Trebunie Tutki powracają z nowym singlem "Kiedy góry wołają"

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Trebunie Tutki powracają z nowym singlem Kiedy góry wołają
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

Kolejny rozdział w liczonej dekadami historii rodzinnego zespołu z Białego Dunajca: „Kiedy góry wołają” współczesną paletą dźwięków malują ponadczasowy obraz podhalańskiej tradycji. Trebunie Tutki to muzyczna marka o międzynarodowej reputacji i koncertowy fenomen, goszczący na największych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. W Polsce w zbudowaniu rozpoznawalności pomogły im liczne artystyczne współprace z muzykami rockowymi i jazzowymi oraz niezapomniana kooperacja z Twinkle Brothers z Jamajki. Zespół góralskich wirtuozów od 30 lat prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka, syn legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012).

Piosenka „Kiedy góry wołają” nawiązuje do najbardziej awangardowych osiągnięć grupy, poszukującej oryginalnego, polskiego brzmienia w muzyce świata. Góry - stale obecne w twórczości zespołu - są tu punktem odniesienia i spektrum działań ludzi z nimi związanych pochodzeniem, miejscem życia, pasją. To w tej scenerii rozgrywa się od wieków miłosny dialog ludzi i natury.

Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu: „To mój hołd dla ludzi gór i pokoleń górali, których życie toczyło się na tatrzańskiej hali. Wierzę, że jego trudy rekompensowała wyjątkowa uroda Tatr, harmonia odgłosów przyrody i pasterskich instrumentów, dziewczęcy śpiew i wieczory przy watrze. Chciałem, aby w tej muzyce była nadzieja, że kochając sięgamy nieba - ze szczytów górskich mamy bliżej."

Akustyczne instrumentarium góralskie (skrzypce i basy podhalańskie, pasterski róg) zostało poszerzone o altówkę, kontrabas i cymbały. Odważna aranżacja z zastosowaniem jamajskiego dubu to dowód, że umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie muszą być ograniczeniem, za to mogą być punktem wyjścia, by tworzyć Nową Muzykę Góralską. Singla można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 10.07.2024   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

Organek - "Ocali nas miłość" - zapowiedź wersji winylowej albumu

Sabrina Carpenter ujawniła listę utworów wyczekiwanego krążka "Short n’ Sweet"

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć