FOTORELACJA

GENESIS Classic i Ray Wilson we Wrocławiu - fotorelacja

24 października we wrocławskiej Sali Audytoryjnej Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej wystąpił Ray Wilson & the Berlin Symphony Ensemble z projektem Genesis Classic. Ray Wilson to m.in członek grupy Stiltskin i były wokalista Genesis. Artysta uznawany jest za jeden z najlepszych głosów na Wyspach. Zespół, który zagrał z Wilsonem w stolicy Dolnego Śląska tworzą brytyjscy muzycy znani także z grupy Stiltskin – Ali Ferguson, Lawrie Macmillan, Ashley Macmillan oraz brat Raya – Steve Wilson. W stałym składzie projektu znajdują się także utalentowani polscy muzycy – skrzypaczki Barbara Szelągiewicz I Alicja Chrząszcz a także pianista Dariusz Tarczewski. Projekt jest w nieustającej trasie koncertowej od roku 2010, w tym czasie, w Europie był prezentowany między innymi w Niemczech, Rosji, Austrii, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech. Sala została wypełniona po brzegi, Koncert trwał ponad 2,5 godziny. Oprócz wielkich przebojów Genesis jak ”I can’t dance”, „Land of Confusion”, „Congo” czy „Jesus He Knows Me”, podczas których cała sala wręcz tańczyła na siedzeniach (koncert ten powinno się raczej oglądać na stojąco). Pojawiło się wiele przepięknych ballad Wilsona czy Phila Collinsa. Ray zagrał i zaśpiewał kompozycje, których zabrakło w trakcie letnich koncertów jak np. „Calling All Stations”, “Not About Us” czy “Entangled” (piękna instrumentalna wersja). W trakcie „In the Air Tonight”, które to Ray wykonuje tradycyjnie solo (reszta zespołu opuszcza scenę) zaistniała niezwykła sytuacja: jedna ze słuchaczek powracając na salę, siejąc przy tym wielki zamęt w całym rzędzie, w którym zajmowała miejsce usłyszała ze sceny od Raya, który przerwał utwór w tym momencie: „Nie martw się, rozgość się, Czy już Ci wygodnie?” Po czym na koniec utworu dodał: „Jeżeli chcesz iść „siusiu” (Ray nazwał tę czynność po polsku ), to w następnym utworze („Ripples”) poczekaj chociaż do połowy utworu”. Wszystko oczywiście na żarty i przy aplauzie publiczności.

Aktualnie Ray Wilson promuje najnowsze wydawnictwo z 2011r. – box płytowy Genesis vs Stiltskin. Box zawiera album autorski wydany pod szyldem Ray Wilson & Stiltskin o tytule „Unfulfillment” oraz digipack Genesis Classic – Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble Live zawierający zapis audio z trasy koncertowej 2010 (2 cd +1 bonus DVD) Pierwszy singiel z płyty Unfulfillment „ American Beauty” odniósł duży sukces także w Polsce, zdobywając szczyty list przebojów (Trójka, RMF fm, Jedynka).

Ray Wilson został wyróżniony przez „Classic Rock Magazin“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wielkiej Brytanii, kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za swoją sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową. Swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1996 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. Od roku 1996 do roku 1999 Wilson był frontmanem tej legendarnej grupy. Wcześniej, bo w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin z Rayem w składzie stworzył niezapomniany utwór Inside, który podbił listy przebojów całego świata. Ray współpracował także z takimi artystami i zespołami jak Armin Van Buuren, RPWL czy Scorpions.

Trwa ładowanie zdjęć