PATRONAT MEDIALNY

The Flower Kings w Progresji

the_flower_kings_w_progresji
The Flower Kings, jeden z najważniejszych współczesnych zespołów na scenie rocka progresywnego już za tydzień wystąpi w Polsce. 20 października zespół będzie można zobaczyć w warszawskiej Progresji. Muzycy ruszają w trasę promującą nowy album “Banks Of Eden” wydany po pięcioletniej przerwie. To pierwsza płyta nagrana w klasycznym składzie: Stolt, Bodin, Reingold i Froberg uzupełnionym o młodego niemieckiego perkusistę Felixa Lehrmana. W Warszawie towarzyszyć im będą dwa fantastyczne krajowe supporty – pochodzący z Zawiercia BRAIN CONNECT, oraz wrocławski ECHOE promujący debiutancką płytę. Następnego dnia, 21 października The Flower Kings będą gwiazdą progresywnego festiwalu Sophiscapes, który odbędzie się w krakowskim klubie Studio.

THE FLOWER KINGS: "Królowie progresywnego rocka ze Szwecji". "Rezultat perwersyjnej fascynacji muzyką Yes, Genesis, Weather Report i Phish" - to cytaty z prasy muzycznej opisujące dokonania The Flower Kings ale nie do końca oddające prawdę o zespole. "Wszystko mi jedno, jak opiszą to co robimy" - wyznaje lider Roine Stolt - "Jeśli nazwą to rockiem progresywnym, nie obrażę się. Jeśli określą jako heavy metal, przyjmę z pokorą. Jeśli wymyślą jeszcze coś innego - zachowam spokój. Ważne jest tylko jedno - by nasza muzyka podobała się ludziom".

Nazwa zespołu objawiła się w 1993 roku, kiedy to Roine Stolt wydał solowy album "The Flower King". Muzycy, którzy wzięli wówczas udział w sesjach, postanowili kontynuować współpracę i tak narodził się nowy zespół. W ciągu blisko dwudziestoletniej kariery uzyskali kultowy status i mogą poszczycić się bardzo bogatą dyskografią (zarówno albumy studyjne, jak i wydawnictwa koncertowe). Niezwykle aktywny Stolt znalazł jeszcze czas, by wziąć udział w nagraniach wysoko cenionej formacji Transatlantic. Równie aktywny poza zespołem jest Jonas Reingold, którego niedawno polska publiczność mogła posłuchać podczas znakomitego koncertu Karmakanic we wrocławskim Eterze. Najnowszy album Szwedów - i zarazem pierwszy po pięcioletniej przerwie - "Banks Of Eden" nagrany został z nowym perkusistą, pochodzącym z Niemiec Felixem Lehrmannem. Materiał powstał przy użyciu instrumentów oraz sprzętu nagraniowego typowego dla lat 60. i 70., co miało zapewnić charakterystyczne dla muzyki z tego okresu brzmienie. O nowym wydawnictwie Roine mówi w następujący sposób: "Jesteśmy piątką indywidualistów pochodzących z pięciu różnych środowisk. Myślę, że to słychać na 'Banks of Eden' i ta różnorodność jest tego odzwierciedleniem. Frank Zappa, The Beatles, Igor Strawiński, Deep Purple, Led Zeppelin, Yes, Genesis, to wszystko słychać w naszej muzyce".

Wkrótce po wydaniu płyty muzycy wyruszą w kolejną trasę koncertową, która tym razem zahaczy o Polskę. Będzie to już druga wizyta formacji w naszym kraju. Poprzednio odwiedzili nas równo dziesięć lat temu. "Chcemy po prostu wyjść i grać. Granie to dla nas wielka radość i zabawa, a prezentujemy muzykę, która jest nieco bardziej wymagająca niż trzy akordy, trzy minuty i wielki hałas. Chociaż osobiście lubię takie zespoły jak Coldplay i Foo Fighters... Granie muzyki progresywnej oznacza dla mnie to, że masz możliwość łamać zasady, jeśli tylko tego zapragniesz" - dodaje sympatyczny lider The Flower Kings.

BRAIN CONNECT powstał pod koniec roku 2005 w Zawierciu, początkowo istniał jako duet perkusisty oraz basisty (Przemysław Całus/Marcin Szlachta). Od roku 2006 współpracuje już pod nazwą Brain Connect wraz z gitarzystą (Markiem Makiełą) oraz klawiszowcem (Tomaszem Zwolińskim) nad materiałem na swoje pierwsze demo "Handmade" (luty 2007). Po tym czasie następuje w zespole zwrot, muzycy tworzą z powrotem w duecie. W lipcu 2008 roku muzycy rozpoczynają współpracę z nowym gitarzystą - Michałem Ziają, z którym w styczniu 2010 jako trio nagrywają mini-album "Get On Time", na którym znajduje się prawie pół godziny muzyki (trzyczęściowy utwór Bullet, The Art Of Flying oraz Compression). Współpraca z Michałem Ziają (do kwietnia 2010) owocuje kilkoma wygranymi oraz wyróżnieniami podczas licznych udziałów w przeglądach i festiwalach. Do najważniejszych można zaliczyć Go Rock Festiwal 2008 w Stalowej Woli, występ w łódzkiej Wytwórni u boku zespołów Riverside, Disperse, Tides From Nebula oraz Dianoya w roku 2009 oraz XVIII Spotkanie Muzyków Jazzowych 2009. Zespół kwalifikuje się także do ćwierćfinału antyradiowego AntyFestu. Od czerwca 2012 roku współpracują z klawiszowcem Krzysztofem Walczykiem (Kruk) oraz mikołowskim gitarzystą Janem Mitorajem. Pierwszy wspólny występ na Free Art Fest From Poland w Częstochowie okazuje się już sporym sukcesem, zespół zdobywa pierwsze miejsce w kategorii Art Rock, a także nagrodę Grand Prix festiwalu. Brain Connect ma także na koncie udział w finałach festiwalów takich jak Rockowe Wieczory w Rzeszowie oraz Rock Nocą w Zielonej Górze.

ECHOE powstało w 2008 roku we Wrocławiu. Od tamtej pory intensywnie tworzy, skacze, robi fikołki w miejscu i odkrywa coraz to nowe niemożliwe obszary. Zespół porusza się w bardzo różnorodnej stylistyce od stosunkowo łagodnych, choć dynamicznych, funkowych brzmień do ciężkiego, progresywnego rocka. Prezentowane przez nich utwory są rozbudowanymi opowieściami muzycznymi, w których fabuła nasiąknięta jest emocjami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. W roku 2010 Echoe nagrało pierwszą płytę "Echoe 2010". W lipcu muzycy udostępnili zwiastun nowego materiału w postaci utworu "Fantasmagorian".
Trwa ładowanie zdjęć