IV Festiwal Piosenki "O wolności" przeszedł do historii!

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
IV Festiwal Piosenki O wolności przeszedł do historii!
 fot. mat. prasowe ipn.gov.pl, mat. własne

Dzisiaj na Scenie w Malarni w Katowicach odbył się Finał IV Festiwalu Piosenki "O wolności". Uczestnicy festiwalu zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: młodszą oraz starszą. Grupa młodsza zaprezentowała bardzo wysoki poziom i postawiła wysoko poprzeczkę uczestnikom grupy starszej. Organizatorami festiwalu było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli: Paweł Madzia (grupa młodsza) który wykonał utwór „Piosenka o nadziei“ Andrzeja Górszczyka oraz Agata Duda (grupa starsza), zmierzyła się z kompozycją Stare Miasto" z repertuaru grupy Lao Che.

W grupie młodszej drugie miejsce przypadło Oliwii Stefanowskiej, która zaśpiewała „Taki kraj“ Wojciecha Młynarskiego. Trzecie miejsce zajęła Rozalia Wiktoria Piątkowska, wykonała utwór „Gołębi song“ Maryli Rodowicz. Wyróżnieni zostali Emilia Kańczuga i Kacper Przybylski.

Drugie miejsce w grupie starszej przypadło Kindze Gurgul za wykonanie utworu „Za stojących w kolejce“ Krystyny Prońko, a trzecie miejsce Sandra Aleksanderek „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos“ Maryli Rodowicz.
Wyróżnieni – Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Ślady" i Daria Górska.

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 56 wykonawców, zarówno solistów jak i zespołów. Jury do udziału w przesłuchaniu finałowym wybrało łącznie 30 zgłoszeń (około 50 osób), podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 10-15 oraz 16-25 lat. W trakcie IV Festiwalu Piosenki "O wolności" na deskach Sceny w Malarni wystąpiło ponad 20 uczestników (ok. 40 osób, którzy zakwalifikowali się do finału. Wykonawcy przyjechali do Katowic z całej Polski – m.in. z Warszawy, Krakowa, Częstochowy.

W czasie przesłuchania finałowego młodzi artyści zaprezentowali własne interpretacje utworów, których tematem przewodnim jest wolność. Wśród wybranych przez nich piosenek znalazły się przykłady twórczości m.in. Wojciecha Młynarskiego, Jacka Kaczmarskiego, Jacka Wójcickiego, czy rockowej sceny lat 80. XX w. oraz utwory z repertuaru współczesnych wykonawców. 

Celem konkursu, który odbywa się w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 10 do 25 lat.

W składzie tegorocznego jury znaleźli się:

Ryszard Mozgol – historyk, pedagog, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci narodowej w Katowicach

Anna Szewczyk – w jury reprezentowała Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Karo Przewłoka – wokalistka, skrzypaczka, jedna z kluczowych postaci na śląskiej scenie folkowej, gra i śpiewa w zespole Krzikopa

Martyna Kubiak - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, liderka zespołu Early Birds. Absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz edukacji muzycznej Uniwersytetu Śląskiego.

Sebastian Płatek - dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny serwisu muzycznego NetFan.pl, manager i promotor oraz songwriter

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu i już dziś zapraszamy na
kolejną piątą edycję festiwalu, która odbędzie się w kwietniu 2021r.

 

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 26.09.2020   ipn.gov.pl, mat. własne   fot. mat. prasowe

K.Pi prezentuje swój drugi singiel - PRO BONO!

Pezet - Muzyka Współczesna Extended

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć