Podróż przez dźwięki - nowa biografia ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Podróż przez dźwięki - nowa biografia ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki
 fot. mat. prasowe pwm.com.pl

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się wyjątkowa publikacja - podróż po biografii ojca polskiej opery - Stanisława Moniuszki. Autorka - Magdalena Dziadek - tak mówi o książce: Podróż przez dźwięki to książka ukazująca życie i twórczość Stanisława Moniuszki w świetle nowo przestudiowanych źródeł prasowych i epistolograficznych. Stanowi „przymiarkę” do przyszłej dużej monografii kompozytora, której napisanie będzie możliwe po wykonaniu innej dużej pracy – przygotowaniu krytycznej edycji listów do Moniuszki i przez niego pisanych. Pracę tę podjęliśmy na zaproszenie PWM, w ramach przygotowywanego przez Wydawnictwo nowego zbiorowego wydania dzieł Moniuszki, wspólnie z wybitnym filologiem prof. Radosławem Okulicz-Kozarynem z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

REKLAMA
Judas Priest News

Już na obecnym, wstępnym etapie badań nad moniuszkowską spuścizną epistolograficzną (potrwają one kilka lat, gdyż oprócz rzetelnego opracowania samych tekstów od strony filologicznej, trzeba stworzyć odpowiednio obszerne merytoryczne komentarze do treści listów) można było podać szereg nowych informacji, sprostować wiele błędów pokutujących w dotychczasowych opracowaniach, nade wszystko zaś przepracować konwencjonalny portret Moniuszki, jaki przekazali dotychczasowi biografowie. Nowo wprowadzone lub znacząco przeinterpretowane w książce wątki dotyczą m.in. oceny wileńskiego okresu działalności Moniuszki i jego wkładu w tworzenie literacko-muzycznej „szkoły litewskiej”, udziału mecenasów i przyjaciół kompozytora (w tym licznego grona kobiet) w kreowaniu jego publicznego wizerunku, recepcji muzyki Moniuszki w kraju i za granicą, wreszcie – światopoglądu kompozytora. Bohater mojej mini-monografii jest z pewnością mniej jednoznaczny niż ten ze starszych prac, gdyż jego postać charakteryzują w równej mierze cnoty i słabości, „jedynie słuszne” decyzje i dramatyczne wahania. W ten sam sposób starałam się ukazać otoczenie Moniuszki, udzielając miejsca kilku ważnym dyskusjom estetycznym i politycznym, które podzieliły uczestników polskiej kultury lat 50. I 60. XIX wieku na zwalczające się obozy, nie ułatwiając nikomu podejmowania decyzji w sprawach sztuki. Dyskretnym wątkiem przewodnim rozważań uczyniłam towarzyszącą Moniuszce od początku kariery myśl: „kompozytor narodowy: co to właściwie znaczy?”.

O książce posłuchać można również w rozmowie z cyklu Po Cichu. O muzyce i literaturze. Dyrektor - redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy razem autorką - prof. dr hab. Magdaleną Dziadek opowiadają o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki.

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 03.06.2020   pwm.com.pl   fot. mat. prasowe

Wystartowała przedsprzedaż dwupłytowego albumu "Waglewski Gra-żonie"!

Premierowy koncert grupy Tęskno w Radiowej Trójce

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć