014. Album promuje singiel „V.E.T.O. Vraca” z gościnnym udziałem DJ’a Soiny (na co dzień współpracującego z DonGuralesko i WSRH). Ponadto wśród gości na „Vetoreanimacji” pojawią się m.in.: Diox (Hi-Fi Banda), Obywatel MC, Franek (Stereofonia), Fabster (WTM) i inni. Wydawcą czwartej płyty V.E.T.O. jest wytwórnia Stojedenaście.

Tracklista:

1. Intro (skrecze: DJ Soina) (prod. Sakier)
2. V.E.T.O. Vraca (skrecze DJ Soina) (prod. LuckyLoop)
3. Uwaga pomysł! (prod. Gruby)
4. Miasto zepsute do szpiku kości (prod. Sakier)
5. Sezon pełen pokus (prod. 200kila)
6. Ballada o...(feat. SBF, Faust, W.A.M., Dżodżo, Jogas, Geny)(prod. Młodociany)
7. Ja to mam szczęście (feat. Franek) (prod. DJ600V)
8. Takie czasy (prod. Młody G.R.O.)
9. Widziałbym się tam (prod. Sakier)
10. Co to był za dzień (feat. Diox) (prod. Fabster)
11. Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia (prod. Sakier)
12. Sądy, urzędy... (prod. KaWueS)
13. Jestem kim byłem (feat. Obywatel MC) (prod. Sakier)
14. Kamyk Zielony 2 (feat. Franek) (prod. Fabster)
15. Kocha, nie poczeka (feat. Fabster) (prod. Fabster)
16. Marzy mi się świat... (prod. Sakier)

Trwa ładowanie zdjęć