RECENZJA

Måneskin - RUSH! (Are You Ccoming?)

rush_(are_you_ccoming)

RUSH! (ARE YOU COMING?) to reedycja trzeciego albumu studyjnego Måneskin RUSH! wydanego początkiem tego roku. Zespół wraz z nowym wydaniem sprezentował fanom cztery oryginalne piosenki. Premiera krążka odbyła się 10 listopada 2023.

Måneskin to włoski zespół rockowy, który większą popularność zdobył po zwycięstwie w Eurovision Song Contest 2021. Grupa z miejsca szturmem podbiła nie tylko europejskie, ale i światowe listy przebojów. Niepokorni, młodzi rockmani nie spoczęli na laurach. Intensywnie koncertują i sukcesywnie dokładają co raz to nowe cegiełki do swojej dyskografii. Niedawno premierę miała reedycja albumu RUSH!, który jest pierwszym pełnometrażowym wydawnictwem zespołu od czasu wygranej na Eurowizji. Na RUSH! (ARE YOU COMING?) składają się 22 utwory o łącznej długości 1 godziny i 7 minut.

Spośród wszystkich piosenek na albumie 4 są nowościami – pozycje od 2 do 5 z tracklisty. Pierwszą z nich jest VALENTINE, która charakteryzuje się powolną rockową melodią i bardziej balladowym stylem niż ich inne utwory. Podmiot liryczny daje upust swoim negatywnym emocjom związanym z zawodem miłosnym i cierpieniem. Kolejną nową kompozycją na płycie jest OFF MY FACE. Biorąc pod uwagę wydźwięk całego tekstu piosenki, możliwe jest, że narrator doświadcza platonicznej miłości i do tej właśnie osoby kieruje słowa utworu. W warstwie lirycznej są również nawiązania do syndromu sztokholmskiego, zatem opisywana w piosence relacja na pewno nie należy do tych najzdrowszych.

THE DRIVER to trzecia nowość z płyty, jednak co niektórzy fani mieli już możliwość usłyszeć ją wcześniej. Utwór został bowiem premierowo wykonany przez zespół podczas ich pierwszego show z Rush! The World Tour 3 września tego roku. Przechodząc do trasy – Måneskin koncerty daje pełne emocji, energii i rock and rolla! Osobiście byłam dwa razy i gorąco polecam wszystkim spragnionym mocnego grania! Aby nie przegapić żadnego z nadchodzących występów grupy zaloguj się na TimeForGig – platformie, która zbiera wszystkie terminy koncertów, daje możliwość kupna biletów oraz obserwowania swojego ulubionego artysty! Dzięki temu już żaden występ Ci nie umknie!

Ostatni z nowych utworów zaproponowanych przez Måneskin to TRASTEVERE. Zespół zagrał go już raz na żywo – 9 lipca 2022 w Rzymie, jednak od tego czasu aż do wydania utworu na RUSH! (ARE YOU COMING?) grupa nie wspominała o piosence. To kawałek, który potencjalnie może mieć podwójne znaczenie. Artyści często śpiewają o swoich osobistych doświadczeniach, a ich wyobrażenie o osobie, o której jest dany utwór, może z czasem ulec zmianie i doprowadzić ich do poczucia żalu. Mogą więc chcieć uciec od piosenek, które napisali o kimś, jednak nie jest to możliwe, gdyż są częścią ich stałego repertuaru. Zatem nawet odseparowanie w życiu rzeczywistym nie pozwala całkowicie „wymazać” danej osoby z życia podmiotu lirycznego.

Płyta RUSH! (ARE YOU COMING?) to mocna pozycja w dyskografii Måneskin. Reedycja dobrze ocenianego albumu to 4 nowe utwory dla fanów, które nie są może kandydatami do Song of the Year, jednak są ciekawymi propozycjami od zespołu. Warto też wspomnieć, że 22 utwory, nawet jak na wersję deluxe albumu, to przy obecnych standardach wydawniczych naprawdę sporo.

Lista utworów:
1.    HONEY (ARE YOU COMING?) (2:47)
2.    VALENTINE (3:36)
3.    OFF MY FACE (2:29)
4.    THE DRIVER (3:08)
5.    TRASTEVERE (3:02)
6.    OWN MY MIND (3:11)
7.    GOSSIP (feat. Tom Morello) (2:48)
8.    TIMEZONE (2:59)
9.    BLA BLA BLA (2:44)
10.    BABY SAID (4:07)
11.    GASOLINE (3:41)
12.    FEEL (2:47)
13.    DON’T WANNA SLEEP (2:36)
14.    KOOL KIDS (2:43)
15.    IF NOT FOR YOU (3:14)
16.    READ YOUR DIARY (2:30)
17.    MARK CHAPMAN (3:40)
18.    LA FINE (3:20)
19.    IL DONO DELLA VITA (3:44)
20.    MAMMAMIA (3:06)
21.    SUPERMODEL (2:28)
22.    THE LONELIEST (4:07)

Piotr Kolakowski

 

author

Piotr Kolakowski

 23.11.2023  
Trwa ładowanie zdjęć