Dobrosława Wielgosz: "Dużą wagę przykładam do znaczenia tekstu piosenki i jej warstwy muzycznej..."

Ten tekst przeczytasz w ok. 6 minut
Dobrosława Wielgosz: Dużą wagę przykładam do znaczenia tekstu piosenki i jej warstwy muzycznej...
 fot. Renata Wilczura

Rozmowa z Dobrosławą Wielgosz – Artystką czerwca NetFan.pl.  Swoje umiejętności wokalne rozwija pod okiem Pani Beaty Godniak w Społecznym Ognisku Muzycznym w Jarocinie. Była uczestniczką czwartej edycji popularnego programu The Voice Kids, w którym dotarła do etapu Sing-off. Występowała w drużynie Tomsona i Barona z Afromental. Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów muzycznych. Na swoim koncie ma również autorski utwór "Pieśń ukochanej powstańca", który zwyciężył w konkursie "Żywe Powstanie" i można go było usłyszeć m.in na antenie Radia Poznań.

 

Zanim zaczniemy naszą rozmowę, dziękuję, że znalazłaś chwilę czasu na rozmowę. Szerszej publiczności, dałaś się poznać, dzięki udziałowi w programie The Voice Kids, ale o tym porozmawiamy za moment. Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?
    
Muzyka jest bliska mojemu sercu od zawsze. Moi rodzice śmieją się, że najpierw zaczęłam śpiewać a dopiero później mówić. Na samym początku śpiewałam w domu, sama dla siebie lub dla rodziny. Na profesjonalne zajęcia wokalne zapisałam się w wieku 7 / 8 lat, gdy w mojej miejscowości (w Kotlinie) powstał Dom Kultury, w którym Pani Beata Godniak prowadziła takie zajęcia.

Tak jak już wspomniałem, wzięłaś udział w IV edycji programu The Voice Kids. Jak wspominasz tę przygodę?

Decyzja o wzięciu udziału w programie The Voice Kids była z pewnością jedną z najlepszych w moim życiu. Była to niesamowita przygoda, dzięki której zdobyłam nowe doświadczenia, poznałam cudownych ludzi i poczułam się pewniej na scenie.  

Występowałaś w drużynie Tomsona i Barona z Afromental i dotarłaś do etapu Sing-off. Wielkie gratulacje. Opowiedz nam trochę o kulisach, jak wyglądały Twoje przygotowania do występu oraz jak wyglądała współpraca z chłopakami?

Bardzo dziękuję (śmiech przyp.red) Tak jak wspominałam wcześniej to była cudowna przygoda, dzięki której wiem jak wygląda realizacja takiego programu “od kuchni”. Teraz zupełnie inaczej patrzę na tego typu produkcje. W telewizji widać tylko niewielki wycinek tego co tam przeżywaliśmy. Cała produkcja starała się byśmy czuli się tam dobrze. Największe wrażenie zrobiła na mnie możliwość zaśpiewania z tak profesjonalnym bandem. Współpraca z chłopakami była dla mnie wielkim zaszczytem i przyjemnością.

Porozmawiajmy o Twoich muzycznych inspiracjach. Jakiej muzyki słuchasz na co dzień?

Ciężko mi wybrać konkretny gatunek muzyczny, którego słucham na co dzień. Często jest to coś, co w danym momencie wpadnie mi w ucho. Ale mojemu sercu najbliższy jest amerykański pop, R&B i jazz.

Gdybyś mogła wybrać artystę, z którym mogłabyś nagrać duet, kogo byś wybrała?

Trudno wybrać jednego artystę, bo jest ich wielu. Jednak myślę, że najbardziej Dua Lipa, Alicia Keys albo Lana Del Rey - jeśli chodzi o zagranicznych wykonawców, natomiast jeśli chodzi o polskich artystów to Justyna Steczkowska, Krzysztof Zalewski lub Dawid Podsiadło.

Oprócz muzyki w Twoim  życiu ważną rolę odgrywało harcerstwo. Czego się najwięcej nauczyłaś będąc harcerzem?

Harcerką nie jestem już od ponad 2 lat. Postanowiłam przeznaczyć ten czas na inne zainteresowania. Jednak całe życie będę wdzięczna za wszystkie cechy, które posiadam dzięki byciu harcerką. Nauczyłam się przede wszystkim samodzielności, samodyscypliny, wytrwałości i empatii.  

Na swoim koncie masz wiele sukcesów w konkursach i przeglądach muzycznych. Jak wyglądają Twoje przygotowania do konkursów?

W przygotowaniu do każdego konkursu pomaga mi moja trenerka wokalna - Pani Beata Godniak, która jest doskonałym specjalistą i moją największą fanką, zaraz po moich rodzicach (śmiech przyp.red) To ona pomaga mi w szukaniu ciekawych aranżacji, przygotowaniu technicznym oraz idealnej interpretacji piosenki.

Poznaliśmy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności który odbył się w Katowicach. Miałem zaszczyt zasiadać w jury tego konkursu, w którym zajęłaś pierwsze miejsce. Zaśpiewałaś utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Powszechnie mówi się, że takich utworów się nie śpiewa, bo nikt nie jest w stanie tego zrobić równie dobrze jak Czesław Niemen. Twoje wykonanie było inne, ale niezwykle emocjonalne, które nas zainteresowało i poruszyło. Co zdecydowało o tym, że właśnie z tym utworem postanowiłaś się zgłosić do konkursu?

Zakochałam się w tej aranżacji gdy tylko ją usłyszałam i wiedziałam, że chcę to zaśpiewać. Więc, gdy moja nauczycielka historii zaproponowała mi udział w tym konkursie, a “Dziwny jest ten świat” był jedną z piosenek konkursowych, pomyślałam, że zaryzykuję.

Na swoim koncie masz autorski utwór „Pieśń ukochanej powstańca”. Opowiedz kilka słów o nim?

“Pieśń ukochanej powstańca” to piosenka o tematyce historycznej.  Napisałam go na potrzeby konkursu “Żywe Powstanie” organizowanego przez Instytut Poznański, dla upamiętnienia zwycięskiego powstania wielkopolskiego, który swoją drogą wygrałam. Piosenka jest o miłości, romantycznej relacji między dziewczyną a żołnierzem. A tak w ogóle, nigdy w życiu nie pomyślałaby, że moja pierwsza autorska piosenka, będzie piosenką historyczną.

Czy w swoim domu masz taką magiczną skrytkę, w której chowasz swoje pomysły na piosenki?

Coś tam kiedyś próbowałam, ale chyba nie chcę żeby ujrzało to światło dzienne. Dużą wagę przykładam do znaczenia tekstu piosenki i jej warstwy muzycznej i myślę, że jeszcze nie jestem tak dobra by stworzyć coś co mnie zadowoli. Jeszcze wiele pracy przede mną.

Jakie są Twoje najbliższe plany artystyczne?

U mnie wszystko co związane z muzyką dzieje się bardzo spontanicznie, czyli tak jak lubię najbardziej. Nic nie planuję, bo gdy spotyka mnie coś nowego wtedy czerpię z tego największą przyjemność. Ale gdybym miała wybrać jedną rzecz, której bardzo pragnę, byłoby to zdecydowanie wydanie własnego singla, tak bardzo profesjonalnie i tym razem w 100% “mojego”.

Wyobraź sobie, że spotykasz Złotą Rybkę, która może spełnić Twoje 3 życzenia. Co by to było?

Zdecydowanie występowanie na wielkich scenach, nie tylko w naszym kraju, ale przede wszystkim gdzieś za granicą z cenionymi artystami. A oprócz tego najzwyczajniej w świecie być zdrową i żebym nie musiała się martwić codziennością, tylko w pełni skupić się na mojej pasji i spędzaniu czasu z bliskimi.

Dziękuję za rozmowę
Również bardzo dziękuje.

Rozmawiał Sebastian Płatek
 

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 12.06.2024   fot. Renata Wilczura
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Trwa ładowanie zdjęć