Album Passacaglia z nagrodą Niemieckiego Przemysłu Muzycznego

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Album Passacaglia z nagrodą Niemieckiego Przemysłu Muzycznego
 fot. mat. prasowe imaginarymusic.pl

Album Passacaglia z nagrodą Niemieckiego Przemysłu Muzycznego Preis Der Deutschen Schallplatten Kritik. Passacaglia otrzymała bardzo prestiżową Nagrodę Niemieckiego Przemysłu Muzycznego – Preis Der Deutschen Schallplatten Kritik w kategorii Crossing Border.

Jury tak zaopiniowało swoją decyzję:

„Na swojej pierwszej, długo oczekiwanej płycie duetu skrzypek Adam Bałdych i pianista Leszek Możdżer z wirtuozerią i werwą przemierzają europejskie pejzaże dźwiękowe. Obaj należą do najwybitniejszych muzyków jazzowych w Polsce, obaj wywodzący się z tradycji klasycznej i dążący do współczesnej ekspresji. Osiągają to tutaj poprzez własne utwory i improwizacje, inspirowane tradycyjnymi wzorami formalnymi, a także poprzez kompozycje z minionych epok, które rozświetlają intrygująco nowym brzmieniem.

Passacaglia to album elektryzujący. Tutaj niczym nieskrępowany muzyczny dialog uwodzi już od pierwszych nut. Eksplorując współczesny język sonorystyczny, wypełniony bardzo osobistymi środkami wyrazu, artyści umiejętnie stworzyli szlachetny mariaż dźwiękowy, bardzo komunikatywny w swoim charakterze, ale zaskakujący brzmieniem poprzez użycie szczególnej kombinacji instrumentów: skrzypiec renesansowych, dwóch fortepianów (w strojach 442 Hz i 432 Hz) oraz preparowanego pianina. Ta intymna i kameralna formuła prezentuje feerię barw pełną urzekających detali i pomysłowych rozwiązań, żarliwą i klarowną.

Album składa się z 14 utworów: od w pełni improwizowanych impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż po niepowtarzalne, osobiste interpretacje tematów Erika Satie czy Josquina des Prez. Bałdych i Możdżer tworzą świat pełen wyważonego piękna wyrażającego się w szlachetnej kameralistyce, ale również piętrzącego się w burzliwych, nasyconych intensywnymi emocjami, improwizowanych dialogach. Ich wymiana muzycznych myśli roztacza charyzmatyczny, choć tajemniczy urok, powstały z połączeniu nieuchwytnej acz wyczuwalnej pewnością siebie i naturalnej delikatności. Przyzywa muzyczny żywioł, który nie do końca daje się odgadnąć i rozszyfrować…

 

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 22.05.2024   imaginarymusic.pl   fot. mat. prasowe

Amyl and The Sniffers powraca!

"Alright" Kendricka Lamara najlepszym rapowym kawałkiem ery streamingu

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć