Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

Od 12 do 30 sierpnia cały muzyczny świat spotyka się w Warszawie na 13. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i jego Europa”, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Program 2 Polskiego Radia. Polskie Radio jest też patronem medialnym tego wydarzenia, od kilkunastu lat przyciągającego do Warszawy najsłynniejszych wirtuozów, tysiące melomanów i dziennikarzy. Transmisje z festiwalu to atrakcyjny „towar eksportowy” Polskiego Radia w wymianie ze światowymi rozgłośniami skupionymi w European Broadcasting Union (EBU).

REKLAMA
Tool News

- „Chopin i jego Europa” to największa, letnia muzyczna operacja Dwójki – mówi Jacek Hawryluk, zastępca Dyrektora Programu 2 Polskiego Radia. - Udostępniamy Studio im. Witolda Lutosławskiego, transmitujemy festiwalowe koncerty, które przekazujemy dalej w świat, rozmawiamy z gośćmi oraz artystami występującymi w Warszawie. Dla nas to jedyny w swoim rodzaju maraton - nawet z trzema koncertami dziennie. I tak samo jak Państwo, z niecierpliwością czekamy na występy wszystkich: i tych największych, i tych którzy są na początku swej kariery. BBC ma Promsy, my mamy Festiwal „Chopin i jego Europa”.

Głównym założeniem festiwalu jest spojrzenie na twórczość Fryderyka Chopina poprzez arcydzieła innych kompozytorów, zwłaszcza tych, którzy stanowili dla niego punkt odniesienia. W tym roku znajdzie to swój wyraz w podtytule - „Przed wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”. Prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po wiek XIX na instrumentach historycznych oraz wykonania muzyki polskiej złożą się na podstawowy wątek programu tegorocznej edycji.

W jej programie znajdą się słynne utwory muzyki klasycznej: Bacha, Brahmsa, Beethovena, Chopina, Mozarta, Schumanna, Paganiniego, Haydna, Liszta, Mendelssohna, Monteverdiego, Schoenberga, Szymanowskiego. Szczególnie Bach będzie bardzo szeroko prezentowany, m.in. poprzez takie arcydzieła, jak „Koncerty brandenburskie” czy „Wariacje Goldbergowskie”.

13. festiwal będzie wyjątkowo atrakcyjny, także jako prolog zbliżających się obchodów 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbywać się będzie w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jak zapowiada Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu, w nadzwyczaj bogatym repertuarze będzie aż 40 koncertów: recitali, koncertów kameralnych, oratoryjnych i symfonicznych.

Organizatorom warszawskiego festiwalu udało się zapewnić imponujący zestaw wykonawców, w tym pięcioro zwycięzców Konkursów Chopinowskich. Wśród nich jest Garrick Ohlsson, który wystąpi aż czterokrotnie - da dwa recitale, w tym jeden na fortepianie XIX-wiecznym, z orkiestrą zagra m.in. IV symfonię Szymanowskiego. Jednym z najważniejszych walorów festiwalu jest przywracanie pamięci o dziś już zapomnianych polskich kompozytorach z epoki Chopina. W tym roku po utwory Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego sięgnie wybitny pianista Philippe Giusiano, zaś Howard Shelley wykona koncert fortepianowy Józefa Władysława Krogulskiego.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisje wielu wydarzeń festiwalowych, z których część odbywać się będzie w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka będzie także nagrywać koncerty, które zostaną wyemitowane na antenie w późniejszym terminie. Przez 19 dni festiwalu w pasmach publicystycznych Dwójki oraz w przerwach transmisji z koncertów będą prezentowane rozmowy z artystami. Część koncertów transmitowanych będzie w krajach europejskich w ramach Letniego Festiwalu EBU.

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 10.08.2017   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

Wyjątkowy debiut: Paweł Izdebski "Książę Naiwności"

Queen + Adam Lambert zachwycili Amerykę!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć