91 Urodziny Radiowej Jedynki

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
91 Urodziny Radiowej Jedynki
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

W środę 19 kwietnia Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 91 urodziny. W związku z jubileuszem o godz. 16.00 w studiu im. Władysława Szpilmana odbędzie się wyjątkowy koncert Lali Czaplickiej i Orkiestry Adria pod dyrekcją Sebastiana Wypycha. Na program koncertu składają się utwory Władysława Szpilmana – legendarnego pianisty, wybitnego kompozytora, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku. Ten wyjątkowy artysta, to także współtwórca i wieloletni pracownik Polskiego Radia. Podczas jubileuszu Radiowej Jedynki piosenki skomponowane przez Szpilmana wykona Lala Czaplicka – śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie. Piosenkarka jest córką Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda – występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy – Adrii. Wokalistce towarzyszyć będzie Orkiestra Adria nawiązująca składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzynarodowych lokalach i teatrach rewiowych stolicy. W skład orkiestry wchodzą utalentowani muzycy, na co dzień grający w zespołach Tangata Quintet, Machina del Tango, Kameleon i The New Art. Ensemble.

REKLAMA
Tool News

Początek koncertu, zapowiedź prowadzącego uroczystość Pawła Sztompkę oraz pierwszą piosenkę w wykonaniu Lali Czaplickiej będzie można usłyszeć na żywo o godz. 16.08. Po godz. 17.00 nastąpi ponowne połączenie ze studiem Szpilmana, a wszystko po to aby słuchacze mogli uczestniczyć w finale koncertu. Na retransmisję całości uroczystości Radiowa Jedynka zaprasza o godz. 20.00.

A już dzisiaj, 18 kwietnia w dokładną rocznicę pierwszej audycji, na antenie Programu 1 przez cały dzień emitowane będą „Głosy z naszego archiwum” – co godzinę, Radiowa Jedynka będzie przypominać fragmenty nagrań z Archiwum Polskiego Radia. Dźwięki będą opowieścią o najważniejszych wydarzeniach i ludziach z ich najsłynniejszymi wypowiedziami na przestrzeni ponad 90 lat, opowieścią o historii Polski, którą dokumentowało Polskie Radio. W emitowanych materiałach będzie można usłyszeć m.in.: Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Władysława Andersa, Józefa Światło, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Papieża Jana Pawła II, laureatów Nagrody Nobla, uczestników wydarzeń okresu Solidarności, a także bohaterów najważniejszych wydarzeń sportowych i naukowych.

Od pierwszego sygnału do #Radioprzyjaciela:

Pierwsza transmisja radiowa w Polsce odbyła się w 1925 roku. Była to Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, które było zaczątkiem Polskiego Radia – Programu Pierwszego. 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję. Pierwsza audycja była bezpośrednim przekazem uroczystego otwarcia rozgłośni, które odbywało się w studiu Polskiego Radia przy ul. Kredytowej w Warszawie. Urządzone przez artystę malarza Andrzeja Pronaszkę na drugim piętrze gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i wyposażone w dwa mikrofony studio miało charakter uniwersalny – spełniało funkcję studia spikerskiego, literackiego i muzycznego. Nadajnik o mocy 1,5 kW i antena znajdowały się na terenie fabryki PTR przy ul. Narbutta 29. Punktualnie o godzinie 17.00 popłynęły w eter słowa: „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”, a następnie spikerka Janina Sztompkówna zapowiedziała oficjalne otwarcie studia przez ówczesnego premiera i ministra Spraw Zagranicznych, Aleksandra Skrzyńskiego. Na uroczystości przemawiali m.in.: minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Stanisław Grabski, prezes zarządu spółki Polskie Radio Tadeusz Sułowski i naczelny dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. W części artystycznej prof. Stanisław Niewiadomski wygłosił odczyt o Chopinie, Stefan Jaracz czytał fragmenty „Popiołów”, śpiewała Adela Comte-Wilgocka. Od tej chwili Polskie Radio nadawało swój program codziennie od 17.00 do 23.00. Sygnałem nowej stacji stały się pierwsze takty Poloneza A-dur Fryderyka Chopina.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 18.04.2017   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

Znamy już pełny program tegorocznej gali wręczenia Fryderyków 2017!

Premiera nowego wydania książki "Muzyka moich ulic. Lizbona" Marcina Kydryńskiego

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć