Rybnik Blues Festival już od 13 października!

Ten tekst przeczytasz w ok. 10 minut
Rybnik Blues Festival już od 13 października!
 fot. mat. prasowe rybnikbluesfestival.com

Rybnik Blues Festival (RBF) jest międzynarodowym wydarzeniem muzycznym kultywującym tradycje bluesowe. Festiwal organizowany jest w Rybniku od 2005 r., od 2013 r. towarzyszy mu również konkurs dla wykonawców. W 2016 r. festiwal zmienia lokalizację i organizatora, jednakże dotychczasowa formuła oraz idea promująca muzykę bluesową z udziałem gwiazd polskiego i światowego środowiska muzycznego zostaje zachowana. Gwiazdą festiwalu będzie Earl Thomas. Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata - bluesem. Studiował śpiew klasyczny, od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak: Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones. Jednak jego największym atutem są sceniczna charyzma i chwytający za serce, niepowtarzalny, mocny jak dzwon głos. Earl ma koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów.

REKLAMA
Tool News

Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. „Ostry dyżur”). Nic dziwnego, że nazywają go „the Blues Ambassador”. Wystąpią: Earl Thomas - śpiew, David Fleschner - instrumenty klawiszowe, Vyasa Dodson - gitara, Tom Goicoechea - perkusja, William Athens - gitara basowa.

GWIAZDY WIECZORÓW:

MARTIN CHIK BLUES BAND - Martin CHIK muzyk bluesowy z Pragi (Czechy). Występuje solo lub z zespołem. W jego repertuarze są utwory inspirowane bluesmanami takimi jak Muddy Waters, John Lee Hooker, Elmore James, itp, ale też trochę rock’n’rolla. Martin Chik śpiewa standardy bluesowe w języku angielskim oraz kompozycje własne. Formacja istnieje od 3 lat. Skład zespou: Martin Chik (wokal, gitara, harmonijka czasem), Gejza Dohnal (kontrabas i gitara basowa), Ondřej Balík (perkusja, wokal czasami 2-gi).

FORSAL - zespół z Częstochowy, powstał z inicjatywy Jakuba Konieczko w lutym 2013 r. Muzyków łączy miłość do BLUESA oraz czerpanie ogromnej przyjemności ze wspólnej gry co w najlepszy sposób da się odczuć podczas koncertów. Twórczość zespołu charakteryzacje się otwartymi formami muzycznymi. Podczas występów usłyszeć można między innymi utwory takich twórców jak: Little Walter, Muddy Waters, Robert Johnson, Bo Diddley, Freddie King w autorskich aranżacjach. Muzycy tworzący FORSAL mają za sobą występy w różnych zespołach takich jak; K.K Blues Band, SKL Blues Band i wielu innych. Przez ostanie 3 lata zespół sporo koncertował. Wystąpił m.in. na przeglądach zespołów bluesowych podczas Bluesroads Blues Festiwal (2014, laureat oraz nagroda dla najlepszego instrumentalisty Jakuba Konieczko) Rybnik Blues Festival (III miejsce) klawiszowca, Festiwal Blues Nad Bobrem ( nagroda dla najlepszego klawiszowca Wojciecha Królikowskiego), Meskalina Blues Festiwal. Zagrał też w najbardziej prestiżowym konkursie - Suwałki Blues Festiwal co uważane jest za przepustkę do European Blues Challenge. Skład zespołu: Jakub Konieczko - wokal, harmonijka ustna, Wojciech Królikowski - piano, Adrian Lewandowski - gitara, Hammond, Grzegorz Kowalczyk - gitara basowa, Damian Smoliński - perkusja.

BANDABAND (Ostrawa/Czechy) - zespół powstał w 1998 r. Trzon zespołu tworzą: reżyser telewizyjny Martin Rek, oraz aktor Vladislav Georgiev. Obaj panowie, grają razem już 25 lat. Oryginalny skład instrumentalny pozwala muzykom przymierzać się do różnych gatunków. Blues, rock, jazz, funk, rytmy latino. Repertuar zespołu jest bardzo spójny i ma oryginalne brzmienie, pełne energii i radości. BANDABAND gra przede wszystkim własne utwory. Tylko wyjątkowo na liście utworów pojawia się piosenka innego autora - najczęściej ponadczasowa klasyka jak np. St.James Infirmary, innym razem poezja śpiewana. BANDABAND występował na festiwalach Colours Of Ostrava 2009, 2012, Festival v ulicích 2011-2014, Rawa Blues 2009, 2012, Imielin Blues Festival 2013, FestBlues Kolín 2010, BusFest UTB 2012, Zahrada 2009, Garage Bluesfest 2009 i 2010, Česko hledá písničku, Akce!!! Černá louka 2010, Blues Aperitiv 2009 i 2011, United Islands 2013, w wielu klubach muzycznych w całych Czechach. Latem 2011 zespół zwyciężył w międzynarodowym konkursie FajnFest i w 2013 roku zdobył 3 miejsce na Rybnik Blues Festivale. Skład zespołu: Martin Rek - guitar, ocal, Vladislav Georgiev - violin, ocal, Karel Pech - bass, Pavel Švec - drums, Adam Rek - percussion, Tomáš Zetek - saxophone, Jan Kavka - piano, Jan Štěpánek - trumpet.

UCZESTNICY FESTIWALU – KONKURS:
SIDE EFFECT - początki zespołu sięgają końca 2011r, kiedy to Kornel z Mariuszem postanawiają stworzyć coś w rodzaju kapeli. Z czasem ustalił się pełen skład i zespół przyjął nazwę Side Effect wynoszącą się od singla o tym samym tytule. Skład na przestrzeni paru lat ulegał ciągłym zmianom, jednak zawsze opierał się na damskim wokalu, 2 gitarach elektrycznych, gitarze basowej i perkusji. Obecnie formację tworzą: Agnieszka Mazurowska, Mariusz Sarota, Szymon Palenga, Alfred Pietrzykowski i Kornel Lukaszczyk. Hybryda różnorodnych postaci, odmiennych charakterów i różnic wiekowych w połączeniu z przyjaźnią i pasją do muzyki powoduje ich odmienny, niepowtarzalny i własny styl. Jest trochę rocka, trochę bluesa, elementy rocka progresywnego przeplatają się z melancholią czy klasycznym metalem. „Efekt uboczny” - wspólna „kąpiel” w pięknie dźwięków. Dotychczas wystąpili na kilku imprezach w Rudzie Śląskiej, koncerty w Pubie Druid w Rudzie Śląskiej, Pub “Pod Ziemią” w Krakowie, Zakończenie Sezonu Motocyklowego w Zamku Chudów.

IMMUNITET - blues-rockowa grupa założona w 2007 r. przez Łukasza Borkowskiego i Maćka Sajura. Po wielu zmianach personalnych w roku 2014 wyklarował się obecny skład. W repertuarze zespołu można znaleźć utwory autorskie, a także cenione standardy polskiego i światowego bluesa. Muzyka autorska grupy to w szczególności mieszanka rocka i funky, w dużej mierze oparta na bluesie. Cenną inspiracją dla zespołu są wielcy wykonawcy polscy jak i zagraniczni, m.in.: Tadeusz Nalepa, B.B.King, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, Rolling Stones. Do tej pory IMMUNITET uczestniczył w ogólnopolskim festiwalu „Młode talenty”, który odbywał się w Bydgoszczy w 2008 r. W 2011 r. grupa dotarła do finału kieleckiego konkursu „Muzyczne Scyzoryki”, w 2015 r. wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów. W lipcu 2016 r. zespół wziął udział w festiwalu bluesowym „Kraśnik Blues Meeting”. Grupa ma za sobą liczne koncerty klubowe jak i plenerowe, oraz supporty przed gwiazdami polskiej sceny, m.in. TSA, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. W 2016 r. Nakładem Polskiego Radia Rzeszów wydana została płyta "Tadeusz Nalepa ...w hołdzie dla Mistrza!", na której można usłyszeć IMMUNITET w koncertowej wersji utworu Tadeusza Nalepy. Obecnie zespół koncertuje i przygotowuje się do nagrania płyty.

NATIVE - sześcioosobowa grupa muzyków zainspirowanych zarówno funkiem lat 70-tych, jak i jazzem, bluesem czy soulem. Zespół powstał w 2012 r. z inicjatywy Krzysztofa Piłacika (gitara) i Tomka Bakalarza (bas). W obecnym składzie grają od wiosny 2014 roku konsekwentnie rozwijając swój autorski materiał oraz biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach. Inspiracją dla muzyków są tacy artyści jak Isaac Hayes, Curtis Mayfield, czy Santana, ale nie pogardzą także muzyką Eryki Badu czy Jimiego Hendrixa. Teksty utworów są głównie w języku polskim, co ciekawie kontrastuje z czarnym charakterem muzyki. Skład: Sabina Krauze - wokal, Tomasz Bakalarz - bas, Adam Kondraciuk - piano, Krzysztof "Zbyszu" Piłacik - gitara, Piotr Świtlicki - congi, bongosy, przeszkadzajki, Sławomir Zięba – perkusja.

Pola Chobot & Adam Baran - związani z Wrocławiem. Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Pola Chobot - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Muzyczny samouk. W pisaniu piosenek posługuje się pianinem. Współtworzy wrocławski zespół Jabłonka, grający polski trip hop i muzykę alternatywną. Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej nagrywała i koncertowała z Pola Royd i Moqha. Pośród największych inspiracji wymienia Bjork, Beth Gibbons, Amy Winehouse i Ellę Fitzgerald. Adam Baran - gitarzysta, autor muzyki. Student Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtworzy zespół Jabłonka, grający trip-hop z polskimi tekstami oraz duet Pola Chobot & Adam Baran tworzący bluesowo-transowe kompozycje. Laureat nagrody Urbanator, przyznawanej przez Michała Urbaniaka (Urbanator Days 2012). Zaczynał w zespole Pola Royd oraz Big Bandzie kierowanym przez Marcina Pospieszalskiego. Posługuje się ambientową przestrzenią, looperem, perkusyjnym stompboxem oraz starym Gibsonem. Jego muzyczne fascynacje i wpływy to klasyka jazzu (M. Davis, W. Montgomery), dokonania artystów wytwórni ECM (T. Stańko, J. Bro), korzenny blues Delty (Skip James, Muddy Waters), The Edge(U2) oraz Radiohead. Osiągnięcia: Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy na festiwalu Blues nad Bobrem (2016), Nagroda dla najlepszego gitarzysty festiwalu Blues nad Bobrem (2016), Pierwsza nagroda festiwalu „Puławskie lato bluesowe” (2016).

ZNAKI CZASU - zespół powstał w Rybniku na początku 2014 r. z inicjatywy gitarzysty Włodka. Po kilku zmianach, w marcu 2016 r. zebrali pełny skład. Siedzibą zespołu jest budynek Fundacji EDF w Rybniku, gdzie odbywają się próby. Tworzą własne utwory, jednak w repertuarze mają również parę coverów. Muzyka jaką grają to przede wszystkim blues i rock, czyli oldschoolowe brzmienia, które łączą pokolenia.

UCZESTNICY FESTIWALU - Rybnik Blues Day:

ACUSTIC - zespół powstał w 2007 r. Na samym początku był to duet gitarowy w składzie : Grzegorz Achtelik (gitara ,wokal) i Ryszard Kudalla (gitara). Niebawem do zespołu dołączył Jacek Szuła ze swą świetnie brzmiącą harmonijką. Acustic obecnie to akustyczne trio, grające od marca 2010 r. w nowym składzie. Miejsce Ryśka Kudalli zastąpił Szymon Borkowski. Cała trójka pochodzi za Śląska (Tychy, Radlin, Jastrzębie). Każdy z obfitym bagażem doświadczeń zdobytych w innych zespołach. Grzegorz z Jackiem przemycają do Acustica trochę dźwięków autorstwa śp. Piotra Czulaka - ojca bandu Patchwork, w którym razem grali. Blues, rock, czasem nawet reggae'owate dźwięki można usłyszeć w utworach zespołu. Piękne brzmienie akustycznych gitar, charyzmatyczny,bluesowy wokal Grzegorza, nietuzinkowe brzmienie harmonijki Jacka, wysublimowane dźwięki solówek Szymona to jest to, co zespół oferuje poszukiwaczom muzycznych doznań. Wszystko to można usłyszeć na pierwszej płycie DRZWI z 2011 r.
SEKCJA - członkowie: byli nimi: Tomasz Strokom-Blóme r- gitara, Sylwiusz Krakowczyk - gitara, Sebastian Koch - wokal, Adam Dawidziuk-Gucio - bass, Sonor-drums. Gatunek: FUNK BLUES JAZZ .... happy music! Miasto rodzinne: Rybnik.

THE BLUES EXPERIENCE - grupa powstała w Rybniku wiosną 2009 r. a już w następnym roku, zakwalifikowała się do ogólnopolskiej imprezy pn. KOZZ ALL MUSIC FESTIVAL w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zdobyła nagrodę główną.. Debiutancki album zatytułowany Hold On Time ujrzał światło dzienne we wrześniu 2011 r. W tym samym roku, zespół zaliczył debiut radiowy na antenie Radia eM. Ponadto utwory zespołu TBE można było usłyszeć w radiowej Trójce, Antyradiu i innych stacjach. W kolejnym roku, zespół wystąpił na Sealesia Festival 2012 promując płytę "Sealesia 2". 6 października grupa wystąpiła w ramach konkursu na Małej Scenie Rawa Blues Festival 2012 w Katowickim Spodku. Rok później zespół ponownie wystąpił na Małej Scenie, tym razem otwierając Festiwal. W 2014 r. zespół został zdobywcą Grand Prix BlueSpod Festival w Krakowie. Do września 2015 r. zespół koncertował mniej lub bardziej regularnie w składzie: Anna Pawlus-Szczypior - autorka tekstów i wokalistka, Piotr "Bax" Król - gitara, Ireneusz Walczak - gitara, Stanisław Latała - gitara basowa, Piotr Bukartyk - perkusja. Po odejściu z zespołu Ani, Piotra i Irka, obecny skład zespołu stanowią: Karina Stukator-Powroźnik - wokalistka, Andrzej Trefon - gitara, Witold Wojciechowski - instrumenty klawiszowe, Stanisław Latała - gitara basowa, Piotr Bukartyk - perkusja.

BLUESET - początki zespołu to styczeń 2007 r., kiedy to spotkali się dwaj muzycy Tomek Wolski i Grzegorz Stowski. Pierwsze występy zespołu były raczej nieoficjalne i bardziej przypominały jam session. Skład zespołu ustabilizował się w listopadzie 2007 r. kiedy to znaleźli odpowiedniego perkusistę a funkcję wokalisty przejął dotychczasowy harmonijkarz. Wtedy to właśnie zaczęły powstawać pierwsze utwory zespołu, a także zaczęły się odbywać pierwsze koncerty. Blueset składa się w większości z bardzo doświadczonych muzyków. Od samego początku zamiarem Blueset było granie w klimatach bluesowych. W praktyce wygląda to tak, że grają bluesa z lekką domieszką fusion oraz jazzu. Muzykę tworzą wszyscy członkowie kapeli, natomiast teksty w większości pisze Andrzej Łysień.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 26.09.2016   rybnikbluesfestival.com   fot. mat. prasowe

Jazzpospolita i Damian Ukeje przedpremierowo w Tidal!

CETI prezentuje klip do "Wild & Free"

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć