Lombard zagrał dla ''Wujka''

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty

15 grudnia w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, wystąpiła grupa Lombard. Koncert, zatytułowany „Lombard w hołdzie Solidarności – Drogi do wolności” odbył się w ramach obchodów 26 rocznicy Pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach. Scenariusz widowiska napisali wokalistka Marta Cugier oraz legenda polskiej muzyki rozrywkowej – lider grupy - Grzegorz Stróżniak. Przygotowania do katowickiego koncertu rozpoczęły się już we wrześniu. Zespół postanowił uczcić pamięć poległych 9 górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji Wujka przez oddziały ZOMO, przygotowując specjalny program, w którym nie zabrakło elementów ściśle związanych z pacyfikacją kopalni.

REKLAMA
Judas Priest News

Na scenie pojawiły się między innymi zapalone górnicze lampki oraz hełmy. Widowisko zostało zarejestrowane z myślą o wydaniu go na płycie DVD. Specjalnie na potrzeby koncertu, już w piątek 14 grudnia, późnym popołudniem rozpoczęto przygotowanie sceny, którą wyposażono w ogromną rampę, na której zawisło nagłośnienie, światła oraz 3 ogromne telebimy. Nie zabrakło także specjalnej czarnej, błyszczącej podłogi, która przyjechała wraz z zespołem. Nad przygotowaniem koncertu czuwało kilka ekip technicznych, pod czujnym nadzorem muzyków Lombardu. Widownia Górnośląskiego Centrum Kultury wypełniła się prawie po brzegi. Wśród widzów znalazło się wielu znakomitych gości, m.in.: rodziny zamordowanych górników, Przewodniczący NSZZ Solidarność – Janusz Śniadek, Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko- Dąbrowskiej Solidarności – Piotr Duda, muzyk Jerzy Grunwald, przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice, Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Dyrekcja KWK Wujek.

Koncert rozpoczął się z pół godzinnym opóźnieniem, ze względu na późną godzinę zakończenia próby generalnej przed koncertem. Występ zespołu otworzył Stanisław Płatek – jeden z przywódców strajku na Wujku, który podzielił się swoimi wspomnieniami ze strajku. Jako wstęp do koncertu wykorzystano utwór „Idą Pancry na Wujek” Antoniego Filipkowskiego – zilustrowany materiałem filmowym złożonym ze zdjęć archiwalnych z pacyfikacji kopalni, który przygotowano specjalnie na tę wyjątkową okazję. Następnie na 3 wielkich telebimach, pojawił się orzeł w koronie i rozbrzmiał hymn narodowy, przy którym cała widownia powstała. Koncert zespołu rozpoczął się od utworu „Stan gotowości”. Zespół wykonał swoje największe przeboje, odśpiewane wspólnie z publicznością. Nie zabrakło takich klasyków jak: „Śmierć dyskotece”, „Szklana pogoda”, „Droga pani z telewizji”, „Kto mi zapłaci za łzy”, „Dwa słowa dwa światy”. Na koncert złożyły się również nowe kompozycje zespołu takie jak „I say Stop” czy „Why”. Wszystkie utwory były ilustrowane materiałami archiwalnymi, obrazującymi drogę do wolności oraz wydarzenia stanu wojennego.

Szczególnie wspaniale zabrzmiał utwór „Przeżyj to sam” – przy którym to, widownia rozświetliła się płomieniami z zapalniczek. Było to niesamowite wrażenie wizualne. Utwór zadedykowano Andrzejowi Sobczakowi – twórcy tekstu, który również był obecny podczas koncertu. Przed bisami, na scenie pojawili się organiztorzy festiwalu: Krzysztof Pluszczyk oraz Stanisław Płatek, którzy wręczyli zespołowi kosz 26 biało czerwonych goździków, replikę z krzyża pomnika w węglu oraz figurkę świętej Barbary – patronki górników. Po uroczystych podziękowaniach, z głośników rozbrzmiał hymn Solidarności „Mury” w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, a następnie refren utworu muzycy Lombardu odśpiewali wspólnie z widownią. Na bis, wykonano „Szklaną pogodę” oraz „Przeżyj to sam”, który zakończył występ formacji, występ który z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Nie często się zdarza, by koncert grupy rockowej, dostarczał tylu emocji, wrażeń oraz wzruszeń. Wspaniałe widowisko, na wydanie którego w postaci DVD będzie trzeba czekać z niecierpliwością.

Wizyta muzyków Lombardu, nie zakończyła się jednak na samym koncercie. Marta Cugier, Grzegorz Stróżniak w towarzystwie menadżera Bartosza Chlebowskiego, uczestniczyli w głównych obchodach 26 rocznicy pacyfikacji Wujka. Podczas spotkania opłatkowego, wieńczącego tegoroczne obchody, zespół spotkał się między innymi z rodzinami ofiar, dostojnikami oraz fanami, którzy nie odstępowali ich na krok. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, autografów oraz słów wdzięczności. Lombard po raz kolejny pokazał, że muzyka łączy pokolenia, a dzięki swojej wizycie w Katowicach i wspaniałemu koncertowi, potrafił zainteresować nie tylko własną twórczością lecz również wydarzeniami, które miały miejsce 26 lat temu, a dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce.

Zobacz fotoreportaż z imprezy.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 17.12.2007  

Krist Van D: Nowy singiel wkrótce...

Świąteczny singiel od Kasi Rodowicz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć