FOTORELACJA

West Side Story -

8 kwietnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, odbyła się premiera musicalu West Side Story. W gronie patronów medialnych znalazł się serwis muzyczny NetFan.pl.

West Side Story (Opowieść dzielnicy zachodniej) rodziła się dość długo. Jeszcze w roku 1949 znakomity reżyser i choreograf, Jerome Robbins miał pomysł wielkiego współczesnego widowiska baletowego, osnutego na kanwie szekspirowskiej historii Romea i Julii. Kiedy nasilił się napływ ludności portorykańskiej do USA, widowisko takie, oparte na rywalizacji młodzieżowych gangów w Nowym Jorku, nabrało szczególnej aktualności.

Libretto WEST SIDE STORY napisał znany dramaturg Arthur Laurents, zaś teksty piosenek wyszły spod pióra Stephena Sondheima. Kiedy wreszcie w roku 1956 WEST SIDE STORY można było uznać za gotowy musical, powstały ogromne trudności z obsadą. Bohaterami musicalu są bowiem dziewczęta i chłopcy z nowojorskich ulic; grający ich aktorzy muszą być naprawdę młodzi, atrakcyjni, utanecznieni i umiejący śpiewać. Dlatego też poszukiwania 38 osób, które miały zagrać role członków obu gangów trwały osiem miesięcy! Wysiłek dał jednak wspaniały efekt: prapremiera, która odbyła się 26 września 1957 roku, stała się wydarzeniem na skalę światową.

Chorzowska inscenizacja jest piątą w Polsce realizacją tego musicalu. Prapremiera polska (w przekładzie Janusza Minkiewicza i Juliusza Żuławskiego) odbyła się w Operetce Śląskiej w Gliwicach (1989). Reżyserem i choreografem był Tadeusz Wiśniewski. Trzy lata później Teatr Muzyczny w Gdyni wystawił WEST SIDE STORY w reżyserii Tomasza Dutkiewicza i choreografii Jarosława Stańka. W roku 2001 Leszek Czarnota podjął się reżyserii musicalu w Operze na Zamku (Szczecin), zaprosiwszy do współpracy Solone Barry'ego - czarnoskórego choreografa ze Stanów Zjednoczonych. I wreszcie najnowsza realizacja, której premiera odbyła się w roku 2004 w Operetce Wrocławskiej (dziś Teatr Capitol). Przekład - Roman Kołakowski, reżyseria - Wojciech Kościelniak, choreografia Małgorzata Fijałkowska-Studniak.

Chociaż w dniu chorzowskiej premiery musical będzie miał 49 lat, a fabuła niektórym wydaje się nieco ckliwa, to jednak widzów nadal zachwycają imponujące sceny baletowe. Muzyka Leonarda Bernsteina jest znakomita, pełna dramatycznego wyrazu i szalenie bogata w zastosowane środki muzyczne.

Realizatorzy chorzowskiej inscenizacji postanowili stworzyć spektakl "bez przymrużenia oka". Nowy przekład Romana Kołakowskiego odświeża historię wielkiej miłości, rozwijającej się na tle młodzieńczych walk o dominację, a kończącej się dramatycznie i boleśnie. Opowiedziana jest współczesnym językiem i sugestywnie daje nam - widzom do zrozumienia, że taka historia miłosna może zdarzyć się zawsze i wszędzie.

Warto podkreślić, że zespół realizatorów jest naprawdę doborowy. Reżyser, LACO ADAMIK znany jest chorzowskiej publiczności z przedstawienia "Dyzma - musical" (Złota Maska 2003), lecz przecież nie tylko. Jest wybitnym reżyserem oper, przedstawień w teatrach dramatycznych, ale przede wszystkim - spektakli Teatru Telewizji, telewizyjnych widowisk muzycznych oraz cykli programowych. Ma w swoim dorobku również filmy fabularne oraz reżyserię koncertów i festiwali.

Choreografią zajął się JAROSŁAW STANIEK, który po raz pierwszy współpracował z Teatrem Rozrywki podczas produkcji musicalu "Jesus Christ Superstar" (2000). Pierwszy i wielokrotny Mistrz Polski w breakdance, lider legendarnej grupy tanecznej P'89, zajmuje się dziś niemal wyłącznie choreografią. Ma na swym koncie realizacje choreograficzne do takich musicali, jak HAIR, SZACHY, JESUS CHRIST SUPERSTAR czy DRACULA. Pierwszym jego wielkim osiągnięciem teatralnym było właśnie WEST SIDE STORY, wystawione w Teatrze Muzycznym w Gdyni (1992).

Autorem dekoracji jest czeski scenograf, fotograf i pedagog, MILAN DAVID. W jego dorobku znalazły się liczne realizacje w teatrach Czech, Słowacji, Hiszpanii, Argentyny, Szwecji, Rosji, Polski i USA. Był wykładowcą w Londynie i Sewilli, prowadził warsztaty scenograficzne w Meksyku i Argentynie. Ma w dorobku kilka znaczących wystaw fotograficznych.

Kostiumami do spektaklu zajęła się DOROTA ROQUEPLO - autorka pięknych kreacji w spektaklach Teatru Rozrywki: "Rumbugiługi czyli nie zapominaj sióstr Andrew" oraz "Po latach o tej samej porze". Poza pracą dla teatrów, Dorota Roqueplo współpracuje z filmem; jest autorką kostiumów w takich tytułach, jak "300 mil do nieba", "Nocne graffiti", "Chłopaki nie płaczą", "Dugi weekend", "Pręgi" czy "Mój Nikifor".

Kierownictwo muzyczne w spektaklu objął JERZY JAROSIK - kompozytor, aranżer, instrumentalista (flet, saksofon). Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydziału Instrumentalnego (flet) oraz słynnego "V Wydziału" - Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Profesor nadzwyczajny katowickiej Akademii Muzycznej, od października 2005 r. Dyrektor Instytutu Jazzu na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Założyciel i dyrygent orkiestry Teatru Rozrywki.

Trwa ładowanie zdjęć