Karimski Club dla dzieci – "Kolory Świąt - The Colors of Christmas"

Karimski Club dla dzieci – Kolory Świąt - The Colors of Christmas

Święta i panujący wokół nich nastrój jest najlepszą okazją, aby czynić coś dobrego oraz na chwilę się zatrzymać w coraz szybciej pędzącym świecie. Święta kojarzą się wszystkim z czasem rodzinnym, czasem miłości, czasem pokoju i wzajemnego szacunku. Czyż przy wigilijnym stole nie szykujemy o jedno nakrycie więcej dla nieznanego Gościa? Czyż nie mówimy o tym, że nawet zwierzęta o północy mówią ludzkim głosem? My dorośli, sami dobrze wiemy, że przy tym świątecznym stole bywa, delikatnie mówiąc różnie. Natomiast Dzieci czekają na ukochanego Świętego Mikołaja (stąd utwór świąteczny „Św. Mikołaju”), prezenty i prawdziwie przeżywają z wypiekami na twarzy radość Świąt!

Dzieci są wolne od podziałów, które stwarzają dorośli. Podziały kulturowe, religijne ich nie dotyczą. Nie mówiąc o politycznych. Kolor skóry i języki „obce” też dla nich nie stanowią żadnych barier. Stąd pomysł, aby właśnie DZIECI były posłańcem czystej miłości, dobroci i żeby to ONE, przy świątecznym stole, przekazały nam wszystkim znak pokoju.

Nie bez powodu na płycie znajdują się tylko polskie Kolędy. Są one piękne, bardzo charakterystyczne i w swej „prostocie” ujmujące. Każdy zna ich melodie, prawie każdy zna pierwszą zwrotkę. Dlatego pierwsza zwrotka różnych kolęd została wypuszczona w podróż po świecie i drogą wręcz patch-workową tłumaczona. Efekt jest piorunujący, bo nie znając języka, wiemy jakie jest znaczenie tekstu.

Słuchając „Kolęd Dla Dzieci” w pewnym momencie zacierają nam się różnice i przestajemy rozpoznawać, czasem oczywiste, języki. Tłumaczenie naszych polskich Kolęd nie jest profanacją, nie jest prowokacją. Jest chęcią podzielenia się tym co piękne, jest chęcią otwartości na Świat, na drugiego Człowieka. Powstaniu naszej płyty towarzyszyło mnóstwo historii, spotkań z ludźmi i przeżyć. Od pomysłu do realizacji minął okrągły rok. Był to rok nieustannie świąteczny. Był to cudowny rok spotkań z ludźmi. Był to rok wychowawczy, edukacyjny Dla Dzieci, bo kilkadziesiąt Dzieciaków uczestniczyło w tym przedsięwzięciu.

Był to też rok spotkań i dyskusji z Rodzicami Dzieci, z przedstawicielami Ambasad, Towarzystw Kultury międzypaństwowych, nauczycielami, wychowawcami, a przede wszystkim, w dużej mierze dzięki mediom społecznościowym, rok tzw. poczty pantoflowej i odnawianych starych przyjaźni i znajomości.

Określenie „Świat jest mały” jest jak najbardziej adekwatne i bardzo aktualne. Nagrywaliśmy w studiach nagraniowych w Europie i w obu Amerykach, w domach prywatnych, salkach przykościelnych i szkołach. Między koncertami, w salach prób i hotelach... Zupełnie jak reporterzy. Udało się, żeby w jednej kolędzie zabrzmiał język arabski i hebrajski. Udało się, że w jednej kolędzie zaśpiewało dziecko hinduskie, a w innej tureckie. Nagraliśmy też w trakcie Ramadanu karmiącą Mamę z Bangladeszu, która wraz ze swoim starszym synkiem śpiewała kołysanki świeżo narodzonemu maleństwu.

Kolędy w naszych aranżacjach, wykorzystują różne elementy muzyki świata, charakterystyczne instrumenty dla danych regionów. Można śmiało powiedzieć, że są też lekcją kultury i instrumentoznawstwa.

Dzieci śpiewają w towarzystwie wokalistów Karimski Club – Sylwii Wiśniewskiej, Ricky Liona, Nicka Sincklera, Eldisa La Rosa i Antara Jacksona, a także z gośćmi specjalnymi Czesławem Mozilem, Wojciechem Waglewskim, Milo Kurtisem oraz najbardziej znanym polskim Św. Mikołajem – Szymonem Majewskim. Czasami otuchy też będą dodawać rodzice.

KARIMSKI CLUB jest kolektywem nieustannie zmieniającym swój skład. Występowali w nim m.in.: założyciel KARIM MARTUSEWICZ; LUIS RIBEIRO (Brazylia) - instrumenty perkusyjne, śpiew; ELDIS LA ROSA (Kuba) - saksofon, instrumenty perkusyjne, śpiew; HARRY TANSCHEK (Austria) – perkusja; LUKAS KNOEFLER (Austria) – perkusja; PIOTR ŻYŻELEWICZ (Polska) – perkusja; MICHAŁ BRYNDAL (Polska) – perkusja; ATMA ANUR (UK) – perkusja; MATEUSZ POSPIESZALSKI (Polska) – saksofon; DAREK BAFELTOWSKI (Polska) – gitara; BURZA (Polska) – gitara; ARTUR "BOO-BOO" TWAROWSKI (Polska) – gitara; FALKO (Polska) - instrumenty klawiszowe; MARTIN WOESS (Austria) - instrumenty klawiszowe; MARCIN RIEGE (Polska) - instrumenty klawiszowe; HORST-MICHAEL SCHAFFER (Austria) – trąbka; TOMEK NOWAK (Polska) – trąbka; VISHENKA (Polska-Białoruś) – śpiew; NICK SINCKLER (USA) – śpiew; RICKY LION (Kongo) – śpiew; MANUSHKA (Polska) – śpiew; ANTAR JACKSON (USA) – rap; DJs: Haeem, Krime, Pedro Gonzales, A dUb

author

Renata Wilczura

Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 02.12.2019   agora.pl   fot. mat. prasowe

KWIAT JABŁONI - "Live POL’AND’ROCK 2019"

Bombay Bicycle Club wystąpi w Polsce!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć