FOTORELACJA

MYSLOVITZ i Leszek Gnoiński w EMPiK Katowice Silesia - fotorelacja

24 stycznia 2010 roku, w salonie Empik, mieszczącym się w Centrum Handlowym Silesia w Katowicach, odbyło się spotkanie z zespołem Myslovitz, jedną z najważniejszych, najlepszych i najsłynniejszych grup polskiego rocka (twórcy dziesiątków przebojów, m.in.: „Długość dźwięku samotności”, „Chłopcy”, „Sprzedawcy marzeń”, „To nie był film”), oraz z krakowskim dziennikarzem, Leszkiem Gnoińskim, autorem ich pierwszej na rynku wydawniczym biografii, zatytułowanej „Myslovitz. Życie to surfing”.

Leszek Gnoiński dziennikarstwem zajął się w 1992 roku. Na początku współpracował z miesięcznikiem „Tylko Rock”, potem przez wiele lat pracował w „Super Expressie”, współtworząc rubrykę rockową, a w kolejnych latach był zastępcą redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego MUZA, redaktorem naczelnym portalu www.cgm.pl oraz współpracownikiem Discovery Historia TVN. Teksty jego autorstwa można znaleźć m.in. na łamach „Machiny”, „Premier”, „Dziennika” oraz na płytach, których był redaktorem, m.in. wydanych w ramach „Złotej Kolekcji” (m.in. John Porter, Urszula, Róże Europy, Sztywny Pal Azji) czy 30-płytowej serii „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.” (m.in. Republika, Lady Pank, Maanam, TSA). Natomiast jego pasją jest pisanie książek. Jest autorem „Raportu o Acid Drinkers” (1996 r.) „Kultu Kazika” (2000 r.; blisko 30 tys. sprzedanych egzemplarzy!). Jest także współautorem (wraz z Janem Skaradzińskim) unikalnej na polskim rynku „Encyklopedii Polskiego Rocka”, która doczekała się czterech wydań (ostatnie w 2006 r.). Natomiast wspólnie z Wojciechem Słotą zrealizował dla Discovery Historia TVN 6-odcinkowy cykl „Historia polskiego rocka” opowiadający o 50 latach historii tej muzyki w Polsce. Również ze Słotą stworzył „Beats Of Freedom” – pełnometrażowy film o znaczeniu rocka w PRL będący koprodukcją Instytutu Adama Mickiewicza i TVN.

Książka „Myslovitz. Życie to surfing” liczy 288 stron i zawiera ponad 350 unikatowych zdjęć; wstęp do niej napisał Muniek Staszczyk. Autor szczegółowo opisuje losy grupy od chwili jej romantycznych początków, po spektakularny sukces okupiony konfliktem wewnątrz zespołu. Przy pisaniu biografii autor przeprowadził wywiady nie tylko z muzykami Myslovitz i ich najbliższymi współpracownikami, ale także z osobami, które miały wpływ na historię zespołu (realizatorami nagrań, twórcami okładek, muzykami gościnnie występującymi z grupą). W książce znalazły się wypowiedzi prawie 50. osób związanych z grupą Myslovitz, oprócz najbliższych współpracowników są to m.in. Andrzej Smolik, Leszek Możdżer, fotograf Ryszard Horowitz, aktor Jerzy Stuhr i słynny operator Janusz Kamiński.

Leszek Gnoiński o książce: „Myslovitz. Życie to surfing” to opowieść o pięciu facetach o silnych osobowościach. Opowieść o przyjaźniach i sporach, wzlotach i upadkach. To także historia polskiej branży muzycznej ostatnich kilkunastu lat, której Myslovitz jest jedną z najciekawszych części. Trafiłem na niezwykle ciekawy moment w historii grupy, bo gdy wiosną 2004 r. zaczynałem zbierać materiały, zespół zaczynał karierę zagraniczną. Podczas pisania książki ich kariera w Europie załamała się, a w grupie doszło do konfliktu. Mam nadzieję, że trafnie udało mi się przedstawić odczucia muzyków nie tylko podczas tych trudnych chwil, ale w trakcie całej ich kariery.

Muniek Staszczyk (T.Love) ze wstępu: Myslo na polskiej scenie są już instytucją i myślę, że mają ogromny wpływ na współczesną generację zespołów gitarowych, są dla nich wzorem.

Piotr Stelmach (radiowa Trójka) o książce: Zawsze miałem wrażenie, że Myslovitz to zespół kompletny. Trudno bowiem mówić o jakimkolwiek kroku artystycznym tych pięciu wspaniałych facetów w kategorii wpadki czy porażki. 17 lat wspólnego grania i mnóstwo doświadczeń. Ich jako muzyków i nas jako odbiorców. Super, że ktoś to wreszcie opisał i włożył w okładki. Jeszcze lepiej, że ta historia nie jest zamknięta!

Trwa ładowanie zdjęć